جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تپ‌اختر J0002

شلیک تپ‌اختر J0002 از نواختر

بیایید با یک چیستان شروع کنیم: فکر می‌کنید چه پدیده‌ی نجومی می‌تواند یک ستاره نوترونی را مانند گلوله‌ی توپ شلیک کند؟ ابرنواختر تصویر نجومی امروز ما! در حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش، این ابرنواختر که بقایای سحابی‌وار CTB 1 را از خود به‌جا گذاشته بود، نه‌تنها ستاره‌ی چگالی را نابود کرد، بلکه هسته‌ی ستاره نوترونی جدید خود، تپ‌اختر J0002 ، را به کهکشان راه شیری پرتاب کرد.

تپ‌اختر J0002، که ۸.۷ بار در ثانیه می‌چرخد، با استفاده از نرم‌افزار قابل‌بارگیری Einstein@Home و تحلیل داده‌های گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی پرتوی گامای فرمی، متعلق به سازمان فضایی ناسا، کشف شده است.

تپ‌اختر J0002
در این منظره می‌توانید دنباله‌ی تپ‌اختر را بینید که در سمت چپ پایین تصویر، به سمت بقایای نواختر پیش می‌رود.

تپ‌اختر PSR J0002+6216، که آن را برای اختصار تپ‌اختر J0002 می‌نامیم، با سرعت ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و تاکنون توانسته است بقایای ابرنواختر CTB 1 را ترک کرده است. به این ترتیب این ابرنواختر، با سرعت زیادش، به‌زودی کهکشان ما را هم پشت سر خواهد گذاشت.

در این منظره همچنین می‌توانید دنباله‌ی تپ‌اختر را بینید که در سمت چپ پایین تصویر، به سمت بقایای پراکنده‌ی نواختر پیش می‌رود. این تصویر نجومی، ترکیبی از تصاویر رادیویی به دست آمده از رصدخانه‌های VLA (آرایه بسیار بزرگ)، DRAO (رصدخانه اخترفیزیکی رادیویی دومینیون) و ماهواره نجومی فروسرخ IRAS سازمان فضایی ناسا است.

تا به اینجا مشخص شده است که ابرنواخترها می‌توانند مانند یک ماشین توپ رفتار کنند. در این فرایند تپ‌اختر نقش گلوله‌ی توپ پرتاب شده از ماشین توپ، همان نواختر مورد نظر ما، را برعهده خواهد داشت. تنها نکته‌ای که در این بین همچنان به صورت یک سوال باقی مانده و ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده، این است که ابرنواختر طی چه فرایندی این‌گونه عمل می‌کند؟!

منبع: apod

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75