جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

نظریه‌های توطئه‌ی ماه
باز آلدرین، فضانورد، در حال قدم زدن بر روی ماه نزدیک به پایه‌ی ماژول عقاب در ماموریت آپولو ۱۱ در ۲۰ ژولای ۱۹۶۹

مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه و بررسی آن‌ها

وقتی ۵۰ سال پیش انسان برای اولین‌بار بر روی ماه قدم زد، رد پای خود را به همراه پرچم روی ماه جا گذاشت؛ این ماجرا از همان زمان برای برخی از مردم دنباله‌ای از شک و تردید به همراه داشت. هنگامی‌که بیشتر ما به مناسبت این دستاورد بزرگ جشن گرفته بودیم، تعدادی از افراد شکاک نیز ابرو درهم‌کشیدند و نظریه‌های عجیب‌وغریب ارائه دادند. از معروف‌ترین و مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه این است که ماموریت فرود بر روی ماه واقعا اتفاق نیفتاده بلکه توسط سازمان فضایی ناسا صحنه‌سازی شده است.

اگرچه با گذشت زمان، اولین فردی که بر روی ماه راه رفته بود، درحال‌حاضر فوت کرده است اما نظریه‌های توطئه‌ی ماه همچنان پابرجا هستند. در این مطلب به بررسی هفت مورد از مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه می‌پردازیم و می‌گوییم که چرا به‌هیچ‌وجه منطقی نیستند.

اولین توطئه‌ علیه ماه: فرود آپولو بر روی ماه حقیقت نداشت

در حدود ۵ درصد آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که فرود بر روی ماه کاملا صحنه‌سازی بوده است (در حالی که این‌گونه نبود). این افراد دلایل مختلفی را برای این باور ارائه می‌کنند. مانند اینکه چرا ستاره‌ای در تصاویر گرفته شده دیده نمی‌شود؟ چرا پرچم آمریکا در حال تکان خوردن است؟ چرا جای پا وجود دارد اما هیچ اثری از ماژول عقاب بر روی ماه وجود ندارد؟

نظریه‌های توطئه‌ی ماه: فرود بر ماه
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه : پنجاه سال پیش در ۲۰ جولای ۱۹۶۹، انسان برای اولین‌بار در تاریخ روی یک شی آسمانی قدم گذاشت. اعتبار تصویر: ناسا

اینکه در تصاویر هیچ ستاره‌ای به چشم نمی‌خورد به این دلیل است که نور خورشید بر سطح ماه مانع دیدن آن‌ها می‌شود. همان‌طور که هنگام روز بر روی سیاره زمین این اتفاق می‌افتد. پرچم آمریکا نیز تکان می‌خورد زیرا میله‌های فلزی بر روی آن وصل شده که به آن ظاهر یک پرچم در حال اهتزاز را می‌دهد و ردی از ماژول روی سطح ماه باقی‌نمانده است زیرا وزن ماژول به صورت یکسان‌تری نسبت به وزن فضانوردان بر روی پای آن‌ها، توزیع شده بود.

لوح آسمان نبرا
نظریه‌های توطئه‌ی ماه: ردپای به‌جامانده در سطح ماه
ردپای به‌جامانده در سطح ماه. اعتبار تصویر: ناسا

اما آیا نیاز نیست که آب یا هر نوع رطوبت دیگری در خاک وجود داشته باشد تا رد پا در آن باقی بماند؟! جواب این سوال، خیر است. ذرات خاک می‌توانند اشکال مختلفی را به علت اصطکاک در خود داشته باشند. ماژول ماه‌نورد هم که بر روی سطح ماه فرود آمد، اثر عمیقی بر روی خاک به جا نگذاشت زیرا زیر خاک سطح ماه، از صخره‌های متراکم تشکیل شده است، اما خاک بر روی سطح آن، همان‌گونه که در تصاویر مشاهده می‌شود، دچار تغییرات شد.

توطئه‌ی دوم ماه: موجودات فضایی بر روی ماه

طبق یک نظریه‌ی توطئه‌ی دیگر، ماه واقعی نیست بلکه یک ایستگاه فضایی بیگانه جهت مشاهده‌ی سیاره‌ی ما است! این نظریه از وبسایتی که توسط فردی به نام اسکات سی. وارینگ (Scott C. Waring) ساخته شده است، سرچشمه می‌گیرد. این فرد ادعا کرد که دو عکس در اطلس تصویری ناسا در سال ۲۰۱۳ یافته که بعد از آن، حذف شده‌اند.

او در وبسایتش می‌نویسد: «اینکه ناسا این عکس‌ها را حذف کرده است، تنها به دلیل وجود موجودات فضایی نبوده، بلکه نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که ماه در حقیقت یک ایستگاه فضایی بیگانه است.» طبق گفته‌های او، سطح ماه به وسیله‌ی خاک پوشیده شده تا بیشتر شبیه یک جرم آسمانی شود اما در واقع، سطح آن مانند یک دروازه باز شده و به سفینه‌های فضایی اجازه ورود و خروج داده می‌شود.

این فرد، که خود را محقق اجرام ناشناخته‌ی فضایی می‌داند، همچنین ادعا کرده که در نیمه‌ی تاریک ماه شهری توسط هوش فرازمینی ساخته شده است. او پس از تحلیل یک عکس از دهنه‌ی جیاردنو برونو (Giordano Bruno Crater)، دهانه‌ای با عرض ۱۴ مایل یا ۲۲ کیلومتر که در سطح تاریک ماه قرار دارد، روی سطح ماه سازه‌های تخریب‌شده یا آسیب‌دیده‌ای پیدا کرده که ممکن است چند صد میلیون سال قدمت داشته باشند! طبق توضیحات او در یک ویدیو در یوتیوب، برخی از آن‌ها سقف‌های آینه‌ای داشتند و برخی مانند کشتی بوده‌اند.

شما می‌توانید رقابت نام‌گذاری مریخ‌نورد ۲۰۲۰ را داوری کنید

ناسا این ادعا و سایر ادعاها درباره‌ی وجود اشیا بر روی ماه را رد می‌کند و می‌گوید که این‌ها خطای دید، یا طبق گفته‌ی اینترنشنال بیزینس تایمز یک پدیده‌ی روانشناسی به نام پریدولیا (Pareidolia) هستند؛ دقیقا مانند مشاهده‌ی تصویر یک خرس در ابر یا تصویر مسیح بر روی نان تست.

توطئه‌ی سوم ماه: اتفاقات غیرعادی بر روی ماه

این عکس که توسط مدارگرد ماه در فوریه‌ی سال ۱۹۶۷ گرفته شده، جسمی با ارتفاع یک مایلی که از سطح ماه سر برآورده است را نشان می‌دهد. نظریه‌پرداز توطئه‌ی ناسا، ریچارد هوگلند (Richard Hoagland) می‌گوید این شی باید شارد (Shard) نامیده شود و همچنین می‌گوید که هیچ پدیده‌ی ژئولوژیکی نمی‌تواند آن را توضیح دهد، پس حتما باید یک جسم مصنوعی باشد.

مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه : نظریه‌پرداز توطئه، ریچارد هوگلند، ادعا کرد این عکس که توسط مدارگرد ماه در سال ۱۹۶۷ گرفته شده، نشان‌دهنده‌ی یک شکل مخروطی یک مایلی غیرطبیعی است. اعتبار تصویر: ناسا

بعدا مشخص شد که هوگلند این عکس را دستکاری، (کارهایی مانند تغییر کنتراست تصویر و استفاده از فیلترها) کرده است تا نقطه‌ای از نور در تصویر تبدیل به شارد مورد نظر کند.

نظریه‌های توطئه‌ی ماه
این تصویر اصلی گرفته شده توسط مدارگرد ماه ناسا است. اعتبار: ناسا

این تصویر اصلی گرفته شده توسط مدارگرد ماه ناسا است که به نظر می‌رسد هوگلند آن را دستکاری کرده تا یک «شارد» را به نمایش بگذارد.

تصویر دیگری از مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه که در زمان ماموریت پیاده‌روی آپولو ۱۵ در سال ۱۹۷۱ گرفته شد، نوری را بالای سر فضانورد، دیوید اسکات (David Scott) نشان می‌دهد. این تصویر باعث شد که برخی افراد ادعا کنند که این نور ممکن است شواهدی از فعالیت بیگانگان باشد، اما متخصصان می‌گویند که این تنها یک لنز فلیر (Lens Flare) است.

نظریه‌های توطئه‌ی ماه
دیوید اسکات فضانورد در تصویری که طی پیاده‌روی بر روی سطح ماه در ماموریت آپولو ۱۵ در سال ۱۹۷۱ گرفته شده است. اعتبار تصویر: ناسا

توطئه‌ی سبز رنگ: ماه می‌تواند سبز شود

چندین سال قبل، شایعه‌ای پخش شده بود که رنگ ماه سبز خواهد شد. طبق این ادعا قرار بود که چندین سیاره در یک خط قرار بگیرند و باعث یک درخشش عجیب شوند و سایه‌ی آن در تاریخ ۲۰ آوریل و ۲۹ می بر روی ماه بیافتد. طبق ادعای آن‌ها، این اولین‌بار بعد از سال ۱۵۹۶ است که ماه سبز می‌شود. اما این اتفاق هرگز نیفتاد!

محققان مدارکی از وجود یخ در ماه پیدا کردند
ماه سبز
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه : ماه می‌تواند سبز شود؟!

توطئه‌ی پنیری: ماه از پنیر ساخته شده است

ماه (متاسفانه) از پنیر ساخته نشده است. این داستانی معروف است که به کودکان گفته می‌شود. اگر ماه از پنیر ساخته شده باشد، پس باید یک گاو بسیار بزرگ هم جایی در منظومه شمسی زندگی کند. در این صورت، با این وضعیت اکتشافات فضایی، احتمالا ما تا حالا این موجود را پیدا کرده بودیم. اما فضا خیلی پیچیده است و هیچ وقت نمی‌دانی چه چیزی در آن پیدا خواهی کرد!

توطئه‌ی ششم ماه: ماه انسان را دیوانه می‌کند!

یک افسانه‌ی معروف در مورد ماه وجود دارد که طبق آن، ماه کامل می‌تواند بر روی سلامت ما تاثیر بگذارد، (ممکن است ما را وحشی کند، احتمال وضع حمل را بیشتر می‌کند یا احتمال خوابیدن را کم و جنایات را بیشتر کند). برخی ادعا می‌کنند که نمی‌توانند در زمان ماه کامل بخوابند. اگرچه مطالعاتی در زمینه‌ی یافتن ارتباطی بین ماه کامل و این فعالیت‌ها وجود دارند، اما تا به حال این مطالعات به نتیجه‌ای نرسیده است. به عنوان مثال، یک تحقیق در سال ۱۹۸۵ دریافت که ارتباطی بین ماه کامل و زمان بیماری روانی، رفتار مجرمانه و سایر فعالیت‌های انسانی وجود ندارد.

… و اما توطئه‌ی آخر: ابرماه ممکن است باعث ایجاد فاجعه شود!

در آخرین موضوع مورد بررسی مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه به پدیده‌ی ابرماه می‌پردازیم. ابرماه زمانی ایجاد می‌شود که ماه کامل است و به نظر بسیار بزرگ می‌رسد، چرا که بیشتر از هر زمان دیگری به زمین نزدیک است. از آن‌جایی که ماه به زمین نزدیک‌تر است، باعث ایجاد کشش گرانشی بیشتری بر روی سیاره‌ی ما شده و منجر به ایجاد نظریه‌هایی در زمینه‌ی ایجاد فاجعه شده است.

ارسال نام به مریخ با کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ ناسا
یک ابرماه آبی‌رنگ در حال غروب پشت ستون‌های نشنال کپیتول
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه : یک ابرماه آبی‌رنگ در حال غروب پشت ستون‌های نشنال کپیتول (National Capitol) در باغ ملی آمریکا، واقع در واشنگتن در سال ۲۰۱۸

اما درواقع ابرماه هیچ تاثیری در فاجعه‌هایی مانند زمین‌لرزه و سونامی ندارد. جان بلینی (John Bellini) ژئوفیزیکدان مرکز ارزیابی ژئولوژی آمریکا می‌گوید: «بسیاری از مطالعات بر روی این مسئله توسط مرکز ارزیابی ژئولوژی آمریکا و سایر مراکز تحقیقاتی صورت گرفته و آن‌ها به هیچ نتیجه‌ی خاصی در این زمینه نرسیده اند.»


مترجم: احسان اوغر/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: livescience

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77