جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اولین رایانه کوانتومی جهان
رایانش کوانتومی انقلابی در جهان به وجود می‌آورد.

گوگل به اولین رایانه کوانتومی جهان دست یافت

رقابت برای ساخت و توسعه‌ی رایانه کوانتومی مدت‌ها است که میان شرکت‌ها و موسسات مختلف شروع شده است و هرکدام سعی دارند تا هرچه زودتر به اولین رایانه کوانتومی جهان دست پیدا کنند. در این بین به نظر می‌رسد که شرکت گوگل توانسته گوی را از سایر رقبایش برباید، و آن‌طور که خودش ادعا می‌کند، اولین رایانه کوانتومی جهان را بسازد.

نکته‌ای که رایانش کوانتومی را تا این اندازه ارزشمند کرده این است که می‌تواند دنیای دیجیتال و پروژه‌های مختلف هوش مصنوعی را به شکل گسترده‌ای توسعه دهد.

جادوی اولین رایانه کوانتومی!

شاید با شنیدن عبارت رایانش کوانتومی به یاد فیلم‌های علمی-تخیلی سینمای مارول افتاده باشید؛ با این حال باید بدانید که این موضوع کاملا علمی است. اگر بخواهیم رایانش کوانتومی را به زبان ساده توضیح دهیم بد نیست بدانیم که درواقع رایانش کوانتومی برای تامین نیروی محاسباتی فوق‌العاده قوی خود از مکانیک کوانتومی، که در نوع خود بسیار سردرگم‌کننده است، استفاده می‌کند.

یک رایانه کوانتومی می‌تواند به آسانی از ابررایانه‌های برتر دنیای ما پیشی بگیرد و جادوی این پردازش قوی کیوبیت‌های عجیب آن است. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر رایانه‌های معمولی از بیت‌ها برای پردازش بهره می‌برند. هر بیت جریانی از پالس‌های الکتریکی یا نورهای نمایانگر ۰ و ۱ را شامل می‌شود درحالی‌که کیوبیت از لحاظ فیزیکی یک سامانه‌ی کوانتومی دو حالتی محسوب می‌شود. به بیان بهتر هر کیوبیت سامانه‌ای است که به کمک مکانیک کوانتومی تعریف می‌شود و در لحظه‌ی اندازه‌گیری یکی از دو حالت ممکن را انتخاب می‌کند.

جادوی گوگل!

رایانه کوانتومی گوگل، آن‌طور که شواهد و عملکردش نشان می‌دهد، از برترین ابررایانه‌های دنیا نیز قوی‌تر است. برای درک قدرت فوق‌العاده‌ی این رایانه باید بدانید محاسبه‌ای که در ابررایانه‌ی شرکت IBM، معروف به سامیت (Summit) که در حال حاضر قدرتمندترین رایانه‌ی تجاری جهان است، در مدت ۱۰ هزار سال به پایان می‌رسد، توسط رایانه کوانتومی گوگل تنها در مدت ۳ دقیقه انجام می‌شود!

دانشمندان نوع خاصی از ماده را کشف کردند که می‌تواند عملکرد رایانه کوانتومی را بهبود ببخشد

طبق اعلام محققان گوگل، اولین آزمایش‌های انجام شده مواردی بودند که تنها روی یک پردازشگر کوانتومی قابل پردازش بوده‌اند. این رایانه برای اولین‌بار در مارس ۲۰۱۸ با قدرت محاسباتی ۷۲ کیلوبیت معرفی شده بود.

رایانش کوانتومی می‌تواند تغییرات بزرگی در بعد جهانی و دستیابی هرچه سریع‌تر محققان به پاسخ سوال‌هایشان ایجاد کند.

منبع: interestingengineering

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77