جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

جستجوی پادماده

تاریخچه سرن (قسمت ۱۸): در جستجوی پادماده و هیگز

ALPHA در جستجوی پادماده

۵ ژوئن ۲۰۱۱

پروژه‌ی ALPHA آزمایشگاه سرن، در ادامه‌ی آزمایش‌ها برای جستجوی پادماده و پاداتم، در این روز گزارش کرد که توانسته با موفقیت اتم‌های پادماده را برای مدت بیش از ۱۶ دقیقه در دام خود نگهدارد. خوشبختانه این زمان آن‌قدر طولانی بود تا بتوانیم ویژگی‌های این ذرات را با جزئیات بررسی کنیم.

ALPHA بخشی از یک پروژه‌ی گسترده‌ی کندکننده‌ی پادذرات، در جستجوی پادماده و یافتن یکی از رازآلودترین مواد در طبیعت است و تاکنون ۳۰۰ پاداتم را به دام انداخته و بررسی کرده است.

به دام انداختن پاداتم‌ها شناسایی دقیق پادهیدروژن‌ها را با استفاده از لیزر و ابزار طیف‌سنجی آسان می‌کند و به این ترتیب می‌توانیم در فرصت مناسب به مقایسه‌ی پادهیدروژن و هیدروژن، به عنوان بهترین سامانه‌ی شناخته شده در طبیعت، بپردازیم. هرگونه تفاوت میان ماده و پادماده با دقت و بررسی کافی آشکار خواهد شد.

اطلاعات جدیدی از بوزون هیگز

۱۳ دسامبر ۲۰۱۱

در سمینار آن روز گروه‌های تحقیقاتی ATLAS و CMS آخرین گزارش‌های خود از تحقیقات مربوط به مدل استاندارد بوزون هیگز را ارائه کردند. نتایج تحقیقات آن‌ها مبتنی بر تجزیه و تحلیل داده‌های سمینار تابستان و گام مثبتی در ادامه‌ی تحقیقات پیشین بود. با این حال این تحلیل‌ها هیچ نتیجه‌ی مشخصی از وجود یا عدم وجود بوزون هیگز اسرارآمیز ارائه نمی‌داد.

نتیجه‌گیری اصلی این سمینار به این صورت بود که اگر مدل استاندارد بوزون هیگز وجود داشته باشد، احتمالا جرمی در حدود ۱۱۶-۱۳۰ GeV، بر اساس آزمایش ATLAS، یا ۱۱۵-۱۲۷ GeV، بر اساس آزمایش CMS، خواهد داشت.

هر دوی این آزمایش‌ها روی محدوده‌ی چگالی از نمونه‌ها صورت گرفته بودند، با این حال اطلاعات به دست آمده به اندازه‌ی کافی قوی نبودند که بتوان ادعای کشف ذره را مطرح کرد.

منبع: cern.ch

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
141
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77