جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

داستان یک میلیارد سال اولیه‌ی عمر خورشید بر روی ماه نوشته شده است

داستان یک میلیارد سال اولیه‌ی عمر خورشید بر روی ماه نوشته شده است

یک میلیارد سال اولیه‌ی عمر خورشید ، منظومه شمسی ما را شکل داده است و تعیین‌کننده‌ی این بوده است که کدام سیاره می‌تواند قابل سکونت باشد و کدام‌یک نمی‌تواند. برای اولین‌بار ممکن است اخترشناسان بتوانند میزان فعالیت‌های اولیه‌ی خورشید را با استفاده از شواهد موجود بر روی پوسته‌ی ماه بررسی کنند.

این‌طور تصور می‌شود که فوران‌های خورشیدی باعث از بین رفتن درصد زیادی از هوای سیاره مریخ و تغییر در جو زمین و ناهید شده‌اند. ما دقیقا نمی‌دانیم که این فوران‌ها چقدر بزرگ و متداول بوده‌اند و منظومه شمسی ما چقدر به امکان داشتن دو سیاره‌ی قابل سکونت، یا اصلا هیچی، نزدیک بوده است.

دکتر پرابال ساکسنا (Dr Prabal Saxena) از مرکز فضایی گودارد ناسا بیان کرده است: «بررسی ستاره‌های جوان نشان می‌دهد که رابطه‌ی مستقیمی بین قدرت زبانه‌های ستاره و نرخ چرخش آن وجود دارد. بنابراین اگر ما نرخ اولیه‌ی چرخش خورشید به دور خودش را داشته باشیم، می‌توانیم درمورد میزان و شدت فعالیت آن تخمین خوبی بزنیم.»
می‌دانیم که ستارگان در ابتدای عمر خود با سرعت زیادی به دور خود می‌چرخند و پس از مدتی سرعت آن‌ها کم می‌شود. ساکسنا این‌طور فکر می‌کند که ما می‌توانیم سرعت چرخش اولیه‌ی خورشید را به وسیله‌ی یک جرم داخلی منظومه شمسی یعنی ماه، قمر سیاره زمین، که هیچ‌گاه جوی نداشته است مشخص کنیم.

ساکسنا می‌گوید: «دلیل این که ماه ابزار خوبی برای تخمین وقایع است و مانند پنجره‌ای به سوی اتفاقات گذشته باز است، این است که جوی ندارد تا مزاحم رصد ما شود و همچنین دارای تکتونیک صفحه‌ای (plate tectonics) که پوسته‌ی آن را بپوشاند نیست. بنابراین می‌توانیم بگوییم اگر ذرات خورشیدی و یا هرچیز دیگری با ماه برخورد کرده باشد، خاک ماه می‌تواند شواهد آن را به ما نشان دهد.»

ابر، پرندگان، ماه و ناهید

ایده‌ی اصلی این نتیجه‌گیری هنگامی به ذهن ساکسنا رسید که مشغول بررسی سوال دیگری بود: علیرغم اینکه زمین و ماه از مواد مشترکی تشکیل شده‌اند، چرا سنگ‌هایی که فضانوردان آپولو با خود به زمین آورده‌اند نسبت به سنگ‌های پوسته‌ی سیاره زمین مقدار کمتری سدیم و پتاسیم دارند؟!

یکی از سنگ‌هایی که توسط فضانوردان آپولو ۱۶ به زمین آورده شده است. اعتبار تصویر: ناسا/JSC
یکی از سنگ‌هایی که توسط فضانوردان آپولو ۱۶ به زمین آورده شده است. اعتبار تصویر: ناسا/JSC

ساکسنا در مقاله‌ای در مجله‌ی اخترفیزیک بیان کرده است که علت کمبود پتاسیم و سدیم در نتیجه‌ی برخورد ذرات پرانرژی خورشیدی به اتمسفر قمر زمین و تبخیر لایه‌های بالایی بوده است. دکتر رزماری کیلن (Dr Rosemary Killen) همکار ساکسنا قبلاً عوامل متعددی را یافته بود که مشخص می‌کرد چه نوع موادی توسط ماه به دام افتاده‌اند و چه موادی توانسته‌اند از سطح آن فرار کنند.

با شبیه‌سازی این موضوع، ساکسنا و کیلن به این نتیجه رسیده‌اند که خورشید در روزهای ابتدایی عمر خود فعالیت کم تا متوسطی داشته است. اگر خورشید با سرعت بیشتری می‌چرخید، ذرات پرانرژی بیشتری آزاد می‌کرد و در نتیجه ممکن بود ماه امروزه سدیم و پتاسیم کمتری داشته باشد.
ساکسنا و کیلن معتقدند که اکتشافات آن‌ها بسیار اولیه و ابتدایی است. اندازه‌گیری دقیق‌تر میزان سدیم و پتاسیم سطح ماه دلیلی است که آن‌ها را مشتاق کرده تا سفر دیگری به ماه را در دهه‌ی آینده پیشنهاد دهند.

با توجه به فعالیت‌های یک میلیارد سال اولیه‌ی عمر خورشید ، اگر این ستاره در روزهای اولیه‌ی عمر خود آهسته‌تر از حد معمول می‌چرخید، جو مریخ از بین نمی‌رفت و جو سیاره ناهید نیز مملو از هیدروژن و در نتیجه آب می‌شد.
فعالیت‌های خورشیدی احتمالا برای سیاره زمین بسیار مناسب بوده است، این فعالیت‌ها درست به اندازه‌ای بوده که گازها و گردوغبار اولیه‌ی حاصل از تشکیل منظومه‌ی شمسی را از زمین دور کرده و به تشکیل جو آینده‌ی سیاره زمین توسط فعالیت‌های آتش‌فشانی کمک کرده است و میدان مغناطیسی کره زمین این فرصت را یافته است تا بخشی از حفاطت از کره زمین را تامین کند.

کمبود دی‌اکسید کربن می‌تواند انتقال به مریخ را غیرممکن کند

مترجم: مارال مشعوف/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: iflscience.com

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40