جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کشف پنتاکوارک

تاریخچه سرن (قسمت ۲۰): کشف پنتاکوارک

۱۴ جولای ۲۰۱۵

در این تاریخ گروه تحقیقاتی LHCb، که مشغول کار با برخورددهنده هادرونی بزرگ بودند، خبر از کشف پنتاکوارک دادند. پنتاکوارک ذره‌ای است که می‌تواند چیدمان محتملی از کوارک‌ها را ارائه بدهد. در این چیدمان جدید ممکن است هر ۵ کوارک با پیوند محکمی به یکدیگر متصل باشند و یا به صورت یک مزون، ترکیب یک کوارک و پادکوارک، و یک باریون، سه کوارک، با پیوند ضعیفی تشکیل یک سامانه به نام پنتاکوارک را بدهند.

کشف پنتاکوارک
پنتاکوارک ذره‌ای است که می‌تواند چیدمان محتملی از کوارک‌ها را ارائه بدهد. در این چیدمان جدید ممکن است هر ۵ کوارک با پیوند محکمی به یکدیگر متصل باشند (تصویر سمت چپ) و یا به صورت یک مزون، ترکیب یک کوارک و پادکوارک، و یک باریون، سه کوارک، با پیوند ضعیفی تشکیل یک سامانه به نام پنتاکوارک را بدهند (تصویر سمت راست). اعتبار تصویر: سرن

این گروه در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۱۵ مقاله‌ای از پژوهش‌های خود به یک مجله‌ی علمی معتبر ارائه دادند. آن‌طور که گای ویکینسون، سخنگوی تیم تحقیقاتی LHCb، درباره‌ی کشف پنتاکوارک می‌گوید: «پنتاکوارک فقط یک ذره‌ی جدید نیست؛ بلکه روش جدیدی در گردهم‌آمدن کوارک‌ها، همان اجزای بنیادی تشکیل‌دهنده‌ی پروتون‌ها و نوترون‌ها، در الگوی جدیدی است که طی ۵۰ سال تحقیقات آزمایشگاهی گذشته مشاهده نشده بود. بررسی خصوصیات این ذره می‌تواند ما را در درک بهتر ماده، پروتون و نوترونی که سازنده‌ی خود ما هستند، کمک کند.»

درک ما از ساختار ماده در سال ۱۹۶۴ و هنگامی متحول شد که مری گل-مان، فیزیکدان امریکایی، گروهی از ذرات به نام باریون را معرفی کرد. باریون‌ها، که پروتون و نوترون را نیز شامل می‌شوند، از سه کوارک با بار کسری تشکیل شده‌اند. همچنین گروه دیگری از ذرات به نام مزون‌ها شناخته شدند که از یک جفت کوارک و پادکوارک به وجود آمده‌اند.

پادکوارک‌ها درواقع همان کوارک‌های پادماده هستند! به این ترتیب گل-من در سال ۱۹۶۹، به پاس تحقیقات ارزشمندش، موفق به دریافت جایزه نوبل شد. این مدل از ترکیب کوارک‌ها همچنین امکان چیدمان دیگری، مثلا ترکیب چهار کوارک و یک پادکوارک، را نیز به ما می‌دهد.

هندریک لورنتس | Hendrik Lorentz

تاریخچه‎‌ی کشف پنتاکوارک

پیش از این پژوهش‌های دیگری نیز در جستجوی پنتاکوارک انجام شده بود که همگی بی‌نتیجه بودند. اما نکته‌ای که نتایج تحقیقات LHCb را متفاوت می‌کند این است که پژوهشگران این آزمایش توانستند پنتاکوارک را از روش‌های مختلف بررسی کنند و از تمام این روش‌ها به یه نتیجه‌ی یکسان دست پیدا کنند. در حالی که آزمایش‌های قبلی به دنبال ردی از پنتاکوارک در تاریکی بودند، پژوهشگران سرن توانستند در روشنایی و از زوایای متفاوت پنتاکوارک را کشف کنند.

گام بعدی در این تحقیقات، بررسی چگونگی پیوند این کوارک‌ها و شیوه‌ی قرارگیری‌شان در کنار هم خواهد بود.

منبع: cern.ch

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77