جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سیاره پرجرم

دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد

بتا سه‌پایه (Beta Pictoris) یک آزمایشگاه فوق‌العاده برای دانشمندان نجومی است که مجذوب و فریفته‌ی تکامل سیارات شده‌اند. این ستاره‌ی جوان که فقط ۲۳ میلیون سال عمر دارد، در مقایسه با خورشید که ۵ میلیارد سال عمر دارد، دارای صفحه‌ای از ذرات در اطرافش و کمربندی از خرده‌سیاره‌ها و بخارهای دنباله‌دار است. به غیر از تمام این‌ها، دو سیاره پرجرم نیز در مدار این ستاره در حال چرخش‌اند.

کشف دومین سیاره پرجرم بتا سه‌پایه، به نام Beta Pictoris c، به تازگی در مجله‌ی نجوم طبیعت اعلام شده است. کشف این سیاره با کمک مشاهدات ۱۰ ساله و ارزشمندی توسط ابزار هارپس (HARPS) روی تلسکوپ خیلی بزرگ (Very Large Telescope) صورت گرفته است.

آن ماری لگرنژ (Anne-Marie Lagrange)، سرپرست نویسندگان و ستاره‌شناس مرکز تحقیقات علمی فرانسه، در این باره می‌گوید: «موضوع درباره‌ی سیاره‌ی بسیار بزرگی است که حدود ۳۰۰۰ برابر بزرگ‌تر از سیاره زمین است و ۲.۷ برابر دورتر از ستاره‌اش، به نسبت فاصله‌ی زمین تا خورشید یعنی ۲/۷ واحد نجومی، قرار دارد.»

این سیاره فراخورشیدی به‌عنوان یک ابرمشتری، تقریبا ۹ برابر غول گازی منظومه شمسی، سیاره مشتری، جرم دارد. گردش این سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی میزبانش، بتا سه‌پایه، تقریباً ۱۲۰۰ روز طول می‌کشد، که بسیار کمتر از سیاره‌ی اول است.

سیاره‌ی Beta Pictoris b نیز از لحاظ پرجرم بودن یک ابرمشتری به حساب می‌آید. جرم این سیاره بین ۹ تا ۱۳ برابر سیاره مشتری است اما تقریباً ۹ برابر دورتر از فاصله‌ی بین زمین تا خورشید، ۹ واحد نجومی، از ستاره‌اش قرار گرفته است. درواقع Beta Pictoris b اولین سیاره فراخورشیدی بود که توانستیم سرعت چرخش آن را اندازه‌گیری کنیم. سرعت دوران این سیاره به دور محور خودش تنها ۸.۱ ساعت است.

تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
صفحه‌ی گردوغبار اطراف ستاره β Pictoris و موقعیت سیاره‌های β Pictoris b و β Pictoris c در اطراف آن. اعتبار تصویر: P Rubini / AM Lagrange

ویژگی‌هایی از این دست همچنان برای سیاره‌ی دوم ناشناخته‌اند و اطلاعات بیشتری برای تخمین خصوصیات آن نیاز داریم. محققان در حال بررسی دوباره‌ی ویژگی‌های Beta Pictoris b و  منظومه‌ی پویای اطراف آن هستند اما چیزی که تا الآن قطعی به نظر می‌رسد، حضور این سیاره پرجرم است.

برخی بررسی‌های مقدماتی پویا این منظومه سیاره‌ای را پایدار گزارش کرده‌اند. با این حال همچنان ممکن است که سیاره‌ی Beta Pictoris c  تحت‌تأثیر رفتار ستاره‌ی دیگر قرار بگیرد و کم‌و بیش با تغییر در فاصله از مرکز منظومه، دچار تغییر در مدارش شود.

بتا سه‌ یک ستاره‌ی نوع A است که در فاصله ۶۳ سال نوری از زمین قرار دارد. این ستاره دومین ستاره‌ی درخشان صورت فلکی سه‌پایه است که با چشم غیرمسلح نیز در نیمکره‌ی جنوبی آسمان شب قابل‌رؤیت است.


مترجم: احمد عطایی قلعه قاسمی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: iflscience

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
محمدرضاعلی کریمیحمیدرضا Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest
Notify of
حمیدرضا
حمیدرضا

۶۳ میلیون سال نوری؟؟؟

علی کریمی
علی کریمی

با سلام و احترام
ممنون از دقت شما همراه گرامی. ۶۳ سال نوری صحیح است.

محمدرضا
محمدرضا

با سلام و سپاس بابت مطالب فوق العاده تون.

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100