جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

50 سالگی سرن

تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن

آخرین خاموشی LEP

۲ نوامبر ۲۰۰۰

۴ سال پیش از جشن ۵۰ سالگی سرن ، برخورددهنده بزرگ الکترون-پوزیترون برای آخرین‌بار در تاریخ ۲ نوامبر سال ۲۰۰۰ در ساعت ۸ بامداد خاموش شد. اعضای دولت‌های مختلف از سراسر جهان در روز ۹ اکتبر گرد هم آمدند تا دست‌آوردهای LEP و ۱۱ سال فعالیت او را جشن بگیرند.

با تونلی که هم‌اکنون در دسترس است، تیم‌ها شروع به حفاری برای قرار دادن ۴ آشکارساز بزرگ در برخورددهنده بزرگ هادرونی کرده‌اند.

جشن تولد ۵۰ سالگی سرن

۱۹ اکتبر ۲۰۰۴

سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای ۵۰ سالگی خود را با ساخت ساختمان کروی مشهورش، که به نام جهان علم و نوآوری شناخته می‌شود، جشن گرفت. این سازه، که یک مکان گردشگری در سرن است، با ۲۷ متر ارتفاع و ۴۰ متر قطر، به‌عنوان نمادی از سیاره زمین در سرن متولد شد. این تصویر، جهان علم و نوآوری را در دست ساخت نشان می‌دهد.

50 سالگی سرن
جهان علم و نوآوری در دست ساخت. اعتبار تصویر: سرن

این ساختمان چوبی، که هدیه‌ای از طرف کنفدراسیون سوئیس است، ابتدا در سال ۲۰۰۲ به‌عنوان غرفه‌ی اختصاصی برای نمایش توسعه پایدار کشور سوئیس استفاده می‌شد. طراحی ساختمان این سازه توسط توماس بوچی و هروی دسیموز از ژنو صورت گرفته است. ساختمان کروی سرن پس از مدتی تبدیل به یک مرکز گردشگری و نقطه‌ای مهم برای تعامل با مردم شد.

مراسم افتتاحیه‌ی ساختمان کروی، همزمان با جشن ۵۰ سالگی  سرن در سال ۲۰۰۴، با حضور نمایندگان ۲۰ کشور عضو و سران کشورهای فرانسه، اسپانیا و سوئیس برگزار شد. برای اطلاع از فعالیت‌های انجام شده در سالگرد ۵۰ سالگی سرن می‌توانید به این وبسایت مراجعه کنید.

منبع: cern.ch

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77