جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

عبور سیارک
اندازه‌ی این سنگ حدودا دو برابر برج ایفل است.

عبور سیارک بزرگی در روز ۱۰ آگوست از نزدیکی زمین

قرار است روز دهم آگوست عبور سیارک بزرگی از نزدیکی سیاره زمین را شاهد باشیم. به نقل از ناسا، قطر سیارک ۲۰۰۶ QQ23 در حدود ۵۷۰ متر است و سرعتش تقریبا به ۱۶۷۴۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این سنگ با فاصله‌ی نزدیکی که از زمین خواهد داشت، به عنوان یک سیارک نزدیک به زمین تایید می‌شود و به‌طور بالقوه خطرناک است. اما اخترشناسان بر این باورند که هیچ نگرانی درباره‌ی این جرم آسمانی وجود ندارد.

برای اینکه سیارکی به‌طور بالقوه برای زمین خطرناک باشد، باید در فاصله‌ی ۰.۰۵ یک واحد نجومی از ما قرار بگیرد. نزدیک‌ترین فاصله‌ی سیارک ۲۰۰۶ QQ23  نیز ۰.۰۴۹ یک واحد نجومی بوده است. این مقدار حدودا ۷.۴۸ میلیون کیلومتر است.

با توجه به گفته‌های لیندلی جانسون، از دفتر مختصات دفاع سیاره‌ای ناسا، این شهاب‌واره «کم و بیش خوش‌خیم» است. هر ساله حدود ۶ جرم به همین اندازه و با همین فاصله از نزدیکی سیاره زمین عبور می‌کنند و این پدیده، اتفاقی کاملا عادی است. جانسون اضافه کرد که تاثیرات عبور سیارک روی زمین بسیار ناچیز بوده و اتفاقات ناگوار هر دو سه قرن یک بار رخ می‌دهند.

پدیده‌های ناگواری که عبور شهاب‌واره عامل آن‌ها باشد بسیار کمیاب هستند، اما می‌دانیم که خطر همیشه در کمین ما است. طی قرن گذشته، ما شواهدی از تعداد زیادی شهاب‌واره به دست آوردیم که به اتمسفر ما وارد شدند. شمار بسیار بیشتری باید در دریا افتاده باشند و اصلا شناسایی نشده‌اند. به طور مثال، همین ماه پیش، شهابی مشکوک در یک شالیزار برنج در کشور هند فرود آمد. گودالی که این سنگ ایجاد کرد تنها یک متر و نیم عمق داشت اما خوشبختانه هیچ‌کس آسیبی ندید.

عبور ۶ سیارک از نزدیکی زمین در سال ۲۰۲۷

در مقیاس کمی بزرگتر، یک شهاب‌سنگ چرخنده با سرعت ۳۲ کیلومتر بر ثانیه در حال نزدیک شدن به زمین بود و در بالای دریای برینگ وارد جو زمین شد. برخورد این شهاب‌سنگ، شدیدترین برخوردی بود که پس از انفجار سال ۲۰۱۳ در چلیابینسک روسیه‌، که شدت آن ۱۰ برابر انفجار اتمی هیروشیما اندازه گرفته شد، روی داد. با این حال، کسی متوجه آن نشد. این شهاب تنها به این دلیل ردیابی شد که ماهواره‌های نظامی آمریکایی آن را رصد کرده بودند.

جانسون به خبرنگاران گفت که اتفاقاتی این چنینی در اثر شهاب‌سنگی به آن اندازه (۱۰ متر) هر دو یا سه قرن یک‌بار رخ می‌دهند. سازمان فضایی ناسا تخمین می‌زند که ۹۰۰ جرم در نزدیکی زمین وجود دارد که طول برخی از آن‌ها به ۱۰۰۰ متر می‌رسد. اگر قرار بود که این شهاب‌واره‌ها به مناطق پرجمعیت در زمین برخورد کنند، ویرانی‌های زیادی به بار می‌آوردند. یک شبیه‌سازی برآورد کرده‌ است که شهاب‌سنگی با اندازه‌ی ۵۰ تا ۸۰ متر، کل شهر نیویورک را نابود خواهد کرد.

بنابراین، با این که به نظر می‌آید سیارک خطرناکی به این زودی‌ها نزدیک زمین نمی‌شود، ناسا و آژانس‌های فضایی دیگر در حال تحقیق روی روش‌های متعددی هستند تا برای مقابله با شهاب‌واره‌هایی که از مرز خطر رد می‌شوند، آماده باشند.


مترجم: هانبه الزهرا بوداغی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: iflscience.com

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

عبور سیارک
عبور سیارک بزرگی در روز ۱۰ آگوست از نزدیکی زمین
98
نظریه‌های توطئه‌ی ماه
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه و بررسی آن‌ها
130
ماموریت فرود بر روی ماه
ماموریت فرود بر روی ماه «آپولو۱۱» نشان داد که موجودات فرازمینی فراتر از داستان‌های علمی‌تخیلی هستند
145
تمدن‌های فرازمینی
تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند؟
105
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
152

ذرات بنیادی

اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی
دانشمندان از اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی پرده‌برداری کردند
204
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
92
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
109
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
49
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
173