جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

نصب اولین چرخ و بازوی عمودی مریخ‌نورد ۲۰۲۰ ناسا

نصب اولین چرخ و بازوی عمودی مریخ‌نورد ۲۰۲۰ ناسا

پروژه‌ی ساخت مریخ‌نورد بعدی ناسا در حال تکمیل شدن است. مهندسان آزمایشگاه پیش‌رانش جت (JPL) پاسادینا بازوی عمودی مریخ‌نورد ۲۰۲۰ ناسا را، که قرار است در ماه ژولای سال آینده به سمت سیاره‌ی سرخ پرتاب شود، نصب کرده‌اند. سیستم تعلیق و مجموعه‌ی کامل چرخ‌های این ربات نیز در تاریخ پنج‌شنبه ۱۳ ژوئن نصب شده‌اند.

مقامات رسمی آزمایشگاه پیش‌رانش جت در ایمیلی به سایت space.com اعلام کرده‌اند که سیستم تعلیق ثابت و دائمی است؛ اما چرخ‌ها بعد از انتقال مریخ‌نورد به فلوریدا با چرخ‌های پروازی تعویض خواهند شد. این مریخ‌نورد از پایگاه نیروی هوایی «کیپ کاناورال» ساحل فلوریدا پرتاب خواهد شد.

این عکس که تصویری از پخش زنده‌ی برنامه‌ی «seeing 2020» ناسا است، در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹، متخصصین فنی را نشان می‌دهد که بر روی پروژه‌ی مریخ‌نورد ۲۰۲۰ ناسا کار می‌کنند. اولین سری چرخ‌های مریخ‌نورد به وضوح در این تصویر پیدا است. این چرخ‌ها بعد از انتقال مریخ‌نورد به ایستگاه پرتاب فلوریدا با چرخ‌های اصلی تعویض خواهد شد.
این عکس که تصویری از پخش زنده‌ی برنامه‌ی «seeing 2020» ناسا است، در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹، متخصصین فنی را نشان می‌دهد که بر روی پروژه‌ی مریخ‌نورد ۲۰۲۰ ناسا کار می‌کنند. اولین سری چرخ‌های مریخ‌نورد به وضوح در این تصویر پیدا است. این چرخ‌ها بعد از انتقال مریخ‌نورد به ایستگاه پرتاب فلوریدا با چرخ‌های اصلی تعویض خواهد شد.

مهندسان این پروژه در تاریخ ۵ ژوئن، ابزارآلات مخصوص بازوی اصلی مریخ‌نورد ۲۰۲۰ ناسا را در اتاق قرنطینه‌ی آزمایشگاه JPL نصب کردند. مقامات رسمی ناسا در تاریخ ۱۴ ژوئن اعلام کرده‌اند که فرآیند سرهم‌کردن و یکپارچه‌سازی بدنه که شامل نصب حسگرهای تحقیقاتی، سیم‌کشی الکتریکی و بازرسی آن‌ها می‌شود، شروع شده و در طی هفته‌ی جاری تا تاریخ ۱۱ ژوئن پایان خواهد یافت. در بخش ارتباطات مردمی آزمایشگاه JPL می‌توان تلاش مهندسان ناسا در ساخت مریخ‌نورد ۲۰۲۰ ناسا را به صورت زنده مشاهده کرد. برای مشاهده‌ی این فرایند کلیک کنید.

بازوی عمودی با ارتفاع ۲.۲ متر در قسمت بالایی مریخ‌نورد که ابعاد آن به اندازه‌ی یک خودرو است جمع شده است و بعد از فرود مریخ‌نورد در فوریه‌ی سال ۲۰۲۱ در دهانه‌ی جزرو باز خواهد شد. جزرو در گذشته‌های خیلی دور فلاتی آبرفتی داشته است. این مریخ‌نورد وضعیت زمین‌شناسی این منطقه و شواهد وجود حیات کهن در سیاره‌ی سرخ را بررسی خواهد کرد و مجموعه‌ای از کارهای متنوع تحقیقاتی و علمی را انجام خواهد داد.
مریخ‌نورد شش‌چرخ همچنین نمونه‌های تحقیقاتی را جهت انتقال به زمین جمع‌آوری خواهد کرد، هرچند که هنوز ماموریتی برای برگرداندن این نمونه‌ها در دستور کار ناسا قرار ندارد!

ناسا ۴۰ سال پیش مدارکی از حیات در مریخ یافت؛ سپس آن‌ها را سوزاند!

مریخ نورد ۲۰۲۰ ناسا مجموعه‌ای از فناوری‌های نوین اکتشافی را آزمایش خواهد کرد. برای مثال یک بالگرد کوچک به منظور ارزیابی قابلیت‌های اکتشافی وسایل پرنده در جو سیاره‌ی سرخ به همراه مریخ‌نورد پرواز خواهد کرد. یکی دیگر از ابزارهای نصب‌شده بر روی مریخ نورد، از جو رقیق مملو از دی‌اکسیدکربن مریخ، اکسیژن تولید خواهد کرد. این فناوری در صورت موفقیت، برای جامعه‌ی بشری که در آینده به مریخ مهاجرت کند، مورد نیاز خواهد بود.


مترجم: مارال مشعوف/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40