جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

گذر کاوشگر خورشیدی پارکر

سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید

تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۹ یک روز خورشیدی واقعی برای ناسا بود چرا که کاوشگر خورشیدی پارکر برای سومین بار، شجاعانه از کنار خورشید گذر کرد. این کاوشگر به منظور کسب اطلاعات بیشتر از خورشید، مخصوصا جو اطراف آن که به نام تاج خورشیدی شناخته می‌شود، به فضا پرتاب شده است.

دمای محدوده‌ی تاج خورشیدی میلیون‌ها درجه، سلسیوس یا فارنهایت، است؛ یعنی بسیار بیشتر از دمای سطح قابل رویت ستاره‌ها، اما مشکل این جا است که دانشمندان هنوز نمی‌دانند این همه گرما از کجا می‌آید! بنابراین سازمان فضایی ناسا تصمیم به ساخت و راه‌اندازی پروژه‌ی کاوشگر خورشیدی پارکر گرفت.

برنامه‌ریزی شده است که این کاوشگر تا پایان ماموریت خود در سال ۲۰۲۵، در یک اقدام شجاعانه، تعداد ۲۴ بار درون تاج خورشیدی شیرجه بزند. این کاوشگر که در آگوست سال گذشته پرتاب شد، تاکنون دو عبور نزدیک از سطح خورشید انجام داده است. پرواز نزدیک سوم نیز چند روز پیش در تاریخ ۱ سپتامبر با موفقیت صورت گرفت.

دانشمندان این پروژه توانستند برای سومین عبور نزدیک ابزارهای کاوشگر را زودتر فعال کنند و این آمادگی به خاطر اطلاعات بسیار مفیدی بود که از کاوشگر به زمین می‌رسید. عملگرهای زمینی اطلاعات ارسالی از دو پرواز قبلی پارکر را خیلی زودتر از زمانی که انتظار می‌رفت، دریافت کردند و توانستند با اضافه کردن مشاهدات دیگر به مجموعه‌ی مناسبی از داده‌ها دست پیدا کنند.

ابزارهای پارکر این بار برای ۳۵ روز متوالی بدون توقف فعالیت خواهند کرد، یعنی سه برابر بیشتر از زمانی که در دو پرواز پیشین کار کردند. این زمان طولانی‌تر برای مشاهده باعث می‌شود تا کاوشگر بتواند دو برابر بیشتر از سطح قابل‌مشاهده‌ی خورشید را بررسی کند. دانشمندان امیدوارند که با جمع‌آوری اطلاعات بیشتر بتوانند به سوالات همیشگی درباره‌ی خورشید و تاثیر رفتار آن بر منظومه شمسی پاسخ دهند.

اتفاقات جالبی که برای اسکات کلی در ایستگاه بین‌المللی فضایی افتاد

گذر کاوشگر خورشیدی پارکر در هر گردش جدید به دور خورشید نزدیک‌تر شده و فرصت بهتری برای دسترسی به داده‌های بیشتر مهیا می‌کند. بعد از سومین گذر نزدیک این کاوشگر از کنار خورشید، همه‌چیز گرم‌تر و خورشیدی‌تر پیش خواهد رفت.

پس از اتمام سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر در تاج خورشیدی، کاوشگر برای انجام یک مانور دیگر به سمت سیاره ناهید حرکت خواهد کرد تا با استفاده از نیروی گرانش قوی این سیاره، بتواند به فاصله‌ی نزدیک‌تری از خورشید پرتاب شود. گذر بعدی کاوشگر پارکر در اطراف خورشید برای تاریخ ۲۹ ژانویه‌ی ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده است.

منبع: space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
104
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40