جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد

دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد

تعداد سیاره‌های قابل سکونت نزدیک زمین، بیشتر از چیزی است که تا به حال تصور می‌کردیم. یک تیم تحقیقاتی به تازگی، دو سیاره شبیه به زمین در کیهان یافتند که در منطقه‌ای عالی جهت تشکیل آب مایع بر روی سطح خود قرار دارند.

این سیاره‌ها در مدار ستاره‌ای به نام ستاره تیگاردن (Teegarden) قرار دارند که تنها ۱۲.۵ سال نوری از زمین فاصله دارد. (سال نوری فاصله‌ای است که نور در طول یک سال طی می‌کند. چیزی در حدود ۶ تریلیون مایل یا ۱۰ تریلیون کیلومتر) طبق گفته‌ی محققان، این دو سیاره به شکل عجیبی بسیار شبیه به زمین و دنیای اطرافش هستند.

طبق گفته‌ی ماتیاس زکمایستر (Mathias Zechmeister)، دانشمند انستیتو فیزیک نجومی دانشگاه گاتینگن آلمان: «این دو سیاره، یادآور سیارات داخلی منظومه شمسی خودمان هستند. آن‌ها تنها کمی از زمین سنگین‌تر هستند و در منطقه‌ای که ما آن را با نام منطقه‌ی قابل زندگی (Habitable Zone) می‌شناسیم قرار دارند. منطقه‌ی قابل سکونت جایی است که آب می‌تواند به صورت مایع وجود داشته باشد.»

چیدمان دو سیاره‌ شبیه به زمین
نموداری که چیدمان دو سیاره‌ی تازه کشف شده شبیه به زمین را در مدار ستاره تیگاردن نشان می‌دهد. اعتبار تصویر: Universität Göttingen
۱۹ سیاره شبیه به زمین
این تصویر، ۱۹ سیاره‌ای را نشان می‌دهد که تا ژوئن ۲۰۱۹ کشف شده‌اند و به نظر می‌رسد قابل زندگی هستند. این سیارات در تصویر، به ترتیب از بیشترین شباهت تا کمترین شباهت به سیاره زمین چیده شده‌اند. اعتبار تصویر: A.Mendez (PHL)
۱۹ سیاره شبیه به زمین
این تصویر، ۱۹ سیاره قابل سکونت شبیه به زمین را بر اساس فاصله‌ی آن‌ها تا زمین نشان می‌دهد. اعتبار تصویر: A.Mendez (PHL)
منطقه‌ی قابل زندگی چندین سیاره‌ی بیگانه
این تصویر، مقایسه‌ای از منطقه‌ی قابل زندگی چندین سیاره‌ی بیگانه را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که سیاره‌های ستاره تیگاردن در کجای این نمودار قرار دارند. اعتبار تصویر: C. Harman
ستاره تیگاردن و سیاره‌های اطرافش
این تصویر اندازه‌ی ستاره تیگاردن و سیاره‌های اطرافش را در مقایسه با اندازه‌ی خورشید، نشان می‌دهد. اعتبار تصویر: M. Zechmeister
غروب ستاره تیگاردین
تصویری هنری برای مقایسه‌ی غروب خورشید در زمین با غروبی که از ستاره تیگاردین در سیارات تیگاردین‌بی و تیگاردین‌سی در فاصله‌ی ۱۲.۵ سال نوری از زمین قابل مشاهده است. اعتبار تصویر: PHL/UPR Arecibo

این نتایج به عنوان بخشی از پروژه‌ی جستجو برای سیاره‌های فراخورشیدی به نام CARMENES بوده‌اند. CARMENES مخفف عبارت «جستجوی با وضوح بالای رصدخانه‌ی کالار آلتر (در اسپانیا) برای یافتن کوتوله‌های نوع M و دارای سیاره شبیه به زمین به‌وسیله‌ی امواج نزدیک به فروسرخ و اسپکتوگراف اشل»، می‌باشد.

بر طبق مشاهدات صورت گرفته در این پروژه، سیاره‌های کشف‌شده به ترتیب در حدود پنج و یازده روز طول می‌کشد تا یک‌بار به دور ستاره‌ی خود بچرخند. این زمان نسبت به سیاره‌هایی که در مدار خورشید قرار دارند، بسیار سریع است. حتی سیاره عطارد ۸۸ روز طول می‌کشد تا یک دور به دور خورشید بچرخد. اما ستاره‌ی تیگاردن یک کوتوله M است؛ نوعی ستاره که انرژی و نور کمتری نسبت به خورشید ما تولید می‌کند. پس فاصله‌ی هر سیاره‌ی قابل زندگی بالقوه‌ای تا این ستاره، باید کمتر از فاصله‌ی سیاره زمین نسبت به خورشید باشد در غیر این صورت، آب موجود بر روی آن یخ می‌زند. این مسئله منجر می‌شود تا چرخششان هم سریع‌تر باشد.

طبق گفته‌ی تیم تحقیقاتی، سیاره‌های بیشتری ممکن است در مدار ستاره‌ی تیگاردن قرار داشته باشند. همان‌طور که بسیاری از ستاره‌ها، بیشتر از دو سیاره در مدار خود دارند. تیم تحقیقاتی سعی کرده تا شواهد بیشتری از سیارات را با استفاده از روش عکس‌برداری گذری (Transit Method) خود پیدا کند. در این روش محققان به دنبال مشاهده‌ی تغییر نوری اندک، هنگام عبور سیاره از جلوی ستاره خود می‌باشند.

۱۰ سیاره فراخورشیدی که ممکن است میزبان تمدن‌های بیگانه باشند

دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند سیاره‌ای را با این روش بیابند اما آن‌ها به یک انطباق هندسی کیهانی اشاره کردند: «هر ساکن بالقوه‌ای در سیاره‌های تازه‌یافت‌شده می‌تواند با استفاده از روش عکس‌برداری گذری، سیاره زمین را ببیند. این مسئله به این دلیل است که از زاویه‌ی دید ستاره‌ی تیگاردن، کره‌ی زمین دقیقا با زاویه‌ای از جلوی خورشید عبور می‌کند که نقطه‌ی مقابل ساکنین آن‌جا است و هنگام عبور زمین از جلوی خورشید، تغییر قابل مشاهده‌ای در نور خورشید ایجاد می‌شود.»


مترجم: احسان اوغر/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40