جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

شما می‌توانید رقابت نام‌گذاری مریخ‌نورد ۲۰۲۰ را داوری کنید
پاییز امسال ناسا مسابقه‌ای برای نام‌گذاری مریخ‌نورد 2020 خود برگزار می‌کند.

شما می‌توانید رقابت نام‌گذاری مریخ‌نورد ۲۰۲۰ را داوری کنید

شما هم می‌توانید به نام‌گذاری کاوشگر بعدی ناسا کمک کنید و خوشبختانه شرکت در این پروژه محدودیت سنی ندارد. پاییز امسال سازمان فضایی ناسا از تمام دانش‌آموزان مهدکودکی تا فارغ‌التحصیلان سال دوازدهم سراسر امریکا درخواست می‌کند تا اسم‌هایی برای کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ پیشنهاد کنند. برنامه‌ریزی شده است تا این مریخ‌نورد در ژولای سال آینده به سمت سیاره‌ی سرخ پرتاب شود.

ناسا در پروژه‌ی انتخاب بین تمام نام‌های پیشنهادی به کمک احتیاج دارد؛ بنابراین مقامات آژانس فضایی بسیار مشتاق هستند تا از داوطلبان و علاقمندان به عنوان داور استفاده کنند. اگر شما مقیم امریکا هستید و مایلید ۵ ساعت از وقت خود را برای تایید یا رد رؤیاهای کودکان صرف کنید، می‌توانید با این لینک ثبت‌نام کنید.

بخش داوری این برنامه توسط سازمان مهندسان آینده‌ی کالیفرنیا که یکی از دست‌اندرکاران این پروژه در نام‌گذاری پروژه‌ی مریخ‌نورد ۲۰۲۰ است، انجام می‌شود. همکار دیگر این پروژه، سازمان تحصیلات بتل کلومبوس اوهایو (Battelle Education of Columbus, Ohio) است.  در روز سه‌شنبه (۲۵ ژوئن) جورج تاهو (George Tahu)، مدیر اجرایی برنامه‌ی مریخ ۲۰۲۰ در بخش علوم سیاره‌ای ناسا در مرکز فرماندهی آژانس واشنگتن، ضمن اعلام این همکاری، طی بیانیه‌ای گفت: «ما از این همکاری استثنایی بسیار خرسندیم.»
تاهو اضافه کرد: «چنین رقابت‌هایی، فرصت‌های طلایی را برای دانش‌آموزان و دانش‌جویان به وجود می‌آورد تا بخشی از برنامه‌های فضایی باشند و به امکان حیات فرازمینی جهت درک ظرفیت‌های جدید پیشرفت فناوری‌های اکتشافی پی ببرند.

مریخ ۲۰۲۰ کاوشگری به‌اندازه‌ی یک خودرو است که با هدف جست‌وجوی نشانه‌هایی از حیات گذشته در سیاره مریخ طراحی شده است. این مریخ‌نورد همچنین وظیفه‌ی جمع‌آوری داده، آزمایش فناوری‌‌هایی نوین کاوش در مریخ و چند برنامه‌ی تحقیقاتی دیگر را برعهده دارد. این کاوشگر شش‌چرخ، که از لحاظ بدنه به مریخ‌نورد کنجکاوی شباهت دارد، در فوریه‌ی سال ۲۰۲۱ در دهانه‌ی جزرو با پهنای ۲۸ مایل (۴۵ کیلومتر) فرود خواهد آمد. جزرو با توجه به موقعیت جغرافیایی‌اش در منطقه‌ی دلتای یک رودخانه‌ی قدیمی واقع شده و به همین دلیل برای فرود مریخ ۲۰۲ انتخاب شده است.

مواد آلی پیچیده‌ای که ممکن است نشانه‌ی حیات قدیمی در مریخ باشد

رقابت نام‌گذاری کاوشگرها توسط دانش‌آموزان اتفاق تازه‌ای نیست، بلکه روش سابقه‌داری در سازمان فضایی ناسا به شمار می‌آید. برای مثال، نام کنجکاوی، حدود یک دهه‌ی پیش توسط یک دانش‌آموز کلاس ششمی به نام کلارا ما (Clara Ma) پیشنهاد شد.

با تمام این توضیحات، شما حتی اگر نمی‌خواهید (یا نمی‌توانید) در این رقابت شرکت کنید، همچنان می‌توانید قسمتی از ماموریت مریخ ۲۰۲۰ باشید. شما می‌توانید نام خودتان را به سیاره سرخ ارسال کنید. نام شما به همراه نام افراد دیگر توسط یک میکروچیپ با یک مریخ‌نورد ۱ تنی به مریخ ارسال خواهد شد. برای این کار کافیست در این لینک ثبت‌نام کنید.

یک کاوشگر دیگر هم هم‌زمان با مریخ ۲۰۲۰ بر روی سیاره سرخ فرو خواهد آمد. کاوشگر دگرزیست‌شناسی مریخ (ExoMars) یک پروژه‌ی مشترک بین اروپا و روسیه است. این ربات هم‌اکنون دارای اسم است و نام آن به یاد روزالیند فرانکلین (Rosalind Franklin)، شیمی‌دان پیشرو که به کشف ساختار مارپیچ دی‌ان‌ای (DNA) کمک کرد، انتخاب شده است.


مترجم: احمد عطایی قلعه قاسمی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100