جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

۱۰ سیاره فراخورشیدی

۱۰ سیاره فراخورشیدی که ممکن است میزبان تمدن‌های بیگانه باشند

تا آوریل سال ۲۰۱۴، تعداد ۲۱ سیاره فراخورشیدی قابل سکونت، که بیشترین احتمال میزبانی زندگی در خارج از منظومه شمسی ما را دارند، ثبت شدند. تمام این سیاره‌ها تاییدشده نیستند و هنوز بسیاری از موارد در مورد محیط آن‌ها برای شناختن باقی مانده است. اما این لیست برای اخترزیست‌شناسان شروع خوبی برای صحبت در مورد زندگی فراتر از سیاره زمین است.

در اینجا لیستی شامل ۱۰ سیاره فراخورشیدی ارائه شده که طبق گفته دانشگاه پورتوریکو در ارسیبو، بیشترین احتمال می‌رود که میزبان زندگی بیگانه باشند.

کپلر-۱۸۶ اف | Kepler-186f

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی کپلر-۱۸۶اف
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی کپلر-۱۸۶ اف. اعتبار تصویر: NASA Ames/SETI Institute/JPL-CalTech

کپلر-۱۸۶ اف نزدیک‌ترین سیاره فراخورشیدی به اندازه‌ی سیاره زمین است که در منطقه قابل سکونت ستاره‌ی میزبان خود کشف شده است. جهان بیگانه‌ای که در فاصله ۴۹۰ سال نوری از زمین قرار دارد، تنها ۱۰ درصد بزرگ‌تر از سیاره‌ی ما است و سطحی سنگی دارد.

گلیز ۵۸۱جی | Gliese 581G

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی گلیز ۵۸۱ جی
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی گلیز ۵۸۱ جی. اعتبار تصویر: Lynette Cook

این سیاره یک کشف بحث‌برانگیز است. گلیز ۵۸۱ جی در سال ۲۰۱۰ کشف شد اما در تایید آن برخی مشکلات وجود داشت. هنوز دانشگاه پورتوریکو در ارسیبو، سیاره گلیز ۵۸۱ را برترین نامزد زندگی بیگانه می‌نامد. در صورت تایید، این جهان سنگی در حدود ۲۰ سال نوری دورتر از خورشید قرار دارد و اندازه‌ی آن دو تا سه برابر زمین است. این سیاره در هر ۳۰ روز، یک بار بر مداره ستاره میزبان خود، گلیز ۵۸۱ در صورت فلکی ترازو، می‌چرخد.

گلیز ۶۶۷ سی سی | Gliese 677Cc

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی گلیز ۶۷۷ سی سی
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی گلیز ۶۷۷ سی سی. اعتبار تصویر: موسسه‌ی علمی کارنگی

یک سیاره فراخورشیدی دیگر به نام گلیز ۶۷۷ سی سی نیز در نزدیکی زمین در فاصله حدود ۲۲ سال نوری در صورت فلکی عقرب قرار دارد. این سیاره حداقل ۴.۵ برابر زمین است و یک دور چرخش کامل آن به دور ستاره‌ی میزبانش در حدود ۲۸ روز طول می‌کشد. GJ 667C ستاره‌ی میزبان این سیاره در حقیقت عضوی از یک سیستم ستاره‌ای سه‌گانه است. این ستاره یک ستاره کوتوله‌ی نوع M است و در حدود یک سوم خورشید است.

دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد

کپلر-۲۲بی | Kepler 22-b

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی کپلر-۲۲ بی
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی کپلر-۲۲ بی. اعتبار تصویر: NASA/Ames/JPL-Caltech

در حالی که کپلر-۲۲ بی بزرگتر از زمین است، اما در مدار ستاره‌ای قرار دارد که از لحاظ اندازه و دما بسیار مشابه خورشید می‌باشد. کپلر ۲۲-بی ۲.۴ برابر زمین است. با فرض اینکه اثر گلخانه‌ای آن مشابه زمین باشد، دمای سطحی آن در حدود ۷۲ درجه فارنهایت (۲۲ درجه سلسیوس) تخمین زده می‌شود. منظومه‌ی ستاره‌ای آن در حدود ۶۰۰ سال نوری از خورشید فاصله دارد و در صورت فلکی ماکیان (Cygnus Constellation) قرار دارد.

اچ دی ۴۰۳۰۷ جی | HD 40307G

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی اچ دی ۴۰۳۰۷ جی
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی اچ دی ۴۰۳۰۷ جی. اعتبار تصویر: J. Pinfield, for the RoPACS network at the University of Hertfordshire.

ابر زمین اچ دی ۴۰۳۰۷ جی در منطقه‌ی قابل سکونت ستاره‌ی خود قرار دارد. این سیاره در فاصله‌ی ۴۲ سال نوری از زمین در صورت فلکی سه‌پایه (Pictor Constellation) قرار دارد. این سیاره به قدری نزدیک است که حتی تلسکوپ‌های قوی در آینده ممکن است بتوانند سطح آن را مشاهده کنند. این سیاره در مدار ستاره‌ی خود در فاصله ۵۶ میلیون مایلی (۹۰ میلیون کیلومتری) قرار دارد که این فاصله در حدود نصف فاصله‌ی زمین تا خورشید یعنی ۹۳ میلیون مایل (۱۵۰ میلیون کیلومتر) است.

اچ دی ۸۵۵۱۲ دی | HD 85512D

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی اچ دی ۸۵۵۱۲ دی
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی اچ دی ۸۵۵۱۲ دی. اعتبار تصویر: ESO/M. Kornmesser

اچ دی ۸۵۵۱۲ دی در سال ۲۰۱۱ به عنوان یکی از ۵۰ سیاره‌ی کشف‌شده به وسیله جستجوگر سرعت شعاعی سیارات با دقت بالا (هارپس – HARPS) در شیلی، کشف شد. این سیاره در حدود ۳.۶ برابر سیاره زمین است و در فاصله ۳۵ سال نوری از خورشید، در صورت فلکی بادبان (Vela Constellation) قرار دارد. محققان امیدوارند که روزی بتوانند بفهمند که آیا در سطح این سیاره آب وجود دارد یا خیر.

تاو ستی ای | Tau Ceti E

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی تاو ستی ای
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی تاو ستی ای. اعتبار تصویر: PHL @ UPR Arecibo (phl.upr.edu)

سیاره فراخورشیدی تاو ستی ای که در دسامبر ۲۰۱۲ کشف شد، تنها ۱۱.۹ سال نوری از زمین فاصله دارد. این سیاره یک ابر زمین است که حداقل ۴.۳ برابر سیاره زمین می‌باشد. بسته به جو این سیاره، تاو ستی ای ممکن است یک سیاره‌ی به نسبت گرم و مناسب برای زندگی ساده باشد یا یک سیاره‌ی بسیار داغ مانند سیاره ناهید.

تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد

گلیز ۱۶۳ سی | Gliese 163C

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی گلیز ۱۶۳ سی
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی گلیز ۱۶۳ سی. اعتبار تصویر: PHL @ UPR Arecibo

جرم گلیز ۱۶۳ سی این سیاره فراخورشیدی را در منطقه‌ی خاکستری قرار می‌دهد. این سیاره هفت برابر زمین است که ممکن است یک سیاره‌ی سنگی بسیار بزرگ یا یک غول گازی کوتوله باشد. گلیز ۱۶۳ سی مدار ستاره‌ی کم‌نور خود را در ۲۶ روز طی می کند و در فاصله‌ی ۵۰ سال نوری از زمین قرار دارد. ستاره‌ی این سیاره در صورت فلکی ماهی زرین (Dorado Constellation) قرار دارد.

گلیز ۵۸۱ دی | Gliese 581D

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی گلیز ۵۸۱ دی
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی گلیز ۵۸۱ دی. اعتبار تصویر: Debivort | Wikimedia Commons

حداقل یک تحقیق این فرضیه را مطرح می‌کند که گلیز ۵۸۱ دی ممکن است یک جو ضخیم دی‌اکسید کربنی داشته باشد. این سیاره هفت برابر زمین است و در مدار یک ستاره‌ی کوتوله سرخ قرار دارد. گلیز۵۸۱ دی خواهر خوانده سیاره گلیز ۵۸۱ جی است که آن سیاره نیز یک سیاره‌ی قابل سکونت است. سیاره گلیز ۵۸۱ دی که در فاصله‌ی ۲۰ سال نوری از زمین قرار دارد، در واقع حیاط خلوت زمین است.

تاو ستی اف | Tau Ceti f

تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی تاو ستی اف
تصویر شبیه‌سازی شده از سیاره فراخورشیدی تاو ستی اف. اعتبار تصویر: PHL @ UPR Arecibo (phl.upr.edu)

تاو ستی اف یک سیاره خورشیدی مانند برادر خود تاو ستی ای است اما در مرز بیرونی منطقه‌ی قابل سکونت ستاره‌ی ستی قرار دارد. تاو ستی اف حداقل ۶.۶ برابر زمین است و ممکن است مناسب زندگی باشد اما جو آن مقدار زیادی از گرما را در خود، گیر می‌اندازد.


مترجم: احسان اوغر/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96