جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تصمیم‌گیری با دوستان

چرا تصمیم‌گیری با دوستان سخت است؟

برخلاف چیزی که تصور می‌شود، تصمیم‌گیری با دوستان همواره بهترین نتیجه را به همراه ندارد! البته این موضوع نمی‌تواند آسیبی به رابطه‌ی شما وارد کند اما حتما برای شما هم پیش آمده است که وقتی با دوستتان به گردش رفته‌اید، درگیر تصمیم‌گیری برای انتخاب یک غداخوری خوب شوید. در این صورت دو اتفاق ممکن است رخ بدهد: یا هرکدام از شما سعی در متقاعد کردن طرف مقابل دارد که غذاخوری پیشنهادی خودش بهتر است، یا هردو در یک رودروایسی بی‌پایان اصرار می‌کنند تا به غداخوری مورد علاقه‌ی دوستشان بروند!
نتیجه‌ی هر دو حالت یکسان است! شما سرانجام در یک غذاخوری که چندان موردعلاقه‌تان نیست غذا خواهید خورد چرا که تعارفات در تصمیم‌گیری شما دخالت داشته‌اند نه شایستگی.

چرا انتخاب یک غذاخوری باید تا این حد دشوار باشد؟! بررسی‌ها نشان می‌دهند که اشتباه در این موقعیت‌ها لزوما دلیلی برای عدم تفاهم میان شما و دوستتان نیست.

یک فرضیه‌ی دوستانه

برای بررسی اینکه چرا تصمیم‌گیری‌های پیش‌پاافتاده با دوستان می‌توانند تا این اندازه نفس‌گیر شوند، تیمی از دانشمندان و محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن، گرجیاتک و بوستون کالج، پروژه‌‌ای را آغاز کردند.
آن‌ها فرضیه‌ی عجیب‌وغریبی را مطرح کردند: دلیل اینکه افراد روی خواسته‌ی خود پافشاری می‌کنند یا به راحتی از آن می‌گذرند، این است که پیش خودشان فکر می‌کنند می‌توانند با این کار به روند تصمیم‌گیری بهبود ببخشند.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند وقتی هر دو نفر خودخواهانه رفتار کنند و دوست داشته باشند که نظر خودشان پذیرفته شود، در مسیر رسیدن به تفاهم با مشکل مواجه خواهند بود، چون هیچکدام نمی‌خواهند نظر دیگری را تایید کنند. مثلا موقعیتی را تصور کنید که با دوستتان قرار داشته‌اید و هرکدام می‌خواهید در غذاخوری موردعلاقه‌تان ناهار بخورید؛ هردو رستوران‌های مدنظر خودتان را مطرح می‌کنید اما از آن‌جا که نمی‌خواهید از خودخواهی خود کوتاه بیایید، نمی‌توانید نظر دوستتان را تایید کنید. در نتیجه شروع می‌کنید به بررسی رستوران‌هایی که موردعلاقه‌ی هیچ‌کدامتان نیست تا با انتخاب یکی از آن‌ها، حس پیروزی به هر دوی شما دست دهد.

آیا ما در یک جهان شبیه‌سازی شده زندگی می‌کنیم؟

محلی که بعد از تمام این مسائل انتخاب می‌شود، در بیشتر مواقع خیلی با غذاخوری موردتایید شما متفاوت است. درواقع آمار نشان می‌دهند که نتیجه‌ی تصمیم‌گیری با دوستان خودخواه، باب میل هیچ‌کدامتان نیست!

در صورتی که هردو بخواهید متواضع رفتار کنید نیز تقریبا همین نتیجه تکرار می‌شود؛ با این تفاوت که شما این‌بار آنقدر بخشنده هستید که علایق فرد دیگری را به علایق خودتان ترجیح می‌دهید. در این موقعیت نیز انواع پیشنهادها مطرح می‌شوند و در نهایت به یک غذاخوری معمولی که موردپسند شما نیست، ختم می‌شود؛ تنها به این دلیل که هردوی شما آنقدر درگیر تعارفات بودید که نتوانستید نظر واقعی‌تان را بیان کنید.

با توجه به تمام این توضیحات، محققان این پروژه دریافتند که اگر یکی از طرفین خودخواه و دیگری خجالتی باشد، نتیجه‌ی تصمیم‌گیری بهتر از آب درمی‌آید! در این مورد معمولا فرد خودخواه رستوران خوبی پیشنهاد می‌دهد و دوست خجالتی هم آن را می‌پذیرد. هرچند ممکن است فکر کنید که در این‌جا به فرد خجالتی ظلم شده است، اما درواقع نتیجه‌ی این تصمیم‌گیری به نفع او هم تمام می‌شود و از آن‌جایی که دو دوست در بیشتر موارد با هم تفاهم دارند، پس دوست خودخواه سعی می‌کند انتخاب بهتری برای هردو داشته باشد.

راستی‌آزمایی تصمیم‌گیری با دوستان در سطح شهر

برای آزمودن این فرضیه، محققان ابتدا ۱۵۱ شرکت‌کننده را بر اساس نتیجه‌ی پرسش‌نامه و قسمت‌های موردعلاقه‌شان از یک برنامه‌ی تلویزیونی، از خودخواه تا خجالتی رده‌بندی کردند. سپس شرکت‌کنندگان را به‌طور تصادفی روبه‌روی هم قرار دادند تا برای تماشای قسمت‌های مختلف آن برنامه‌ی تلویزیونی خاص، تصمیم‌گیری کنند.

تا کجا به ارقام عدد پی نیاز داریم؟

نتایج به دست‌آمده از این آزمایش به کمک فرضیه‌ی تیم تحقیقاتی آمد. هنگامی‌که دو فرد خودخواه در برابر هم قرار گرفته بودند، هرچقدر که میزان خودخواهی‌شان به هم نزدیک‌تر بود، قسمت دوست‌نداشتنی برنامه‌ی تلویزیونی را تماشا کرده بودند. اما برعکس، وقتی یکی از طرفین خودخواه و دیگری خجالتی بود، قسمتی از سریال را دیده بودند که هر دو از آن لذت می‌بردند.

در مطالعات دیگری دانشمندان میزان گفت‌وگو بین افراد مختلف را نیز بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که افراد با توقعات مشابه، که از میزان تقریبا یکسانی از خودخواهی یا تواضع برخوردارند، بیشتر با یکدیگر بحث می‌کنند.
مثلا دو آدم خودخواه زمان بیشتری را صرف گفت‌وگو با هم می‌کنند تا هرکدام ثابت کنند که دیگری اشتباه می‌کند؛ حتی اگر خودش با نظر طرف مقابل موافق باشد! درواقع افراد خودخواه بیشتر برای این بحث می‌کنند تا درپایان برنده شوند.

پس این‌بار پیش از تصمیم‌گیری با دوستان و انتخاب مقصد قرارتان، میزان خودخواهی خودتان را در نظر بگیرید. اگر دوست شما آدم خودخواه‌تری است، پس به نفع هردوی شماست که اجازه دهید او انتخاب کند.
اما اگر طرف مقابل شما هم خجالتی است، پس تعارف را کنار بگذارید و نظرتان را اعلام کنید یا اینکه قید همه‌چیز را بزنید و در یک رستوران معمولی ناهار بخورید.

منبع: curiosity

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
139
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75