جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تمدن‌های فرازمینی

تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند؟

از چند سیگنال رادیویی دریافت‌شده از فضا تا هیولاهای بیگانه‌ای که کاخ سفید را بمباران می‌کنند، تمامی داستان‌های علمی-تخیلی، بیگانگانی را به تصویر می‌کشند که با انسان‌ها ارتباط برقرار کرده‌اند. اگرچه برخی قسمت‌های این داستان‌ها بسیار بعید و دور از ذهن به نظر می‌رسد، با این حال دانشمندان، ساعت‌های بی‌شماری را صرف این کرده‌اند که دریابند تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با انسان‌ها ارتباط برقرار کنند. بعضی از این ایده‌ها تقریبا به اندازه‌ی عجیب‌ترین فیلم‌های هالیوودی، شگفت‌انگیز هستند.

برخی از روش‌های محتمل‌تری که «آدم فضایی‌ها» می‌توانند به کمک ابرسازه‌های خود تا روبات‌های کوچکشان، با انسان‌ها ارتباط برقرار کنند به شرح زیر است:

ابرسازه‌ها

ابرسازه‌های بیگانه
ابرسازه‌های بیگانه می‌توانند همانند یک علامت غول پیکر «به اینجا بیاید» باشند! اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech

اجسامی که ما به عنوان نشانه‌هایی از زندگی هوشمند می‌شناسیم، لزوما اجسام کوچکی نیستند؛ بلکه می‌توانند بسیار بسیار بزرگتر از تصور ما باشند. دیوید گرینسپون (David Grinspoon)، اخترزیست‌شناس آژانس علوم سیاره‌ای، می‌گوید: «برخی دانشمندان بر این باورند که ابرسازه‌های بیگانه می‌توانند همانند یک علامت غول پیکر «به اینجا بیاید» باشند و بدین‌گونه حضورشان را به تمدن‌های دیگر نشان دهند.»

در واقع اخیرا دانشمندان توجهشان به ستاره‌ی KIC 8462852 جلب شده که طی چند سال گذشته به طرز مرموزی کم‌نور و پرنور شده است. همچنین شماری از دانشمندان معتقدند که این ستاره، با ابرسازه‌ای احاطه شده است که به طور مقطعی، جلوی رسیدن نور آن ستاره به ما را می‌گیرد. البته دلایل دیگری همچون وجود تعداد زیادی از سیارات فراخورشیدی یا وجود یک دیسک تشکیل ستاره‌ای نیز می‌توانند پاسخگوی خوبی برای این مسئله باشند. در دسامبر سال ۲۰۱۵ دانشمندان قطع ارتباط کلی خود را با این ستاره اعلام کردند.

داگلاس واکوچ (Douglas Vakoch)، رئیس موسسه‌ی بین‌المللی ارتباطات با هوش فرازمینی (METI) در سانفرانسیسکو، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما هیچ مدرکی از وجود تمدنی پیشرفته که به طورعمد سیگنال‌های لیزری را به سوی زمین بفرستند مشاهده نکرده‌ایم.»

پالس‌های لیزری

تلاش تمدن‌های فرازمینی برای برقراری ارتباط با ما
پالس‌های لیزری تکرارشونده می‌توانند نشانه‌هایی از تلاش تمدن‌های فرازمینی برای برقراری ارتباط با ما باشند. اعتبار تصویر: LLNL/NIF/NASA/E. Kowaluk (LLE)

گرینسپون خاطرنشان کرد: «پالس‌های لیزری تکرارشونده می‌توانند نشانه‌هایی از تلاش تمدن‌های فرازمینی برای برقراری ارتباط با ما باشند؛ زیرا از لحاظ نظری، لیزرها می‌توانند سیگنال یا پیام‌ها را در فواصل بسیار وسیعی ارسال کنند.»

برای پیدا کردن این پالس‌های لیزری، محققان باریکه‌های مقطعی و بسیار روشن نور را، که احتمال بسیار کمی دارد از یک منشا طبیعی ساطع شده باشند، مورد مشاهده قرار می‌دهند. با این حال تا به امروز نتوانسته‌اند نشانه‌ای از سیگنال‌های ارسالی توسط تمدن‌های فرازمینی پیدا کنند.

ربات‌های کاوشگر

تمدن‌های فرازمینی پیشرفته
اجسامی بسیار کوچک که تمدن‌های فرازمینی پیشرفته برای کشف جهان پیرامون خود فرستاده‌اند، می‌تواند از نشانه‌های حیات هوشمند باشد. اعتبار تصویر: NASA/ JPL-Caltech

ممکن است سیگنال‌های فرستاده شده از سوی بیگانگان، حتی در بازه‌ی امواج الکترومغناطیسی که برای ما قابل آشکارسازی است نیز نباشند. در عوض اجسامی بسیار کوچک که تمدن‌های فرازمینی پیشرفته برای کشف جهان پیرامون خود فرستاده‌اند، می‌تواند از نشانه‌های حیات هوشمند باشد.

به گفته‌ی گرینسپون: «ما هنوز نتوانسته‌ایم بیشتر منظومه شمسی را کشف کنیم. ممکن است کاوشگرهای بیگانگان در مکان‌هایی مانند کمربند سیارک‌ها یا حتی بر روی سطح سیاره مریخ وجود داشته باشند. آن‌ها می‌توانند به اندازه‌ی یک توپ گلف کوچک باشند. چه کسی می‌داند که فناوری‌ فرا‌زمینی‌ها قادر به ساخت چه‌چیزهایی است و تا چه اندازه می‌تواند پیشرفته باشد. زمانی‌که بتوانیم از این مناطق نمونه‌گیری کنیم، ممکن است قادر به پیدا کردن چنین اجسامی نیز باشیم.»

امواج رادیویی

امواج رادیویی
دانشمندان باید امواج رادیویی را برای پیدا کردن نشانه‌هایی از حیات فرازمینی مورد تحلیل و بررسی قرار دهند. اعتبار: SETI Institute

در سال ۱۹۵۹، فیزیکدانان فیلیپ موریسون (Philip Morrison) و جوزپه کوکونی (Giuseppe Cocconi)، مقاله‌ای را در مجله‌ی Nature منتشر نمودند و در آن پیشنهاد کردند که که دانشمندان باید امواج رادیویی را برای پیدا کردن نشانه‌هایی از حیات فرازمینی مورد تحلیل و بررسی قرار دهند. این بدان علت است که امواج رادیویی تقریبا بدون هیچ اختلال و تغییری که  توسط اجرام آسمانی از طریق جذب و یا انتشار مجدد به آن‌ها اعمال شود جهان را طی می‌کنند.

به گفته‌ی گرینسپون: «به همین دلیل انتظار می‌رود که تمدن‌های فرازمینی برای ارسال پیام خود در فاصله‌های طولانی، از امواج رادیویی استفاده کنند. طی ده‌ها سال، این راه قابل‌قبول‌ترین روش برای جستجوی بیگانگان بوده است. به عنوان مثال، پروژه‌ی جستجوی هوش فرازمینی (SETI)، داده‌های به دست آمده از تلسکوپ را مورد بررسی قرار می‌دهد تا نشانی از امواج رادیویی که به صورت سیگنال ارتباطی ارسال شده باشند، پیدا کند.»

البته، کل این پژوهش بر این فرض استوار است که بیگانگان همانند ما فکر می‌کنند، که ممکن است فرض درستی نباشد. در این مصاحبه گرینسپون به خبرگزاری Live Science گفت: «بیگانگان لزوما مجله Nature را نمی‌خوانند.»

اشعه پراکنی فروسرخ

کره‌ی دایسون
کره‌های دایسون پس از استخراج انرژی تولیدی ستاره، گرمای مازاد را در قالب اشعه‌ی فروسرخ منتشر ‌می‎‌کنند. اعتبار تصویر: Bibi Saint-Pol (Wikimedia)

البته تمامی تمدن‌های فرازمینی مشغول پیدا کردن سایر موجودات در این جهان بسیار وسیع نیستند. امکان دارد بعضی از آن‌ها منزوی بوده و در تلاش باشند تا موجودیت خود را پنهان کنند. اگر این فرض صحیح باشد ممکن است آن‌ها هرگز نشانه‌ای از وجود خود به ما ندهند.

فریمن دایسون (Freeman Dyson)، فیزیکدان نظری، اظهار داشت که احتمال دارد این نژادهای فرازمینی به نوعی از فناوری دست یافته باشند که بنا به آن بتوانند، انرژی یک ستاره‌ی نزدیک را از طریق سازه‌ای در حال چرخش به خود جذب کنند که ما آن را با عنوان کره‌ی دایسون می‌شناسیم.
وی خاطرنشان کرد: «نیاز نیست که این سازه حتما به شکل یک کره باشد، بلکه می‌تواند در هر جایی و به هر شکلی وجود داشته باشد تا فرازمینی‌ها بتوانند به کمک آن تولید انرژی ‌کنند.»

این کره‌های دایسون پس از استخراج انرژی تولیدی ستاره، گرمای مازاد را که محصولی اجتناب‌ناپذیر از تحت اختیار درآوردن قدرت ستاره‌ای است، به ناچار در قالب اشعه‌ی فروسرخ منتشر ‌خواهند کرد. در حال حاضر محققان آرایه‌ی تلسکوپی آلن و تلسکوپ فضایی کاوشگر نقشه‌بردار فروسرخ میدان دید باز (WISE)، در جستجوی نشانه‌هایی از چنین پرتوهایی در آسمان هستند.

رقص ستاره‌ای

تمدن‌های فرازمینی پیشرفته
تمدن‌های بسیار پیشرفته می‌توانند ستاره‌ها را به سمت مسیرهای بسیار عجیب یا با هندسه‌ای بسیار پیچیده حرکت دهند. اعتبار تصویر: ESO/Digitized Sky Survey 2. Acknowledgement: Davide De Martin

گرینسپون اظهار داشت: «برخی محققان بر این باورند که تمدن‌های بسیار پیشرفته می‌توانند پیشرفته‌ترین مهندسان فضایی نیز باشند. آن‌ها می‌توانند ستاره‌ها را به سمت مسیرهای بسیار عجیب یا با هندسه‌ای بسیار پیچیده حرکت دهند، به گونه‌ای که بعید به نظر می‌رسد به صورت شانسی اتفاق افتاده باشد. همچنین توانایی تولید سازه‌ای را دارند که بتوان از فاصله‌ای بسیار زیاد در یک کهکشان و یا حتی از کهکشان دیگری آن را مشاهده نمود. البته چنین سازه‌ای به وضوح ساخته‌ی فرازمینی‌ها خواهد بود، با این حال تاکنون هیچکس چنین چیزی ندیده‌است.»

«برخی دیگر ممکن است از به احاطه درآوردن این قدرت ستاره‌ای، در جهت ایجاد و ارسال پیام استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر بیگانگان بتوانند ستاره‌های کوچک و بسیار متراکم را، که با عنوان ستاره نوترونی می‌شناسیم، به طور صحیحی به چرخش درآورند، می‌توانند از این ستاره‌ها در جهت انتشار پرتوهای نوری مانند یک فانوس دریایی چشمک‌زن استفاده نمایند.»

در واقع زمانی که ستاره‌های نوترونی کشف شدند، دانشمندان بر این باور بودند که ممکن است آن‌ها پیام‌هایی از طرف «آدم فضایی‌ها» باشند. (آنتونی هویش به خاطر همین کشف، جایزه نوبل فیزیک را به دست آورد. درواقع این ستاره اولین‌بار توسط دانشجوی او ژوسلین بل بورنل، کشف شد اما او افتخار دریافت این جایزه را به استادش تقدیم کرد.)

شش دانشمندی که در یک قدمی دریافت جایزه نوبل بودند!

سوزنی در انبار کاه

جهان قابل مشاهده
طول جهان قابل مشاهده ما حدود ۹۱ میلیارد سال نوری است. اعتبار تصویر: Mark Garlick/University of Warwick

حتی اگر تمدن‌های فرازمینی در تلاش برای برقراری تماس با ما باشند، هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانیم پیام‌های آن‌ها را دریافت کنیم. طول جهان قابل مشاهده ما حدود ۹۱ میلیارد سال نوری است و چنین پیام‌هایی می‌توانند از هر جایی ارسال شده باشند. برخی بر این باورند که اگر فرازمینی‌ها بدانند موجودات زنده‌ای بر روی سیاره زمین در تلاش برای برقراری ارتباط با آن‌ها هستند، پیام‌های خود را به سویشان ارسال خواهند کرد. مقاله‌ای در فوریه سال ۲۰۱۶ در مجله‌ی arXiv منتشر شد که بیان می‌نمود ۸۲ ستاره در محدوده‌ی عبوری زمین، محدوده‌ای از آسمان که خط دید مستقیمی از زمین را دارا می‌باشد، قرار دارند.

رنه هلر (René Heller)، یک اخترزیست‌شناس موسسه‌ی تحقیقات منظومه‌ی شمسی ماکس پلانک، واقع در گوتینگن آلمان، اظهار داشت: «در طول این خط دید، نوار بسیار باریکی وجود دارد (نواری به پهنای کمتر از یک درجه) که از آن ناظران فراخورشیدی، زمین را در حال عبور از برابر خورشید خواهند دید.»

هلر و همکارش، رالف پادریتز (Ralph Pudritz) از دانشگاه مکمستر واقع در همیلتون کانادا، پیش‌بینی کردند که ممکن است در این منطقه از آسمان بیش از ۱۰۰ هزار ستاره وجود داشته باشد و برخی از این ستارگان شامل سیاره‌هایی باشند که امکان دارد بتوانیم نشانه‌هایی از حیات در آن‌ها پیدا کنیم.

یکی از مزیت‌های این روش این است که محدوده‌ی کوچکی از آسمان را، نسبتا راحت‌تر می‌توان مورد پژوهش و جستجو قرار داد. همچنین طی مصاحبه‌ای هلر به خبرگزاری رویترز گفت: «شما می‌توانید تمام ناحیه عبوری زمین را، طی چندین شب، وابسته به این‌که میدان دید تلسکوپ رادیویی شما چقدر بزرگ است، مورد بررسی قرار دهید.»

اگر این سیارات پنهان، شامل موجوداتی دارای حیات باشند، چون در محدوده‌ی کهکشانی ما قرار دارند (حدود چند صد سال نوری از ما فاصله خواهند داشت) بررسی کردن این مناطق کار راحت‌تری خواهد بود.

تمدن‌های فرازمینی و اکتشافات فضایی

فرازمینی‌ها
اگر فرازمینی‌ها در حال تلاش برای برقرای ارتباط با ما باشند، احتمالا تقصیر ماست که سیگنال‌های آن‌ها را از دست می‌دهیم. اعتبار تصویر: Dreamstime

به گفته‌ی گرینسپون: «جستجو برای یافتن فرم‌های زندگی هوشمند، ممکن است نیاز به برنامه‌های ویژه‎ای نداشته باشد. ما قصد داریم فضاپیمایی را به نقاطی مانند کمربند سیارک‌ها برای بررسی و پژوهش بفرستیم. بنابراین زمانی‌که در حال کشف منظومه شمسی هستیم، باید احتمال پیدا کردن چیزی که غیرطبیعی یا ساخته‌ی تمدن‌های فرازمینی‌ باشد را نیز در نظر بگیریم.»

در هر صورت اگر موجودات هوشمند در جهان وجود داشته باشند، ممکن است دقیقا بدانند که چه کاری برای برقراری ارتباط با ما باید انجام بدهند. گرینسپون همچنین بیان نمود: «از لحاظ ریاضی، فهمیدن این‌که امکان دارد آن‌ها بسیار پیشرفته‌تر از ما باشند، بسیار آسان و منطقی است. تمدن ما هنوز مانند کودکی رشد نیافته است. هر تمدنی که خارج از زمین وجود دارد و در تلاش برای تماس با ما است، احتمالا زمان بسیار طولانی‌تری را در رابطه با پیشرفت علم و فناوری خود گذارنده است. بنابراین، اگر فرازمینی‌ها در حال تلاش برای برقرای ارتباط با ما باشند، احتمالا تقصیر ماست که سیگنال‌های آن‎ها را از دست می‌دهیم.»

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40