جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ

تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ

۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸

در تاریخ ۱۰ سپتامبر ساعت ۱۰:۲۸ پیش از ظهر، یک پرتوی پروتونی برای اولین‌بار با موفقیت در مسیر ۲۷ کیلومتری برخورددهنده هادرونی بزرگ عبور کرد و به این ترتیب LHC رسما آغاز به کار کرد. این دستگاه راه‌اندازی شد تا عصر جدیدی از اکتشافات انرژی‌های بالا را هدایت کند.

کار برخورددهنده بزرگ هادرونی انجام آزمایش‌هایی است که به ما کمک می‌کند بفهمیم چه چیزی باعث جرم گرفتن ماده می‌شود، ۹۸% غیرقابل مشاهده‌ی کیهان از چه چیزی تشکیل شده است، چرا طبیعت ماده را به پادماده ترجیح می‌دهد و ماده چگونه از نمونه‌های اولیه‌ی جهان تکامل یافته است؟

حادثه‌ی غیرمنتظره در روند کار برخورددهنده هادرونی بزرگ

۱۹ سپتامبر ۲۰۰۸

در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۰۸، هنگام انجام آزمایش‌های مربوط به مدار دوقطبی اصلی، در بخش ۳-۴ برخورددهنده هادرونی بزرگ مشکلی در شینه‌ی الکتریکی بین منطقه‌ی دوقطبی و چهارقطبی پیش آمد که باعث آسیب مکانیکی و آزاد شدن هلیوم از جسم سرد آهنربا به درون تونل شد.

پس از این حادثه‌ی غیرمنتظره تمام امور ایمنی لازم طبق برنامه انجام شدند، سامانه‌های ایمنی به خوبی عمل کردند و خوشبختانه هیچ‌کس آسیبی ندید. توضیحات فنی کامل‌تر این حادثه را در این آدرس مطالعه کنید.

بعد از تعمیر برخورددهنده هادرونی بزرگ ، آهنربای نهایی جاگذاری شد

۳۰ آپریل ۲۰۰۹

۵۳امین و آخرین آهنربای برخورددهنده هادرونی بزرگ درون تونل شتاب‌دهنده قرار گرفت و تابلوی پایان تعمیرات حادثه‌ی سپتامبر سال گذشته نیز خارج از تونل، روی زمین، نصب شد.

این آهنربا، که یک چهارقطبی برای متمرکز کردن پرتوها است، بعد از ظهر در بخش ۳-۴ تونل، محل حادثه‌ی پیشین، قرار گرفت تا برای انجام ماموریتهای آینده آماده شود. بعد از حادثه‌ی ۱۹ سپتامبر ۲۰۰۸، مجموعا ۵۳ آهنربا از بخش ۳-۴ تونل خارج شده بودند.

تاریخچه سرن (قسمت ۵): جرج چرپک آشکارسازی ذرات را متحول کرد

در این بین ۱۶ آهنربا که کمترین خسارت را متحمل شده بودند، بازسازی شده و به تونل بازگردانده شدند. اما ۳۷ آهنربای دیگر جایگزین شده و لوازم یدکی مناسب برای آن‌ها تهیه شده است.

منبع: cern.ch

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77