جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

نشانه‌ای از حیات فرازمینی تا ۱۳۰۰ ستاره‌ نزدیک به زمین نیست

نشانه‌ای از حیات فرازمینی تا ۱۳۰۰ ستاره‌ نزدیک به زمین نیست

هرچند ما در فضا به دنبال حقیقت هستیم اما همچنان نشانه‌ای از حیات فرازمینی هوشمند و پیشرفته به دست نیاورده‌ایم. جامع‌ترین برنامه‌ای که تاکنون برای جستجوی هوش فرازمینی (SETI) انجام شده، از بررسی ۱۳۲۷ ستاره‌ی نزدیک زمین به قصد یافتن سیگنال‌هایی از موجودات هوشمند، نتیجه‌ای نداده است.

دنی پرایس، اخترشناس دانشگاه کالیفرنیا در برکِلی و سردبیر مقاله‌ی نتایج این تحقیق که در آستروفیزیکال ژورنال منتشر شد، گفته است: «تا به اینجا مطمئن هستیم چیز خاصی در فضا به چشم نمی‌خورد و تمدن پیشرفته و شگفت‌انگیزی وجود ندارد که بخواهد با فرستنده‌های بسیار قوی با ما ارتباط برقرار کند.»

تیم تحقیقات موفق به یافتن نشانه‌ای از حیات فرازمینی در اطراف زمین نشد. با این حال، پرایس گفته است که برای پیدا نشدن سیگنال‌هایی از طرف بیگانگان توجیهات زیادی وجود دارد. شاید این جستجو در فرکانس‌های اشتباه انجام شده یا اینکه بسیاری از این سیگنال‌ها در اثر تداخل رادیویی از بین رفته‌اند. هرگونه تلاشی مانند این، محدود به استفاده از روش‌ها و اکتشاف‌های بشریت در طول تاریخ است.
او می‌گوید: «پروژه‌ی جستجو برای یافتن نشانه‌ای از حیات فرازمینی، از جنبه‌های زیادی نقش آینه‌ای را دارد که ما و فناوری‌هایمان و درکمان از فیزیک را به خودمان نشان می‌دهد.»

این جستجو به عنوان یکی از بخش‌های پیشگام پروژه‌ی Breakthrough Listen‌ انجام شده است. پروژه‌ی Breakthrough Listen، یک تلاش ۱۰۰ میلیون دلاری و ۱۰ ساله است که توسط میلیاردر روسی، یوری میلنر، حمایت می‌شود. هدف این پروژه، بررسی آسمان به منظور یافتن تکنوسیگنچرها (Technosignature – نشانه‌ها یا امضاهای فناوری) است. تکنوسیگنچرها، مخابرات یا دیگر شواهدی هستند که توسط موجودات پیشرفته در جهان‌های دیگر به وجود آمده‌اند. این پروژه در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد و پژوهشگران آن از دو تلسکوپ بسیار قوی در دنیا استفاده می‌کنند. تلسکوپ ۱۰۰ متری رابرت سی. بایرد گرین‌بنک در ویرجینیای غربی و تلسکوپ ۶۴ متری پارکز در نیوساوث‌ولز استرالیا. از اهداف این پژوهش، داشتن شنود روی مخابرات بیگانگان است.

چرا جستجوی تمدن فرازمینی همچنان بی‌نتیجه است؟!

در آخرین داده‌ی منتشر شده از این پروژه، محققان ۱ پتابایت (۱ میلیون گیگابایت) داده را تجزیه و تحلیل کردند. داده‌ها در دو طول موج مرئی و رادیویی جمع‌آوری شده بودند و محتوای آن‌ها، اطلاعات بیش از ۱۰۰۰ ستاره در فاصله‌ی ۱۶۰ سال نوری از زمین بوده است. سیگنال‌های جالب زیادی طی این جستجو پدیدار شدند. اما پس از مدتی معلوم شد که منابع همه‌ی آن‌ها سازه‌های تمدن بشری، مانند ماهواره‌هایی که به فضا فرستادیم، بوده است.

تمامی اطلاعات این کاتالوگ وسیع در آرشیو داده آزاد Breakthrough‌ برای عموم در دسترس خواهد بود. این انتشار، بزرگترین انتشار داده‌های SETI‌ در تاریخ این پروژه است.

جیسون رایت، اخترشناس دانشگاه پنسیلوانیا که در این پژوهش شرکت نداشت، در این باره گفته است که با اقدام پژوهشگران برای انتشار داده‌هایشان به طور عمومی تحت تاثیر قرار گرفته است. او اظهار داشت: «هرکس که فکر می‌کند این تیم تحقیقاتی چیزی را جا انداخته‌ است، می‌تواند به داده‌ها و نتایج دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را شخصا بررسی کند.»

محسابات اخیر رایت نشان می‌دهد که گستردگی جستجوهای SETI‌ که تا امروز انجام شده بود، مانند بررسی دقیق یک وان حمام از آب، نسبت به میزان آب موجود در تمام اقیانوس‌های سیاره زمین بوده است. بخش جدید تحقیقات این میزان را به اندازه‌ی ۵۰ درصد در طول‌ موج رادیویی یا تقریباً یک وان حمام دیگر افزایش داده است.

پرایس امیدوار است که در آینده، تیم او بتواند حدود دقیق‌تری روی جستجوی حیات فرازمینی در کیهان اعمال کند. محققان قصد دارند تا برای ادامه‌ی تحقیقات خود از تلسکوپ جدید MeerKAT در آفریقای جنوبی نیز استفاده کنند. این تلسکوپ از ۶۴ آرایه‌ی ۱۳.۵ متری ساخته شده و قرار است برای بررسی بیش از یک میلیون ستاره در همسایگی کهکشانی ما برای مخابرات فرازمینی استفاده شود.

آیا بیگانگان مرده می‌توانند به نجات بشریت کمک کنند؟

هر سیگنال ظاهر شده باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد تا از حقیقی بودن آن اطمینان حاصل شود. با این وجود، پرایس گفته است که چنین یافته‌ای می‌تواند تحول بسیاری به وجود بیاورد. او بیان کرد: «من فکر می‌کنم که این می‌تواند از مهم‌ترین اکتشافاتی باشد که بشریت تاکنون به آن دست پیدا کرده است.»


مترجم: هانیه الزهرا بوداغی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: livescience

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100