جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

چرا در فضا جاذبه وجود ندارد ؟

چرا در فضا جاذبه وجود ندارد ؟

نیروی گرانش زمین همان جاذبه‌ای است که ما و تمام موجودات دیگر را به سطح سیاره می‌چسباند. با این حال همه‌ی ما تصاویر و ویدئوهایی از فضانوردان دیده‌ایم که در فضا معلق هستند و به نظر می‌رسد هیچ جاذبه‌ای روی آن‌ها اعمال نمی‌شود! شاید فرصت آن رسیده باشد تا یک‌بار برای همیشه همراه با کیهان‌شناس، به این سوال مهم پاسخ دهیم: چرا در فضا جاذبه وجود ندارد ؟

دکتر میشل تالر، ستاره‌شناس و معاون تیم علمی ناسا، در این ویدئو به منطق علمی جالبی که در پشت‌پرده‌ی جاذبه‌ی صفر ایستگاه بین‌المللی فضایی وجود دارد، اشاره می‌کند. (البته باید در نظر داشته باشیم که مقدار اندکی از نیروی گرانش، که به آن ریزگرانش می‌گوییم، همواره و همه‌جا در فضا وجود دارد.)

طبق توضیحات دکتر تالر، این‌طور نیست که گمان کنیم نیروی گرانش سیاره زمین برای فضانوردان ایستگاه بین‌المللی فضایی استثنا قائل می‌شود و در فضا جاذبه وجود ندارد ؛ بلکه با توجه به فاصله‌ی کم ایستگاه فضایی از سطح زمین، (ایستگاه بین‌المللی فضایی در ارتفاع تقریبی ۳۳۰ کیلومتری از زمین قرار دارد یعنی در حدود فاصله‌ی زمینی بین تهران تا زنجان!)، فضانوردان هم مانند ما به سمت زمین کشیده می‌شوند و حداقل ۸۰% وزن خود را حس می‌کنند.

پس اگر در ایستگاه فضایی هم جاذبه دست از سر فضانوردان برنمی‌دارد، بی‌وزنی آن‌ها از کجا نشات می‌گیرد؟
آن‌طور که دکتر تالر در این ویدئو برای ما توضیح می‌دهد، سرعت مداری زیاد ایستگاه فضایی، (ایستگاه فضایی برای آن که بتواند در مدار باقی‌بماند باید با سرعت ۲۷۷۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند)، باعث می‌شود تا فضانوردان از دام جاذبه رهایی یابند. به این ترتیب همزمان که فضانوردان توسط نیروی گرانش به سمت زمین کشیده می‌شوند، در همان حال با سرعت زیاد خود از آن فرار می‌کنند!

آیا می‌توانم دانشمند شوم؟

این موضوع برای گردش سیاره زمین به دور خورشید و یا ماه به دور زمین هم صادق است. همان‌طور که زمین به دور خورشید می‌گردد، با سرعت زیاد خود از نیروی گرانش آن می‌گریزد و در نتیجه روی خورشید سقوط نمی‌کند.
برای شنیدن پاسخ کامل‌تر، ویدئوی میشل تالر را مشاهده کنید.

منبع: bigthink

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100