جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کشف ماده ژله‌ای در ماه

کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه

کاوشگری چینی یوتو ۲، که در حال فعالیت روی سطح ماه است، به تازگی با معمای عجیبی در نیمه‌ی پنهان ماه برخورد کرده است. این کاوشگر در گودالی که جدیداٌ در سطح ماه به وجود آمده، ماده‌ای درخشان و ناشناخته کشف کرده که با توصیف آژانس فضایی چین، به صورت «ماده ژله‌ای با تابشی اسرارآمیز» معرفی شده است.

دانشمندان چینی هنوز متوجه ماهیت این ماده نشده‌اند. با این حال، به نقل از Space.com‌، محققین کشورهای دیگر حدس‌های خوبی زده‌اند. آن‌ها می‌گویند که این ماده، شیشه بوده و هنگام تشکیل گودال و در اثر گرمای حاصل از آن، به وجود آمده است.

روز ۲۸ جولای، سه روز پس از آغاز هفته‌ی ماه، تیم پژوهشی یوتو ۲ در مرکز کنترل هوافضای پکن آماده می‌شدند تا کاوشگر را برای «چرت نیم روزی‌اش» خاموش کنند. این فرایند باعث می‌شود هنگامی‌که نور خورشید به طور مستقیم در حال تابیدن است، دستگاه داغ نکند و سالم بماند.

اما یکی از اعضای تیم به نام یو تیان‌یی، هنگام بررسی تصویر پانورامایی که یوتو ۲ گرفته بود، متوجه شیء عجیبی در تهِ گودال شد. به همین خاطر، پژوهشگران یوتو ۲ را برای مدت بیشتری بیدار نگه داشته و برای دریافت دید بهتر نسبت به این شیء، کاوشگر را به سمت گودال هدایت کردند.

آن‌ها در آن‌جا ماده‌ای درخشان پیدا کردند که با توجه به حافظه‌ی کاوش ربات، از نظر شکل، رنگ و اجزای تشکیل‌دهنده با خاک اطراف متفاوت بود. متاسفانه، تیم تحقیقاتی هنوز  تصویری را از کشف این ماده ژله‌ای در ماه منتشر نکرده است. اما می‌توانید عکس خود گودال را در پایین ببینید.

ویدیویی از ماه‌گرفتگی کامل
کشف ماده ژله‌ای در ماه
این تصویر مقیاس گودال را نشان می دهد. امتیاز تصویر: سازمان فضایی ملی چین

پس از بررسی گودال، کاوشگر برای چرت خود خاموش شد. پس از بیدار شدنش برای استفاده‌ی هر چه بیشتر از نور بعد از ظهری خورشید، او گودال را با طیف‌سنج مرئی و فروسرخ نزدیک (VNIS) بررسی کرد. این ابزار، نور بازتاب‌شده از سطوح را تحلیل کرده و مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها را تعیین می‌کند.

ما هنوز از نتایج این تحلیل داده‌ها اطلاعی نداریم. اما با توجه به خشک بودن سطح ماه، احتمال این زیاد است که یافته‌های کاوشگر، مربوط به موادی باشد که پس از ذوب شدن، سخت شده‌اند. بعید است که نتیجه‌ی تحلیل، ماده‌ای ژله‌ مانند و خمیری باشد. این باعث می‌شود که احتمال تاردیگرید بودن آن‌ها هم از بین برود!

یوتو ۲ با نور خورشید کار می‌کند. به همین دلیل، روز ۷ آگوست، این کاوشگر دوباره به مدت یک شب در ماه خوابید و ۲۵ آگوست برای روز بعدی در ماه بیدار شد. پس از آن، یوتو ۲ تا به امروز، سفر خود را برای کاوش‌های جدید و کشف‌های تازه روی سطح ماه ادامه داده است.


مترجم: هانیه الزهرا بوداغی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: sciencealert

       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100