جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ

دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ !

در میان تمام دانشمندانی که در طول تاریخ بشریت می‌زیسته‌اند و به پیشرفت دانش و تمدن کمک می‌کردند، تعدادی از آن‌ها با جسارت بی‌سابقه یا رفتارهای عجیب‌وغریب خود ماندگار شدند. ماجراجویی و رفتار پیچیده‌ی این نوابغ تاثیرگذار باعث شده است تا آن‌ها را به‌عنوان دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ بشناسیم.

کیهان‌شناس در این مطلب به معرفی ۱۰ نفر از دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ به انتخاب نشریه‌ی livescience پرداخته است:

آلبرت اینشتین | Albert Einstein

آلبرت اینشتین
آلبرت اینشتین علاقه داشت که قایق بادبانی خود را در روزهای بدون باد به آب بیاندازد!

آلبرت اینشتین کسی است که روی دست تمام دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ زده است! او یکی از مشهورترین دانشمندان قرن گذشته است که با نظریه‌های نسبیت خود دانش فیزیک را دگرگون کرد و سهم بزرگی در تحول نظریات گرانش و کوانتوم ایجاد کرد. اینشتین همچنین علاقه داشت که قایق بادبانی خود را در روزهای بدون باد به آب بیاندازد و از چالش با آن لذت ببرد.

لئوناردو داوینچی | Leonardo da Vinci

لئوناردو داوینچی
طرح‌های علمی لئوناردو داوینچی اکثرا به صورت وارونه نوشته‌ شده‌اند!

در میان نقاشی‌های شاهکار هنر رنسانس، لئوناردو داوینچی به دنبال فرصتی بود که به ذات درونی خارق‌العاده‌ی خود وارد شود. طرح‌های علمی او که اکثر آن‌ها به صورت آینه‌وار و رمزآلود نوشته‌ شده‌اند، مانند سرزمینی خیالی از دستگاه‌ها و فناوری‌های عجیب‌وغریب و ایده‌های درخشانی هستند که بسیاری از آن‌ها هرگز به ثمر نمی‌رسند و برخی از آن‌ها مانند بالگرد (هلیکوپتر) ابتدایی، قرن‌ها بعد ساخته خواهند شد.

نیکولا تسلا | Nikola Tesla

نیکولا تسلا
نیکولا تسلا کم می‌خوابید و در نمایش‌های عمومی از بدن خود به‌عنوان رسانا استفاده می‌کرد!

او همان مردی است که با ایده‌هایش در دنیا آتش به پا کرد. تسلا که اختراع رادیوی بی‌سیم و مولد جریان متناوب به او نسبت داده می‌شود، تاریخ الکترونیک را آغاز کرد. حتی شب تولد او در سال ۱۸۵۶ با طوفان شدید و رعدوبرق همراه بود. او که در زمان خودش به‌عنوان یک نابغه‌ی دیوانه شناخته‌ شده بود، کم می‌خوابید و در نمایش‌های عمومی سعی می‌کرد با قرار دادن بدن خود به‌عنوان رسانا، نمایش جذابی به اجرا بگذارد.

نظریه نسبیت خاص

جیمز لاولاک | James Lovelock

جیمز لاولاک
جیمز لاولاک معتقد است که با توجه به بحران زیست‌محیطی کنونی، مرگ حدود ۸۰ درصد انسان‌ها تا سال ۲۱۰۰ اجتناب‌ناپذیر است.

این دانشمند علم محیط‌زیست مدرن، که ارائه‌دهنده‌ی فرضیه‌ی گایا (معرفی جهان به‌عنوان یک موجود زنده‌ی بزرگ) می‌باشد، در مورد تغییر اقلیم و آب و هوای دنیای ما در دهه‌های کنونی پیش‌بینی‌های ناخوشایندی ارائه داده است که بیشتر آن‌ها به وقوع پیوسته‌اند. او معتقد است که با توجه به بحران زیست‌محیطی کنونی، مرگ حدود ۸۰ درصد انسان‌ها تا سال ۲۱۰۰ اجتناب‌ناپذیر است.

جک پارسونز | Jack Parsons

جک پارسونز
جک پارسونز بدون هیچ آموزش رسمی، مدیریت پروژه‌ی سوخت موشکی ایالات‌متحده را برعهده داشت.

جک پارسونز پیش از آن که به تأسیس آزمایشگاه پیش‌رانش جت مشغول شود، به تمرین فعالیت‌های ماوراء طبیعت می‌پرداخت و خود را لائیک می‌خواند. با وجود اینکه این پسر مرموز هیچ آموزش رسمی ندیده بود، توسعه‌ی پروژه‌ی سوخت موشکی ایالات‌متحده را برعهده گرفت تا امریکا در جنگ جهانی دوم و سفر به فضا موفق شود. پارسونز در طی یک آزمایش در خانه‌اش در سال ۱۹۵۲ خود را منفجر کرد. مرگ او هرچند ناگوار، اما یک تراژدی ارزشمند و یادآور شخصیت عجیب او بود.

ریچارد فاینمن | Richard Feynman

ریچارد فاینمن
فاینمن بی‌توجه به روحیه‌ی خشک سایر اساتید و دانشمندان، با روحی آزاد در قلمروی موسیقی و طبیعت سیر می‌کرد.

او یکی از نوابغ تیم پروژه‌ی منهتن بود که بمب اتمی را توسعه دادند. ریچارد فاینمن فیزیکدان با موفقیت به راهش ادامه داد تا به یکی از مهم‌ترین فیزیکدانان قرن بیستم و دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ تبدیل شد. فاینمن بی‌توجه به روحیه‌ی خشک سایر اساتید و دانشمندان، با روحی آزاد در قلمروی موسیقی و طبیعت سیر می‌کرد، او همچنین در اوقات فراغت خود به رمزگشایی زبان تصویری مایاها می‌پرداخت.

فریمن دایسون | Freeman Dyson

دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ / فریمن دایسون
دایسون عمیقا به وجود تمدن فرازمینی اعتقاد دارد و باور دارد که انسان در چند دهه‌ی آینده با آن‌ها تماس برقرار خواهد کرد.

فریمن دایسون یک فیزیکدان هسته‌ای قابل‌احترام و نویسنده‌ای قوی است و با استفاده از ذهن رویاپرداز خود، که ویژگی مشترک تمام دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ است، به‌عنوان شغل فرعی مشغول نوشتن داستان‌های علمی‌تخیلی است. دایسون در سال ۱۹۶۰ بیان کرد که در آینده انسان‌ها ممکن است نیاز به ساخت یک پوسته‌ی مصنوعی داشته باشند. این کره، که به‌عنوان یک ابرسازه در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند کل منظومه شمسی را احاطه کرده و حداکثر استفاده از انرژی خورشید را برای ما به ارمغان بیاورد. این ابرسازه با نام کره دایسون شناخته می‌شود. دایسون عمیقا به وجود تمدن فرازمینی اعتقاد دارد و باور دارد که انسان در چند دهه‌ی آینده با آن‌ها تماس برقرار خواهد کرد.

آلبرت اینشتین | Albert Einstein

رابرت اوپنهایمر | Robert Oppenheimer

دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ / رابرت اوپنهایمر
رابرت اوپنهایمر با اظهارنظر و مخالفت درباره‌ی روش استفاده از بمب اتم، قدرت آکادمیک و سیاسی خود را به‌طور کامل از دست داد.

او که سرپرست پروژه‌ی منهتن بود در مورد بیان احساس همدردی خود با سوسیالیسم و ناسازگاری احساساتش در استفاده از بمب اتم محتاط نبود و همین باعث شد تا قدرت آکادمیک و سیاسی خود را به‌طور کامل از دست بدهد. علی‌رغم این جنجال‌ها، از او به‌عنوان کسی که دانشجویان فارغ‌التحصیلش، اُپی (Oppie) نامیده می‌شوند یاد می‌شود. اُپی‌ها زبان داچ (Dutch) و سانسکریت (Sanskrit) می‌دانستند و هنگام مشاهده‌ی اولین آزمایش هسته‌ای جملات قصاری از کتاب مقدس مذهب هندو را به زبان آوردند.

ورنر فون براون | Wernher von Braun

دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ / ورنر فون براون
ورنر فون براون علاوه بر مهارت در فرستادن انسان‌ها به ماه، در زمینه‌های غواصی و فلسفه نیز تسلط داشت.

در سن دوازده‌سالگی ورنر فون براون جسور، واگن اسباب‌بازی خود را با فشفشه پر کرد و آن را در یکی از خیابان‌های شلوغ آلمان منفجر کرد. این حرکت ماجراجویانه نشانه‌ای بود از آینده‌ای که در پیش روی او قرار داشت. کسی که دانش او پشتوانه‌ی برنامه موشکی v-12 هیتلر بود، به‌عنوان یک زندانی جنگی وارد ایالات‌متحده امریکا شد اما این موضوع مانع موفقیت او نشد و سرانجام به یک قهرمان در زمینه‌ی فضا و تحقیقات قمری در آن جا تبدیل شد. علاوه بر مهارت در فرستادن انسان‌ها به ماه، فون براون در زمینه‌های غواصی و فلسفه نیز تسلط داشت.

یوهان کُنراد دیپل | Johann Konard Dippel

دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ / یوهان کُنراد دیپل
یوهان کُنراد دیپل به خاطر تلاش بی‌پایان در یافتن اکسیر جاودانگی شهرت داشت.

او در قلعه‌ی فرانکنشتاین آلمان متولد و بزرگ شد. یوهان دیپل، شیمیدان قرن هفدهم و یکی از دانشمندان دیوانه‌ی تاریخ ، به علت ابداع رنگ آبی پروس (طیفی از رنگ آبی تیره که رنگدانه‌اش از نمک فریوسیانید به دست می‌آید) که یکی از اولین ترکیب‌های شیمیایی رنگی است، مشهور شد اما بیشتر شهرت او به خاطر تلاش بی‌پایان در یافتن اکسیر جاودانگی می‌باشد. شایعات و افسانه‌هایی که درباره‌ی آزمایش‌های او بر روی اجساد انسان رواج دارد، ایده‌ی اصلی در شکل‌گیری شخصیت‌های کتاب معروف مری شلی، داستان فرانکنشتاین، بود.

مریم میرزاخانی | Maryam Mirzakhani

مترجم: احمد عطایی قلعه قاسمی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: livescience

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75