جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

هدف نهایی فیزیک پیدا کردن درک مناسبی از قوانین طبیعت به نام نظریه همه‌چیز است. نظریه همه‌چیز به طور ایده‌آلی باید پاسخگوی تمامی سوالات باشد.

نظریه همه‌چیز چیست؟

حتما شما هم در گوشه و کنار گفتگوهای کیهان‌شناسی، پیرامون نظریه همه‌چیز مطالبی شنیده‌اید. اما این نظریه چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟
در سال ۱۹۲۵، اینشتین در حال قدم زدن با یکی از شاگردان جوانش به نام استر سالامن بود. او فکری را که مدت‌ها ذهنش را مشغول کرده بود با سالامن در میان گذاشت. «می‌خواهم بدانم که خداوند چگونه این جهان را آفریده است. من درباره‌ی چگونگی پدیده‌ها یا حتی طیف عناصر مختلف کنجکاو نیستم؛ بلکه می‌خواهم راجع به افکاری که در ذهن او می‌گذرد بدانم. سایر چیزها، جزئیاتی بیش نیستند.»

عبارت «افکار خداوند»، استعاره‌ای متناسب با هدف غایی فیزیک مدرن است. این هدف شامل پیدا کردن درک مناسبی از قوانین طبیعت است که فیزیکدانان آن را با نظریه همه‌چیز یا TOE می‌شناسند. نظریه همه‌چیز به طور ایده‌آلی باید پاسخگوی تمامی سوالات باشد و هیچ سوالی را بدون پاسخ باقی نگذارد. این نظریه، باید سوالاتی مانند اینکه چرا آسمان آبی است یا این که چرا اساسا گرانش وجود دارد را پاسخ دهد. اگر بخواهیم به طور علمی‌تری راجع به این نظریه صحبت کنیم باید بگوییم که  نظریه همه‌چیز می‌تواند تمامی پدیده‌ها را به کمک یک نظریه‌ی واحد، یک ذره‌ی سازنده‌ی جهان و یک نیروی واحد توجیه کند. اما به نظر می‌رسد که پیدا کردن این تئوری می‌تواند صدها یا هزاران سال به طول انجامد. برای درک این مطلب، بیایید چیزهایی را که تا به امروز از جهان پیرامون خود می‌دانیم، مرور کنیم.

ما تا به امروز دو نظریه را که به کمک همدیگر، توجیه خوبی را از جهان اطراف ما ارائه می‌دهند، کشف کرده‌ایم. اما این دو نظریه سال‌های سال تا تبدیل شدن به تئوری همه‌چیز فاصله دارند.

دنباله‌دار چیست و از چه چیزی ساخته شده؟

اولین نظریه، نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین است که گرانش و رفتار ستارگان، کهکشان‌ها و جهان ماکروسکوپیک را توضیح می‌دهد. اینشتین توانست گرانش را به کمک خمیدگی فضا‌-‌زمان توصیف کند. این نظریه تا‌کنون بارها تایید شده است، به خصوص کشف امواج گرانشی در سال ۲۰۱۶، صحه‌ای دیگر بر این نظریه نهاد.

نظریه‌ی دوم را تحت عنوان نظریه‌ی مدل استاندارد می‌شناسیم، که توصیف‌کننده‌ی جهان زیر‌اتمی است. در این زمینه دانشمندان، بیشترین پیشرفت را جهت ایجاد تئوری همه‌چیز داشتند.

...

 

 
محتوای مخصوص مشترکین ویژه

برای مشاهده‌ی کامل این مطلب، لازم است نسبت به تهیه‌ی اشتراک ویژه اقدام نمایید.
 

منبع: کیهان‌شناس

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100