جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بالاخره فهمیدیم کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟

کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟

طبق تحقیقاتی جدید، کهکشان راه شیری بیشتر از چیزی که اخترشناسان فکر می‌کردند در حالت فعلی خود باقی می‌ماند.
این تحقیقات بر‌‌اساس مشاهدات حاصل از تلسکوپ فضا‌یی گایا (Gaia)، که توسط آژانس فضایی اروپا راه‌اندازی شده، به دست آمده است. برخورد عظیم میان کهکشان ما و همدم آن، یعنی کهکشان مارپیچی آندرومدا (Andromeda) حدود ۴.۵ میلیارد سال دیگر اتفاق خواهد افتاد. برخی برآوردهای مهم پیشین، پیش‌بینی کرده بودند که این برخورد بسیار زودتر، در حدود ۳.۹ میلیارد سال بعد اتفاق خواهد افتاد.

یک دانشمند پروژه‌ی گایا، به نام تیمو پراستی (Timo Prusti) که در این تحقیق حضور نداشت، خاطر‌نشان کرد: «این یافته برای درک ما از چگونگی تکامل و تعامل کهکشان‌ها، بسیار مهم است.»

تلسکوپ فضا‌یی گایا در دسامبر سال ۲۰۱۳ به جهت کمک به محققان و ایجاد یک نقشه‌ی سه بعدی دقیق، از کهکشان راه شیری، به فضا پرتاب شد. این تلسکوپ فضا‌یی با دقت زیادی مکان و جابه‌جایی‌های تعداد زیادی از ستارگان و اجرام کیهانی را مطالعه می‌کند. در واقع تیم تحقیقاتی گایا در نظر دارد تا پیش از این که این فضاپیما چشمان تیزبینش را برای همیشه ببندد، بیش از یک میلیارد ستاره را مورد بررسی قرار دهد.

بیشتر ستارگانی که گایا مورد بررسی قرار می‌دهد، در کهکشان راه شیری قرار دارند. اما برخی از آن‌ها در کهکشان‌های نزدیک واقع شده‌اند. در این تحقیق، دانشمندان تعدادی از ستارگان کهکشان ما، کهکشان آندرومدا (که با M31 نیز آن را می‌شناسیم) و کهکشان مارپیچی مثلث (Triangulum) یا M33 را مورد مطالعه قرار داده‌اند. به گفته‌ی اعضای تیم تحقیق این کهکشان‌های همسایه، حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون سال نوری از کهکشان ما فاصله دارند و ممکن است در آینده با یکدیگر برخورد داشته باشند.

آبشار راه شیری

به گفته‌ی رولند ون‌در‌مارل، سرپرست آژانس علوم تلسکوپ‌های فضایی در بالتیمور: «ما نیازمندیم که حرکت کهکشان‌ها را در فضای سه‌بعدی مورد تحقیق و بررسی قرار دهیم تا بتوانیم بفهمیم که این کهکشان‌ها چگونه رشد و تکامل پیدا کرده‌اند و چه چیزهایی روی ویژگی‌ و عملکرد آن‌ها اثرگذار است.»
وی همچنین با اشاره به داده‌های به دست آمده از گایا در آوریل ۲۰۱۸ افزود: «ما توانستیم این کار را به کمک سری دوم داده‌های منتشر شده توسط گایا، که کیفیت بسیار بالایی نیز دارند، انجام دهیم.»

مسیر مداری آینده‌ی سه کهکشان مارپیچی: راه شیری (نمودار آبی)، آندرومدا یا M31 (نمودار قرمز)، مثلث یا M33 (نمودار سبز). طبق مشاهداتی که تلسکوپ فضایی گایا انجام داده‌است، کهکشان راه شیری و آندرومدا حدود ۴.۵ میلیارد سال بعد با یکدیگر برخورد خواهند کرد.
مسیر مداری آینده‌ی سه کهکشان مارپیچی: راه شیری (نمودار آبی)، آندرومدا یا M31 (نمودار قرمز)، مثلث یا M33 (نمودار سبز). طبق مشاهداتی که تلسکوپ فضایی گایا انجام داده‌است، کهکشان راه شیری و آندرومدا حدود ۴.۵ میلیارد سال بعد با یکدیگر برخورد خواهند کرد.

طی این بررسی، تیم تحقیقاتی گایا توانستند سرعت چرخش هر دو کهکشان M31 و M33 را، که تا به امروز اندازه‌گیری نشده بود، به‌دست بیاورند. آن‌ها با استفاده از یافته‌های حاصل از گایا و همچنین تجزیه و تحلیل اطلاعات به‌ دست آمده‌ی پیشین، توانستند دریابند که چگونه M31 و M33 در گذشته درون فضا حرکت کرده‌اند و طی چند میلیارد سال آینده احتمالا به کجا می‌روند.

شیبه‌سازی‌های این تیم درباره‌ی تلفیق دو کهکشان راه شیری و آندرومدا مدت زمان بیشتری را نسبت به چیزی که انتظارش را داشتیم، پیشنهاد می‌دهد. همچنین براساس این شبیه‌سازی‌ها، احتمال این‌که برخورد این دو کهکشان، از نواحی کناری صورت ‌گیرد بیشتر از احتمال برخوردشان از نواحی بالایی است. به این دلیل که فاصله‌ی میان ستارگان بسیار زیاد است، این احتمال که منظومه شمسی ما توسط این ادغام کهکشانی دچار اختلال شود بسیار پایین است. اما این برخورد قطعا آسمان شب را برای کسانی که ۴.۵ میلیارد سال بعد در زمین زندگی می کنند، بسیار هیجان‌انگیز خواهد کرد.

پراستی خاطر‌ نشان کرد: «گایا در ابتدا برای نقشه‌برداری از ستارگان درون کهکشان راه شیری طراحی شده بود. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این تلسکوپ فضایی دارد از انتظارات ما فراتر می‌رود و می‌تواند راجع به ساختار و رفتار کهکشان‌های فراتر از قلمروی کهکشانی ما، بینش منحصر به فردی ارائه دهد. بنابراین هرچقدر گایا این تحرکات کهکشانی را برای مدت طولانی‌تری مورد بررسی قرار دهد، محاسبات ما نیز دقیق‌تر خواهد شد.»
جزئیات این تحقیق، طی ماه گذشته، در مجله‌ی اخترفیزیک (The Astrophysical Journal) منتشر شده است.

دنباله‌دار آیواموتو و کهکشان کلاه‌مکزیکی

به هر حال، کهکشان آندرومدا اولین کهکشانی نخواهد بود که راه شیری را در هم می‌کوبد؛ بلکه همان‌طور که می‌دانیم، ابر ماژلانی بزرگ  حدود ۲.۵ میلیارد سال دیگر با کهکشان ما برخورد خواهد کرد.


مترجم: عاطفه شریعتی مقدم/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

عبور سیارک
عبور سیارک بزرگی در روز ۱۰ آگوست از نزدیکی زمین
98
نظریه‌های توطئه‌ی ماه
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه و بررسی آن‌ها
130
ماموریت فرود بر روی ماه
ماموریت فرود بر روی ماه «آپولو۱۱» نشان داد که موجودات فرازمینی فراتر از داستان‌های علمی‌تخیلی هستند
145
تمدن‌های فرازمینی
تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند؟
105
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
152

ذرات بنیادی

اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی
دانشمندان از اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی پرده‌برداری کردند
204
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
92
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
109
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
49
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
173