جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

مغز نابغه‌ها

مغز نابغه‌ها چگونه کار می‌کند؟

آیا مغز نابغه‌ها با دیگران تفاوت دارد؟ شاید شما هم در طول زندگی با افرادی روبه‌رو شده باشید که از هوش سرشاری برخوردارند یا در زمینه‌ی خاصی مهارت باورنکردنی دارند. در معاشرت با این افراد متوجه تفاوت‌هایی در شیوه‌ی عملکرد ذهن‌شان خواهید شد که نشانه‌ای از نبوغ به همراه دارد. ریشه‌ی این توانایی‌ها چیست؟ دانشمندان بزرگی که در تاریخ اثرگذار بودند و باعث پیشرفت تمدن بشری شده‌اند، چه ویژگی متفاوتی داشته‌اند؟

تا به حال مغز نوابغ نام‌آشنای زیادی در تاریخ مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین محققان در تیم‌های تحقیقاتی مشغول مطالعه درباره‌ی ریشه‌ی اصلی این تفاوت‌ها هستند. در این ویدئو نیز پروفسور میچیو کاکو به توضیح عملکرد مغز نابغه‌ها شناخته‌شده‌ای مانند اسحاق نیوتن و آلبرت اینشتین می‌پردازد.

اگر شما هم سریال بیگ‌بنگ تئوری را مشاهده کرده باشید، با دانشمندان عجیبی که در برقراری ارتباط با سایر افراد ضعف دارند آشنا هستید. اما چه‌طور ممکن است این افراد که در رشته‌ی تخصصی خود، فیزیک و مهندسی، تبحر خاصی دارند به‌هنگام مواجهه با ساده‌ترین مسائل روزمره‌ی جامعه‌ی انسانی دچار مشکل باشند؟!

هرچند که همچنان مدارک و شواهد قطعی در دست نیست، اما فرضیه‌ای وجود دارد که ادعا می‌کند دانشمندانی مانند نیوتن، با توجه به داستان‌هایی که درباره‌ی رفتار عجیبش گفته می‌شود، به نوعی سندروم مبتلا بوده‌ است که باعث می‌شود در زمینه‌های خاصی مهارت پیدا کند. همچنین کاکو در ادامه‌ی صحبت‌هایش، با اشاره به ماجرای دزدیده‌شدن مغز اینشتین و تفاوت آن با مغز دیگران، درباره‌ی نبوغ ذاتی و اکتسابی بحث می‌کند.

پروفسور میچیو کاکو، فیریکدان مشهور ژاپنی‌تبار، از شاگردان ادوارد تلر می‌باشد و جزو نظریه‌پردازان بزرگ فیزیک جهان به‌شمار می‌آید. کاکو از بنیانگذاران نظریه ریسمان است و فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد می‌باشد. او همچنین  یکی از طرفداران پروژه‌ی جستجوی هوش فرازمینی است.

انسان باید در نهایت با ربات ترکیب شود!

منبع: bigthink

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77