جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

فضاپیمای سرنشین‌دار اوریون ناسا
فضاپیمای نسل جدید ناسا قدم بزرگی برداشت تا به هدف خود که پرواز کاربردی امن با سرنشین است، نزدیک‌تر شود.

فضاپیمای سرنشین‌دار اوریون ناسا از آزمایش بزرگ ایمنی سربلند بیرون آمد

صبح روز ۲ جولای، سیستم توقف پرواز فضاپیمای سرنشین‌دار اوریون ناسا در یک پرتاب آزمایشی به موفقیت رسید. این فضاپیما، نشان داد که می‌تواند طی یک پرتاب ضروری در مسیر هدف خود بماند و در اولین پرتاب کاربردی‌اش در ۲۰۲۲، سرنشینانش را با ایمنی کامل به مقصد برساند.

اشلی تارپلی سرپرست گروه ایمنی پرواز ناسا در این آزمایش بوده است. او در یک کنفرانس خبری اظهار داشت:‌ «نمای این پرواز از اینجا بسیار زیبا به نظر می‌رسید. من فکر می‌کنم این پرواز به حدی عالی بود که نمی‌توانستیم شرایطی بهتر از این آرزو کنیم. فقط می‌توانم بگویم حرف نداشت.»

ساعت ۷ صبح روز ۲ جولای به وقت محلی، نسخه‌ای آزمایشی از فضاپیمای سرنشین‌دار اوریون ناسا با یک موشک بالستیک بین‌قاره‌ای و بازسازی‌شده‌، از پایگاه نیروی هوایی کیپ‌کاناورال در فلوریدا پرتاب شد. ۵۲ ثانیه پس از پرتاب، در ارتفاع ۹/۴۵ کیلومتری سطح زمین، سامانه‌ی توقف پرواز (LAS) به همراه محفظه‌ای به چرخ‌دنده‌ها وصل شد.

موتور توقف LAS با احتراق خود و وارد کردن نیروی ۴۰۰ هزار پوندی به اوریون، آن را سریعاً به ارتفاعات بالاتری برده و از بوستر موشک دور می‌کرد. این موتور حدود ۷ جی را در این فرایند وارد کرد. (با تشکر از نیروی جاذبه‌ی سیاره‌مان، ما حدود ۱ جی را به طور مداوم روی سطح زمین حس می‌کنیم.) مسئولین ناسا گفتند که در همان زمان، انتظار می‌رفته اوریون با سرعت ۱۳۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و تحت تاثیر شدید فشار و دما باشد.

پس از گذشت ۸۰ ثانیه از پرتاب، در ارتفاع ۱۳/۴ کیلومتری برج LAS از اوریون جدا شد و این فضاپیما شروع به پرواز آزاد کرده و ارتفاع خود را به سرعت کاهش می‌داد.

اتفاقات جالبی که برای اسکات کلی در ایستگاه بین‌المللی فضایی افتاد

پس از سقوط شدید اوریون در اقیانوس اطلس با سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت، این ماموریت پس از سه دقیقه به اتمام رسید. محل سقوط فضاپیمای اوریون ناسا، جایی در فاصله‌ی ۱۱ کیلومتری از بندر فلوریدا بود. به گفته‌ی مسئولین ناسا، احتمالا بدنه‌ی این فضاپیما آسیب شدید دیده و این دستگاه در اقیانوس غرق شده است.

این سرنوشت کاملا قابل پیش‌بینی بود زیرا اوریون در این آزمایش بدون هیچ چتر نجات یا سیستم کنترل ارتفاعی پرواز کرد. این امکانات در پروازهای سرنشین‌دار این فضاپیما استفاده خواهند شد.

تیم این پروژه، ماموریت را تا حد امکان ساده کرده بود. زیرا قصد داشتند این پروژه هر چه زودتر آزمایش شود و اطلاعات مورد نیاز به دست بیاید. روز دوشنبه، ۱ جولای، کنفرانس خبری پیش  از پرتاب فضاپیمای سرنشین‌دار اوریون ناسا برگزار شد. مارک کراسیچ، مدیر برنامه‌ی فضاپیمای اوریون در این کنفرانس به اندازه‌گیری دما، فشار و کمیت‌های دیگری توسط ۹۰۰ سنسور کار گذاشته شده در این فضاپیما اشاره کرد. او افزود: «ما می‌خواهیم از این اطلاعات در ماموریت‌های آینده استفاده کنیم.»

از جمله‌ی ماموریت‌های آینده، ماموریت «آرتمیس ۱» است. این ماموریت، اولین پرواز فضاپیمای سرنشین‌دار اوریون ناسا و موشک همراهش، سیستم بزرگ فضایی ناسا (SLS) است که همچنان در دست ساخت و توسعه می‌باشد. آرتمیس ۱ برای تابستان آینده برنامه‌ریزی شده و طی این ماموریت، یک فضاپیمای بدون سرنشین اوریون به ماموریتی به دور ماه خواهد رفت. این ماموریت همچنین اولین پرتاب موشک SLS خواهد بود که سال‌های زیادی انتظار اولین پرتابش را کشیده است.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ماموریت «آرتمیس ۲» که اولین پرتاب سرنشین‌دار این سامانه است، در سال ۲۰۲۲ وارد عمل خواهد شد. بعد از اتمام ماموریت‌های آپولو در ۱۹۷۲، این پرواز اولین بازگشت فضانوردان به جایی دور از مدار زمین و نزدیک ماه خواهد بود.

اشتباه گرفتید! زمانی که یک فضانورد هلندی به طور اتفاقی از فضا، با ۹۱۱ تماس گرفت

آرتمیس پروژه‌ی جاه‌طلبانه‌ی ناسا برای کاوش ماه است. این سازمان قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود بیاورد و یک اقامت طولانی‌مدت و قابل‌تحمل روی سطح ماه و به دور نزدیک‌ترین همسایه‌ی زمین در سال‌های آتی فراهم کند. چنین کاری قرار است با هدف آماده کردن بشریت برای قدم بزرگ بعدی انجام شود. یعنی ماموریت سرنشین‌داری به سوی مریخ که ناسا امید دارد در سال‌های ۲۰۳۰ آن را عملی کند.

پرواز آزمایشی اوریون به طور رسمی با نام Ascent Abort-2 شناخته می‌شود. همان‌طور که از نام آن مشخص است، این ماموریت دومین آزمایش سامانه‌ی فرار از پرتاب اوریون بوده است. اولین آزمایش در ماه می انجام شد که طی آن LAS اوریون یک محفظه‌ی آزمایشی را در یک آزمایش بررسی توقف از زمین پرتاب کرد.

پرتاب سیستم توقف کپسول اوریون
تماشاگران در کیپ کاناورال فلوریدا، از نزدیک شاهد آزمایش ناسا برای پرتاب سیستم توقف کپسول اوریون در روز ۲ جولای ۲۰۱۹ بوده‌اند. امتیاز تصویر : ناسا/ بن اسمگلسکی

سیستم‌های فرار، قابلیت‌های ضروری برای یک فضاپیمای حامل سرنشین هستند. برای مثال، فضاپیمای سایوز روسی دارای یک برج «کِشَنده» (puller tower) مشابه است. این تجهیزات در اکتبر سال پیش در این فضاپیما گذاشته شد تا سرنشینان یک پرتاب به مقصد ایستگاه بین‌المللی فضایی در صورت نیاز از آن استفاده کنند. این اولین‌باری بود که یک LAS بعد از پرتاب سایوز در ۱۹۸۳، در یک ماموریت کاربردی به کار گرفته شد. (شاتل مدارگرد ناسا که هم اکنون بازنشسته است، LAS نداشت. به همین دلیل، سرنشینان ماموریت Challenger هیچ راهی نداشتند تا از دست موشک از کار افتاده‌شان در دقایق کوتاهی پس از پرتاب خلاص شوند.)

دو محفظه‌ی استارلاینر CST-100 شرکت بوئینگ و فضاپیمای دراگن سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس (spacex) در حال توسعه هستند. این دو محفظه رانشگرهای متوقف‌کننده‌ای دارند که در بدنه‌شان کار گذاشته شده است. چنین طراحی به‌عنوان یک سیستم «هل دهنده» (pusher system) شناخته می‌شود. زیرا فضاپیما به جای کشیده شدن توسط موتورهایی با برج‌های نصب شده، خود را به سمت امنیت هل می‌دهد.

کاوشگر اینسایت اولین «مریخ‌لرزه» را احساس کرد

مترجم: هانیه الزهرا بوداغی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

تمدن‌های فرازمینی
تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند؟
56
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
93
نشانه‌ای از حیات فرازمینی تا ۱۳۰۰ ستاره‌ نزدیک به زمین نیست
نشانه‌ای از حیات فرازمینی تا ۱۳۰۰ ستاره‌ نزدیک به زمین نیست
69
نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
66
بالاخره فهمیدیم کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
65

ذرات بنیادی

ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
58
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
91
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
14
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
125
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
129