جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

پادهیدروژن

تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود

۱۵ سپتامبر ۱۹۹۵

یک تیم تحقیقاتی، به رهبری والتر اولرت، توانست با استفاده از حلقه‌ی پادماده‌ی کم‌انرژی (LEAR)، در سرن، برای اولین‌بار اتم‌های پادهیدروژن را تولید کند. تعداد ۹ پاداتم هیدروژن درنتیجه‌ی برخورد پادپروتون‌ها با اتم‌های زنون، در ۳ هفته، به وجود آمدند.

هرکدام از این پادهیدروژن‌ها در حدود ۴۰ میلیاردم یک ثانیه عمر کرده و بعد از سپری کردن فاصله‌ی ۱۰ متری با سرعت نور، توسط ماده عادی نابود شدند. نابودی پاداتم‌ها پرتویی به همراه داشت که باعث شناسایی آن‌ها شد.

این اتفاق نخستین‌باری بود که ذرات پادماده برای ایجاد یک پاداتم در کنار هم قرار گرفته بودند. این پروژه همچنین اولین گام در بررسی دقیق جزئیات مربوط به پادهیدروژن بود.

اتم هیدروژن ساده‌ترین اتم در طبیعت است که از یک پروتون و الکترونی که در یک مدار به دور آن می‌چرخد، تشکیل شده است. تقریبا مقدار سه چهارم از کل مواد معمولی طبیعت را هیدروژن تشکیل می‌دهد و خوشبختانه اتم هیدروژن یکی از بهترین و قابل‌توضیح‌ترین سامانه‌ها در فیزیک است.

با توجه به اطلاعات زیادی که از اتم هیدروژن در دست داریم، مقایسه‌ی ویژگی‌های آن با پادهیدروژن می‌تواند تاثیر مثبتی در مطالعات مربوط به عدم تقارن ماده-پادماده در جهان داشته باشد.

منبع: cern.ch

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96