جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کهکشان مارپیچی NGC 4945

کهکشان مارپیچی NGC 4945 در نزدیکی ما

کهکشان مارپیچی عظیم NGC 4945 به‌خوبی در مرکز این منظره‌ی کهکشانی دیده می‌شود. این کهکشان، که تقریبا هم‌اندازه با کهکشان راه شیری ما است، قرصی از گردوغبار میان‌ستاره‌ای، چندین خوشه ستاره‌ای آبی و جوان، و مناطقی صورتی‌رنگ از تکامل ستارگان به همراه دارد که همگی در این تصویر رنگی تلسکوپی قابل‌مشاهده‌اند.

کهکشان مارپیچی NGC 4945 با حدود فاصله‌ی ۱۳ میلیون سال نوری از قنطورس، صورت فلکی گسترده‌ی آسمان جنوبی، تنها ۶ برابر نسبت به کهکشان مارپیچی آندرومدا، نزدیک‌ترین کهکشان به راه شیری، از ما دور است.

اگرچه منظقه‌ی مرکزی این کهکشان تا حد زیادی از نگاه تلسکوپ‌های نوری پنهان مانده است، اما مشاهدات پرتو ایکس و فروسرخ انتشار مقدار قابل‌توجهی از انرژی‌های بالا و فعالیت‌های مربوط به شکل‌گیری و تکامل ستارگان را در هسته‌ی NGC 4945 نشان می‌دهد.

هرچند که همچنان به‌طور واضح از جزئیات مربوط به این پدیده اطلاع کافی نداریم، اما می‌دانیم که هسته‌های کهکشانی فعال قابلیت بسیار مناسبی برای ایجاد یک جهان جزیره‌ای، مانند کهکشان سیفرت، به‌عنوان محلی برای تشکیل ابرسیاه‌چاله‌های مرکزی دارند.

کهکشان‌های سیفرت، در کنار اختروش‌ها، دو گروه اصلی از کهکشان‌های فعال را تشکیل می‌دهند. این کهکشان‌ها هسته‌ی بسیار فعال و اختروش‌مانندی دارند که بسیار درخشان است. مرکز این کهکشان‌ها منبع تابش‌های الکترومغناطیسی است و سطح درخشنده‌ی آن‌ها تابش‌های شدید یونش را از خود ساطع می‌کند. تفاوت اصلی این پدیده با اختروش در قابل‌آشکارسازی بودن کهکشان میزبان است.

منبع: apod

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100