جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کاپیتان مارول
«بیایید کمی از تاریخ را دوباره بنویسیم، چطور است؟» -کاپیتان مارول

کاپیتان مارول اولین بانوی ابرقهرمان در دنیای سینمایی مارول

همزمان با روز جهانی زن، از فیلم سینمایی کاپیتان مارول رونمایی شد. این فیلم اولین تجربه‌ی سینمایی کمپانی مارول است که یک ابرقهرمان زن آن را رهبری می‌کند. تماشاگران بسیاری در این روز از نمایش قابلیت‌های خارق‌العاده‌ی کاپیتان مارول و جنگ با شیطان کهکشانی در سینما لذت بردند.

اما کاپیتان مارول به ماجرای جنگ با بیگانگان خلاصه نمی‌شود. او بانوی ابرقهرمانی با گذشته‌ی پیچیده و بغرنج است که با مشکلات عصبی خود مبارزه می‌کند اما در عین حال انسانی باهوش و جان‌سخت است.

در دهه‌ی گذشته، کاپیتان مارول تبدیل به یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌ها در داستان‌های مصور مارول شده است. علاوه بر حضور در فیلم انتقام‌جویان،‌ او از شخصیت‌های اصلی داستان کمیک «جنگ داخلی ۲» بود. همچنین، شخصیت کاپیتان مارول انگیزه‌بخش آفرینش میس مارول است. با حضور نویسندگانی مانند دکانیک، مارگارت استول، میشل فازکاز، تارا باترز و کلی تامپسون، کاپیتان مارول حرف‌های زیادی برای گفتن در دنیای سینما دارد.

شخصیت کارول دانورس در ابتدا توسط توماس و جین کولان در سال ۱۹۶۸ و به‌عنوان یک افسر نیروی هوایی ارتش آمریکا خلق شد. تقریبا ده سال بعد، در اثر یک تصادف او قدرت‌های خارق‌العاده‌ای به دست آورد و به خانم مارول تبدیل شد. اما کاپیتان مارولی که ما در سینما می‌بینیم، مدیون کلی سو دکانیک و داستان‌هایی است که او پیشنهاد کرده است. حتی گفته می‌شود که دکانیک حضوری کوتاه در فیلم هم دارد.

دکانیک اثر شگفت‌انگیز خود را با زندگی بخشیدن به کاپیتان مارول، در سال ۲۰۱۲ خلق کرد. داستان این زن ابرقهرمان از سال ۱۹۷۷ شروع شد و نام او Ms. Marvel‌ یا خانم مارول گذاشته شد. شخصیت کاپیتان مارول، جزو عناصر فرعی داستان‌ها بود. اما بازنویسی‌های دکانیک او را به یکی از اصلی‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول تبدیل کرده است.
دکانیک در نوشته‌هایش، به شکل و شمایل این ابرقهرمان نیز طرح جدیدی داد. چکمه‌های بلند، لباس شنا، ماسکی برای موی کوتاه، لباس پرش و کفش‌هایی مجهز به حسگر به عنوان المان‌های ظاهر او شناخته می‌شوند.

رابطه‌ی کاپیتان مارول و نسبیت خاص

کتاب مصوری که دکانیک نوشته، با یک داستان درباره‌ی مربی و دوست کارول دانورس، هلن کُب شروع می‌شود. کُب خلبان نیروی هوایی است و سخنان او روی الگوهای انگیزه‌بخش زنانه تاکید می‌کند. پس از آن، خوانندگان متوجه می‌شوند که کاپیتان مارول از قدرت‌هایی برخوردار است که از DNA نیمه‌ انسان و نیمه کری او نشأت می‌گیرد. خیلی زود، دانورس به گذشته می‌رود و به گروه Banshee Squadron‌ ملحق می‌شود. این گروه، واحدی در جنگ جهانی دوم است که اعضای آن همه از زنان هستند و از فناوری کری برای بالا بردن سطح نبرد استفاده می‌کنند.

داستان به لحظه‌ای می‌رسد که کارول دانورس کنترل کامل قدرت‌هایش را به دست می‌آورد. دکانیک به جای این که دانورس را قربانی یک انفجار در سال ۱۹۷۷ عنوان کند، آن اتفاق را به عنوان یک انتخاب در داستان قرار می‌دهد. دانورس می‌تواند از وقوع انفجار جلوگیری کند اما تصمیم می‌گیرد تا گذشته با اشاره به اراده‌ی او برای تبدیل شدن به یک ابرقهرمان بیان شود. این قضیه به بازنوشته‌ی کاپیتان مارول یک مرز الزامی می‌دهد. او راه خود را انتخاب می‌کند تا تبدیل شود به «ستاره‌هایی که به دنیا آمدیم تا باشیم».

کارول دانورس نقشی در مینی سریال Ultimates‌ نیز دارد. این سریال درباره‌ی ابرقهرمانانی ساخته شده که قصد دارند از تهدیدهای کیهانی جلوگیری کنند. آن‌ها سیاره‌خور گالکتوس را به یک مزرعه‌ی حاصل‌خیز طلایی تبدیل می‌کنند و تبدیل به حکمرانان فضا می‌شوند و در ایستگاه فضایی آلفا فلایت، به تیم کانادایی آلفا فلایت ملحق می‌شوند. کاپیتان مارول همچنین به نگهبانان کهکشان نیز می‌پیوندد. او بخشی از نیروی A، تیمی از تمام بانوان حاضر در انتقام‌جویان هم هست.

رابطه‌ی کاپیتان مارول و نسبیت خاص

روندی که دکانیک برای ماجرا در نظر گرفته نیش‌دار و خنده‌دار است و تماشاگران آن با صحنه‌های جالبی مواجه خواهند شد. همچنین، ممکن است بخش‌های ویژه‌ای از گربه‌ی دانورس، گوس (Goose) نیز ببینیم (در داستان‌های مصور، Goose‌ به عنوان Chewie شناخته می‌شود چرا که کاپیتان مارول طرفدار چند آتشه‌ی «جنگ ستارگان» است).

همان‌طور که در تیزر این فیلم نیز دیده‌ایم، کاپیتان مارول با بیگانگان وارد جنگ می‌شود و خیلی چیزها را سر راهش نابود می‌کند. ما قطعا متوجه خواهیم شد که او چرا به عنوان «نیرومندترین قهرمان زمین» شناخته می‌شود. داستان این فیلم در سال ۱۹۹۵ اتفاق می‌افتد و عناصری را از کمیک روی توماس به نام «جنگ Kree-Skrull» (که به عنوان انتقام‌جویان شماره‌ی ۸۹ تا ۹۷ در سال ۱۹۷۱ منتشر شد) به همراه خواهد داشت و دانورس را تا تبدیل شدنش به کاپیتان مارول همراهی خواهد کرد.

کاپیتان مارول بیست و یکمین فیلم کمپانی مارول در دنیای سینمایی مارول و اولین فیلم با یک ابرقهرمان زن است. کاپیتان مارول همچنین نقش پررنگی در انتقام جویان: پایان بازی خواهد داشت، فیلمی که در ماه آوریل منتشر شد و در آن نیز کارول دانورس به مبارزه با دشمنان کیهانی می‌پردازد.


مترجم: هانیه الزهرا بوداغی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77