جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دانشمند

آیا می‌توانم دانشمند شوم؟

اگر در حال خواندن این مطلب هستید پس یعنی شما هم مانند من به علم علاقه دارید. شاید از درس ریاضیات یا کتاب هندسه در دوران مدرسه متنفر بوده‌اید، اما چه کسی می‌تواند نقش مهم علم در زندگی انسان را انکار کند؟ اصلا خوب یا بد بودن علم به کنار، وقتی به خواندن این مطلب ادامه می‌دهید یعنی علم همواره قسمتی از ذهن شما را به خودش مشغول کرده است؛ درست مانند یک دانشمند واقعی.

بیشتر مردم می‌توانند با کمی فکر کردن رشته‌ی علمی موردعلاقه‌ی خودشان را میان آرزوهای دست‌نیافته پیدا کنند. مثلا شاید شما همیشه خودتان را با روپوش سفید پشت یک میکروسکوپ، مشغول انجام تحقیقات زیست‌شناسی تصور می‌کرده‌اید یا دوست داشتید با تلسکوپ به کویر بروید تا در آسمان شب با ستاره‌ها هم‌نشینی کنید، اما چرا این رویای زیبا را دنبال نکردید؟

ترس از شکست از بزرگترین دلایلی است که باعث می‌شود دست از آرزوهایمان بکشیم. همه‌ی ما می‌دانیم که مطالعه در رشته‌های علمی، مخصوصا علوم پایه، کار دشواری است اما چه کسی می‌تواند بگوید که ما از پس این دشواری برنمی‌آییم؟ زمان آن فرارسیده تا باور کنیم علم آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد ترسناک نیست، حداقل برای دوست‌دارانش!

وقتی به چیزی علاقه دارید آن را دنبال کنید. شاید نتوانید در تمام رشته‌های علمی موفق عمل کنید، که البته نیازی هم به این کار نیست، اما مطمئنا می‌توانید در رشته‌ی موردعلاقه‌ی خودتان یکی از بهترین‌ها باشید. پس از دنبال کردن علم نترسید. علم بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید مشتاق شماست تا به سراغش بروید.

در این ویدئو بیل نای، دانشمند و آموزگار علمی محبوب، به دختر جوانی که برای انتخاب رشته‌ی تحصیلی مردد است، درباره‎ی پیچ‌وخم‌های دانشمند شدن می‌گوید. اگر همچنان گمان می‌کنید که استعداد ادامه‌ی تحصیل در علوم پایه و قدرت ایجاد تغییر در جهان را ندارید، جواب را از زبان بیل نای دانشمند بشنوید!

چرا جستجوی تمدن فرازمینی همچنان بی‌نتیجه است؟!

منبع: bigthink

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100