جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟

آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟

یک مطالعه‌ی جدید بیان می‌کند که امکان وجود نیروی پنجم طبیعت وجود دارد. جاناتان فنگ (Jonathan Feng) سرپرست نویسندگان این مطالعه که استاد فیزیک و ستاره‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا است، در یک سخنرانی گفت: «اگر چنین چیزی صحیح باشد، یک کشف انقلابی صورت گرفته است.»

فنگ اضافه می‌کند: «چندین دهه است که ما چهار نیروی بنیادی را می‌شناسیم: نیروی گرانش، الکترومغناطیس و نیروهای قوی و ضعیف هسته‌ای. اگر امکان وجود پنجمین نیروی طبیعت با آزمایش‌های بیشتر اثبات شود، این کشف با تأثیراتی که روی اتحاد نیروها و ماده‌ی تاریک می‌گذارد، می‌تواند درک ما از جهان هستی را به‌طور کلی تغییر دهد.»

مجارستانی‌ها در یک مقاله که اوایل امسال منتشر کردند، از شناسایی شواهدی مبنی بر وجود یک‌ذره که در گذشته ناشناخته بود و ۳۰ مرتبه از یک الکترون سنگین‌تر است، خبر دادند. فنگ اظهار کرد که: «محققان نمی‌توانستند بیان کنند که این یک نیروی پنجم است. آن‌ها به‌سادگی چیزهای اضافه‌ای دیدند که نشانگر یک ذره‌ی جدید بودند، اما اینکه این ذره، ماده است یا حامل نیرو به‌خوبی برای آن‌ها واضح نبود.»

پژوهش جدید فنگ و تیم تحقیقاتی‌اش نشان می‌دهد که چیزی که مجارستانی‌ها کشف کردند یک فوتون تاریک (dark photon) نیست، بلکه یک ایکس بوزون پروتوفوبیک (protophobic X boson) است. این یافته ذره‌ی عجیبی است که وجودش می‌تواند نشان‌دهنده‌ی نیروی پنجم طبیعت باشد. محققان می‌گویند: «نیروی الکترومغناطیس شناخته‌شده، روی پروتون‌ها و الکترون‌ها اثر می‌گذارد، اما این ذره‌ی تازه کشف‌شده ظاهراً فقط با الکترون‌ها و نوترون‌ها، آن‌هم تنها در فاصله‌های بسیار کوتاه در تعامل است.»

در همان سخنرانی، تیموثی تایت (Timothy Tait)، نویسنده‌ی دست‌اندرکار و استاد فیزیک و ستاره‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا گفت: «ما هیچ بوزون دیگری مشاهده نکرده‌ایم که ماهیت و رفتار این‌چنینی داشته باشد. گاهی ما این ذره را، ذره بنیادی ایکس (X boson) می‌نامیم که منظورمان از ایکس، ناشناخته بودن آن است.»

آیا نشانه‌ای از یک قانون جدید در طبیعت پیدا شده است؟

فنگ گفت: «نیروی بالقوه‌ی پنجم ممکن است به‌عنوان ظهور نیرویی بنیادی‌تر و بزرگ‌تر با نیروی الکترومغناطیس و نیروهای قوی و ضعیف هسته‌ای در ارتباط باشد.»

او اضافه کرد: «همچنین ممکن است که یک بخش تاریک با مواد و نیروهای خودش به‌موازات جهان با مواد و نیروهای عادی وجود داشته باشد.»

فنگ بیان کرد: «ممکن است این دو بخش با یکدیگر تعاملاتی مبهم اما بنیادی داشته باشند. نیروی بخش تاریک ممکن است به‌صورت نیروی پروتوفوبیک که مجارها به آن اشاره‌ کرده بودند خودش را آشکار کند. از طرف دیگر، این نتایج با تحقیقات اصلی ما جهت شناسایی ماهیت ماده‌ی تاریک مطابقت دارد.»

درحالی‌که این حدس و گمان‌ها جالب هستند ولی محققان می‌گویند که تفسیرشان مقدماتی‌اند و مطالعه و آزمایش‌های بیشتری لازم است. درواقع، ذراتی که در شتاب‌دهنده‌ها مشاهده می‌شوند، گاهی به سمت دنباله‌های آماری می‌روند.

فنگ گفت: «خبر خوب این است که دانشمندان زیادی می‌توانند پیگیری‌ها و تحقیقات مورد نیاز را انجام دهند.»

او گفت: «به دلیل اینکه ذره‌ی جدید بسیار سبک است، گروه‌های تحقیقاتی زیادی که در آزمایشگاه‌های کوچک جهان کار می‌کنند، می‌توانند ادعاهای اولیه را دنبال و آزمایش کنند، الآن که می‌دانند باید دنبال چه چیزی باشند.»


مترجم: احمد عطایی قلعه قاسمی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40