جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی

۶ راه برای حفظ سلامت روان هنگام استفاده از شبکه‌های اجتماعی

تحقیق جدیدی در انجمن روانشناسی آمریکا انجام شده است که نشان می‌دهد بیش از یک سوم آمریکایی‌ها، استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به عنوان مخرب روان خود نام می‌برند. تنها ۵ درصد مردم استفاده از این شبکه‌ها را برای سلامت ذهن مفید می‌دانند و ۴۵ درصد دیگر معتقدند این شبکه‌ها دارای ویژگی‌های خوب و بد هستند.

دو سوم از کسانی که از اینترنت بیزارند، باور دارند که استفاده از شبکه‌های اجتماعی به گوشه‌گیری و احساس تنهایی در اجتماع مربوط می‌شود. چندین تحقیق نیز نشان داده است که این شبکه‌ها ارتباط مستقیمی با میزان افسردگی دارند. مطالعات دیگری نیز هستند که دلایل استفاده از شبکه‌های اجتماعی را حسادت، اعتمادبه‌نفس پایین و اضطراب در اجتماع می‌دانند.

کیهان‌شناس در این مقاله به افرادی که می‌خواهند اثرات منفی این شبکه‌ها روی سلامت روانی خود را کاهش دهند، ۶ راه پیشنهاد می‌کند:

استفاده از شبکه‌های اجتماعی
۶ راه برای حفظ سلامت روان هنگام استفاده از شبکه‌های اجتماعی. اعتبار تصویر: MicroStockHub / iStock / Getty Images Plus

۱- زمان و مکان استفاده از شبکه‌های اجتماعی را محدود کنید

استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند با روابط شما در دنیای واقعی تداخل پیدا کند. اگر در زمان‌های مشخصی از روز، اعلان شبکه‌های اجتماعی شما خاموش باشد یا حتی گوشی شما روی حالت هواپیما باشد، بهتر می‌توانید با افراد ارتباط برقرار کنید. هنگام صرف وعده‌های غذایی با دوستان و خانواده، بازی کردن با کودکان یا صحبت با شخصی، سعی کنید از شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنید. مطمئن شوید که دنیای آنلاین با کار شما تداخلی ندارد و شما را از داشتن مکالمه با همکاران و انجام پروژه‌های فوری باز نمی‌دارد. همچنین، گوشی یا رایانه‌ی خود را در اتاق خواب نگه ندارید، زیرا به خواب شما لطمه می‌زند.

چرا زمان دیر می‌گذرد؟

۲- دوره های «زهرزدایی» معین کنید

برای دوری از شبکه‌های اجتماعی، زمان‌های استراحت روزانه و منظم تعیین کنید. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که حتی یک جدایی ۵ روزه یا یک هفته‌ای از فیسبوک توانسته است استرس کمتر و رضایت بیشتر از زندگی برای افراد به ارمغان بیاورد. شما می‌توانید بدون قطع کردن ناگهانی زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی، آن را به مرور زمان کاهش دهید. از فیسبوک، اینستاگرام یا اسنپ‌چت تنها ۱۰ دقیقه در روز استفاده کنید. انجام دادن این کار به طور مرتب برای سه هفته، احساس تنهایی و افسردگی را کاهش می‌دهد. ممکن است ابتدا سخت باشد اما با اعلام کردن این موضوع به خانواده و دوستانتان، از آنان نیز کمک بگیرید. می‌توانید حتی اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی محبوبتان را از روی گوشی پاک کنید.

۳- به کاری که انجام می‌دهید و احساسی که دارید توجه کنید

با برنامه‌ریزی‌های متفاوت فعالیت‌های مورد علاقه‌ی خود را در زمان‌های مختلف روز و برای دوره‌های مختلف زمانی انجام دهید تا متوجه شوید پس از استفاده از هرکدام چه احساسی دارید. شاید به این نتیجه برسید که دوره‌های زمانی کوتاه‌تر، از ۴۵ دقیقه گشتن در خبرهای یک سایت بهترند. اگر رفتن به فیسبوک در نیمه‌ی هر شب به شما احساس خوبی نمی‌دهد، استفاده از فیسبوک را پس از ساعت ۱۰ شب برای خودتان ممنوع کنید. همچنین به یاد داشته باشید که دو دسته از افراد در شبکه‌های اجتماعی وجود دارند: دسته‌ای منفعل که تنها از نوشته‌ها و پست‌های دیگران دیدن می‌کنند و دسته‌ی فعالی که به طور مداوم در حال تبادل نظر با دیگران هستند. دسته‌ی دوم احساس بهتری نسبت به خودشان و زندگی‌شان دارند. هر زمان که ممکن بود، ارتباطات آنلاین خود را با کسانی برقرار کنید که در دنیای آفلاین نیز آن‌ها را می‌شناسید.

چرا زمان دیر می‌گذرد؟

۴- هوشیارانه از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

اگر توییتر اولین چیزی است که در صبح به آن نگاه می‌کنید، به این فکر کنید که آیا آن باعث می‌شود از اخبار تازه‌ای آگاه شوید؟ یا به اطلاعات شما چیز جدیدی می‌افزاید؟ یا تنها یک عادت بیهوده است که برای فرار کردن از روز پیش رو انجامش می‌دهید؟ آیا متوجه شده‌اید که هر موقع با پروژه‌ی سختی در محل کار مواجه می‌شوید، وسوسه می‌شوید که اینستاگرام خود را چک کنید؟ با خودتان صادق باشید. هر زمان که برای بررسی شبکه‌های اجتماعی به گوشی یا رایانه‌تان می‌رسید، این سوال سخت را بپرسید: چرا من الان دارم این کار را انجام می‌دهم؟ به گونه‌ای تصمیم بگیرید که به نفع خودتان و زندگیتان باشد.

۵- هَرَس کنید

احتمالا با گذشت زمان دوستان و مخاطبین زیادی پیدا کرده‌اید. به طور مشابه با افراد و سازمان‌هایی آشنا شده‌اید و صفحه‌ی آن‌ها را دنبال می‌کنید. برخی از محتواها هنوز برایتان جذابند و بیشتر آن ممکن است حوصله سر بر، اذیت کننده، عصبانی‌کننده یا حتی بدتر از آن باشد. حالا، زمان آن رسیده است که افرادی که نمی‌خواهید را آنفالو کنید، روی حالت بی‌صدا بگذارید یا پنهانشان کنید. بیشتر آن‌ها متوجه این موضوع نخواهند شد. زندگی خود را پس از این کار دگرگون‌ شده و بهبود یافته می‌بینید. تحقیقی اخیرا نشان داده که اطلاعات زندگی‌های دوستان فیسبوکی بیشترین تاثیر منفی را روی کاربر فیسبوک خواهد گذاشت. افرادی که شبکه‌های اجتماعی آن‌ها با داستان‌های موفقیت‌آمیز و انگیزه‌بخش پر شده نیز شاد و سرزنده به حساب می‌آیند. هرس کردن برخی از «دوستان» و اضافه کردن سایت‌های انگیزشی یا طنز، تاثیرات مثبت شبکه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد.

چرا زمان دیر می‌گذرد؟

۶- نگذارید اینترنت جای زندگی واقعی را بگیرد

خوب است که از فیسبوک برای باخبر شدن از دخترخاله‌ای که به تازگی مادر شده است، استفاده کنید. اما به شرطی که ماه‌ها نگذرد و فراموش کرده باشید به دیدنشان بروید. توییت کردن با یک همکار می‌تواند شاد و مفرح باشد اما مطمئن شوید که این کار، جایگزین مکالمه‌ی رو در روی شما نخواهد شد. در صورت استفاده‌ی صحیح و با فکر، شبکه‌های اجتماعی می‌توانند همراه مفیدی در زندگی باشند. اما برای برطرف کردن نیاز بنیادی انسان، ارتباط گرفتن، یک انسان واقعی از گوشت و خون که کنارتان نشسته است نیز کافی است.


مترجم: هانیه الزهرا بوداغی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: curiosity

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

عبور سیارک
عبور سیارک بزرگی در روز ۱۰ آگوست از نزدیکی زمین
98
نظریه‌های توطئه‌ی ماه
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه و بررسی آن‌ها
130
ماموریت فرود بر روی ماه
ماموریت فرود بر روی ماه «آپولو۱۱» نشان داد که موجودات فرازمینی فراتر از داستان‌های علمی‌تخیلی هستند
146
تمدن‌های فرازمینی
تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند؟
105
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
152

ذرات بنیادی

اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی
دانشمندان از اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی پرده‌برداری کردند
204
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
92
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
109
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
49
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
173