جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقاله‌ی استیون هاوکینگ
با این‌که استیون هاوکینگ در مارس 2018 درگذشت، اما آخرین مقاله تحقیقاتی او در یک مجله‌ی علمی به چاپ رسیده است.

آخرین مقاله استیون هاوکینگ

چند وقت پیش مقاله «خروجی آهسته از فرضیه‌ی تورم ابدی؟» به عنوان آخرین مقاله استیون هاوکینگ توسط مجله‌ی فیزیک انرژی‌های بالا چاپ شد. در ابتدا، نسخه‌ی پیش از انتشار این مقاله، در سال گذشته به‌صورت آنلاین منتشر شد، نسخه‌ی پیش از انتشار، نسخه‌ای از مقاله است که پیش از انتشار رسمی و گسترده‌ی مقاله به چاپ می‌رسد. با این حال تفاوت چندانی میان نسخه‌ی قدیمی و جدید این مقاله وجود ندارد. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که تعدادی از داوران، ارزشمند بودن این مقاله را جهت انتشار تایید کرده‌اند.

موضوع این مقاله درباره‌ی ماهیت کیهان است. بسیاری از دانشمندان بر این باور هستند که جهان بلافاصله پس از بیگ‌بنگ (نظریه‌ی انفجار بزرگ)، با سرعتی بیش از سرعت نور، همچون یک بادکنک گسترش یافته و روندی تورمی را در پیش گرفته است. در این شرایط کوچک‌ترین نوسان انرژی تصادفی، در مکانیک کوانتومی می‌تواند به توده‌ها و حفره‌هایی بدل شود و در نهایت جهان بزرگ مقیاس ما را بسازد.

برخی معتقدند که هنوز هم امکان دارد در مکان‌هایی این تورم ادامه داشته و در میان این مکان‌ها، فضاهایی غیر تورمی و پایدار مانند جهان ما وجود داشته باشد. هرکدام از این حباب‌ها ممکن است یک جهان در میان چندین جهان همیشه در حال تورم و عظیم باشند.

هاوکینگ و همکارش توماس هرتوگ (Thomas Hertog) از دانشگاه لوون بلژیک، فرضیه‌ی غیرقابل پیش‌بینی و بی‌نهایت بودن جهان‌های چندگانه یا چندجهانی را قبول نداشتند. بنابراین مدل ریاضی ساده‌تری از این شرایط ارائه نمودند که تعداد جهان‌های چندگانه‌ی ممکن را به‌شدت محدود می‌کرد. چیزی که در این شرایط باقی می‌ماند، جهان‌هایی با فیزیک مشابه جهان ما خواهد بود.

بررسی نظریه نسبیت عام در سالگرد ۱۰۰ سالگی آن

آن‌ها در این مقاله نوشته‌اند: «این موضوع باعث شده که درباره‌ی ایده‌ی رایج تورم ابدی شک کنیم. ما نمی‌دانیم که آیا تورم ابدی می‌تواند جهانی غیرمعمول با ساختارهای حبابی‌شکل ایجاد نماید و آیا این ساختارهای حبابی‌شکل به‌خاطر دامنه‌ی این تورم‌ها، از یکدیگر جدا شده‌‌اند.»

از آن‌جا که این مقاله آخرین مقاله استیون هاوکینگ بوده و در آن راجع به چنین مسائلی توضیح داده بود، غیرفیزیکدانان پنداشتند که این مقاله مسئله‌ی بسیار مهمی را مطرح کرده است. اما اکثر فیزیکدانان با این مسئله مخالف بودند. سابین هاسنفلدر (Sabine Hossenfelder)، فیزیکدان نظری و وبلاگ‌نویس موضوعات علمی، مدام تکرار می‌کرد که هاوکینگ فیزیکدانی دوست‌داشتنی و مرد بزرگی بود، اما آخرین مقاله او را مقاله‌ای «کاملا معمولی» خواند.

مشکلی که او با این مقاله داشت، شباهت این مقاله با مقاله‌های دیگر فیزیک نظری از لحاظ غیرقابل‌آزمایش بودن آن‌ها بود. به‌عبارت دیگر هیچ روش فیزیکی مشخصی برای آزمودن نتایج و پیش‌بینی‌های این دست از مقالات وجود ندارد.

با این حال باقی فیزیکدانان کمی ملایم‌تر از او نسبت به این مقاله واکنش نشان دادند. خود هاوکینگ و هرتوگ نیز در این مقاله اشاره کرده‌اند که این موضوع هنوز هم جای بررسی دارد.

ممکن است که ناامید کننده به‌نظر برسد، اما مباحث مطرح‌شده در فیزیک نظری به‌همین‌ترتیب است. فیزیکدانان نظری از روش‌های ریاضی برای پاسخ دادن به بزرگ‌ترین سوالات جهان کمک می‌گیرند. آن‌ها ایده‌های جدیدی را تولید می‌کنند و امیدوارند که برخی از این نظریات پیش‌بینی‌هایی را ارائه دهند که قابل آزمایش باشد. در واقع قابل آزمایش بودن این نظریه‌ها، نکته‌ی بسیار مهمی است که هنوز هم مباحثاتی را در دنیای فیزیک ایجاد می‌کند.

تورم کیهانی چگونه اتفاق افتاد؟

مقالات نظری بسیار کمی هستند که می‌توانند به‌عنوان نظریه‌ی نسبیت عام بعدی مطرح شوند. بسیاری از آن‌ها تنها رویکردهای جدیدی را برای اندیشیدن درباره‌ی مسائل موجود ارائه می‌کنند. البته نباید فکر کنید که آخرین مقاله هاوکینگ کاملا بیهوده و یا برعکس مسئله‌ی بسیار مهمی است. در عوض باید بدانید که او در آخرین روزهای عمرش همچنان به انجام کارهای روزانه‌ی خود ادامه می‌داد و این‌که تلاش می‌کرد چگونگی کارکرد جهان را دریابد.


مترجم: عاطفه شریعتی مقدم/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: gizmodo

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
104
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40