جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

وجود ماده تاریک
معمای ماده‌ی تاریک یکی از سخت‌ترین مسائلی است که فیزیکدانان مشغول به حل آن هستند.

احتمال وجود ماده تاریک پیش از انفجار بزرگ

یکی از نظریه‌هایی که چالش‌های مربوط به این ماده‌ی عجیب را توجیه می‌کند این است که ماده تاریک پیش از انفجار بزرگ وجود داشته است. در واقع انفجار بزرگ مورد قبول‌ترین نظریه‌ای است که چگونگی به وجود آمدن جهان را توضیح می‌دهد. طبق این نظریه در ابتدا تمام کائنات به صورت متراکم و بسیار چگال، که آن را تکینگی می‌نامیم، وجود داشته‌است. در یک لحظه به دلیل گرانش بسیار زیاد این تکینگی، انفجاری رخ داد که طی میلیاردها سال گسترش یافته و تبدیل به چیزی شد که امروزه در اطراف خود می‌بینیم. اگر وجود ماده تاریک پیش از انفجار بزرگ درست باشد، دانشمندان باید روش‌های خود را برای پیدا کردن این ماده تغییر دهند.

تامی تنکانن (Tommi Tenkanen)، مدیر پژوهشی و فیزیکدان دانشگاه جان هاپکینز، اظهار داشت: «این پژوهش، از وجود ارتباطی میان فیزیک ذرات بنیادی و ستاره‌شناسی خبر می‌دهد. اگر ماده تاریک شامل ذرات جدیدی باشد که پیش از انفجار بزرگ به وجود آمده‌اند، این مسئله به صورت چشمگیری روی توزیع کهکشان‌ها در فضا تاثیر خواهد گذاشت. از این ارتباط می‌توان برای کشف ماهیت این ذرات و پدیده‌های موجود در زمان پیش از انفجار بزرگ، استفاده کرد.»

تنکانن برای کاوش درباره‌ی تعامل میان ماده تاریک با چیزی که فیزیکدانان به عنوان ذرات نرده‌ای می‌شناسند، یک مدل ریاضی را پیشنهاد کرد. ذرات نرده‌ای، ذراتی با اسپین صفر هستند. دانشمندان تاکنون تنها هیگز بوزون را از میان این ذرات کشف کرده‌اند. به گفته‌ی تنکانن اگر ماده تاریک سنی بیش از انفجار بزرگ داشته باشد، این ماده حتما با ذرات نرده‌ای واکنش داشته‌است. وی بیان کرد: «اگر ماده تاریک واقعا باقیمانده‌ای از انفجار بزرگ بود، محققان باید تا به‌امروز نشانه‌های واضحی از این ماده در آزمایشات مربوط به ذرات بنیادی می‌دیدند.»

قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی افتاد؟

این‌که محققان هنوز موفق به دیدن نشانه‌ی واضحی از این پدیده نشده‌اند، واقعا موضوع مشکل‌سازی برای اثبات این نظریه است. اما او احتمال می‌دهد مدل پیشنهادیش برای حل مسئله‌ی ماده تاریک، رویکرد متفاوتی را به وسیله‌ی مشاهدات نجومی ارائه دهد.

به عقیده‌ی او تلسکوپ فضایی یوکلید آژانس فضایی اروپا، که در سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب خواهد شد، پتانسیل انجام این کار را داشته و نقش به‌سزایی در روند آزمایش این مدل پیشنهادی خواهد داشت. این فضاپیما قرار است از کرانه‌های کیهان نقشه‌برداری کند تا دانشمندان بتوانند اطلاعاتی از ۱۰ میلیارد سال پیش به دست بیاورند.


مترجم: عاطفه شریعتی مقدم/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77