جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
اسپیس‌ایکس در ۲۳ مه، تعداد 60 ماهواره‌ی استارلینک را در فضا قرار داد. این ماهواره‌ها، اولین تکه‌های کوچک از «صورت‌ فلکی وسیع ۱۲۰۰۰ ماهواره‌ای» می‌باشند که این شرکت خصوصی قصد قرار دادن آن‌ها را در مدار دارد...

نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس

نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس کمی پس از پرتاب، آغاز و آن‌ها را متوجه چیزی کرد: این ماهواره‌ها، از بالای سر، واقعاً درخشان به نظر می‌رسد.
الکس پارکر (Alex Parker) ستاره‌شناس مستقر در شهر بولدر ایالت کلرادو، شنبه (۲۵ مه) در توییتر خود نوشت: «ماهواره‌های استارلینک همین الان مستقیماً از بالای سرمان عبور کردند.» همچنین در توئیتی دیگر اظهار کرد: «آن‌ها برق می‌زدند، بعضی از آن‌ها به اندازه‌ی ستاره‌ی قطبی درخشان بودند.»

پارکر که متخصص مکانیک مداری است، روز شنبه، با ارسال نتایج به‌دست آمده از چند مدل‌سازی که از صورت فلکی استارلینک نهایی انجام داده بود، باعث ایجاد جنبشی شد. او دریافت که با فرض ۱۲۰۰۰ ماهواره که هدفشان فراهم کردن اتصال اینترنتی جهانی است و به‌طور تصادفی در امتداد محدوده‌ی گسترده‌ای از مدارها پخش شده‌اند و صد عدد از آن‌ها ممکن است در هر لحظه‌ی معین در آسمان شب، به‌صورت نقاط درخشان و متحرک، قابل رویت باشند.
پارکر در مصاحبه‌ی روز سه‌شنبه (۲۸ مه) گفت: «در حال حاضر با دو مشکل مواجهیم.»

«مشکل اول این است که هیچ‌کدام از تلسکوپ‌های جمع‌آوری اطلاعات از آسمان، برای مواجهه با این نقاط مصنوعی بسیار درخشان، که از میان میدان دیدشان عبور می کنند، ساخته نشده‌اند.»

«هنگامی که تجهیزات و رصدخانه‌های جدید و بزرگی را برای انجام کارهایی مانند کشف سیارک‌ها گسترش می‌دهیم، آن‌ها را تقریباً کامل طراحی می کنیم، تا از احتمال وقوع هر مشکلی مطمئن شویم. و این یکی از آن عوامل مشکل‌ساز است که به‌طورکلی برای آن آماده نشده‌ایم زیرا تاکنون مسئله‌ی مهمی نبوده است. اما حالا می‌تواند مسئله‌ی مهمی باشد.»

نقاط نورانی آسمان شمال در زمستان

او اظهار داشت: «اگر در مشاهدات و تصاویر خود، با این اشیای درخشان مواجه شدید، متوجه مشکل‌ساز بودن این مساله خواهید شد.»

پارکر گفت: «به‌خاطر عدم آگاهی کافی درباره‌ی صورت‌ فلکی بسیار وسیع نهایی، هنوز تا حد زیادی سخت است که بفهمیم این ماهواره‌ها تا چه میزان مشکل‌ساز هستند. مدار ماهواره‌ها در بالای کدام قسمت‌های زمین خواهد بود؟ در چه ارتفاعی؟ چطور جهت‌گیری خواهند کرد؟ ابعاد و ویژگی‌های دقیق آن‌ها چیست؟ همه‌ی آن عوامل می‌توانند تاثیر بزرگی بر چگونگی دیده‌شدن صورت فلکی وسیع استارلینک از زمین، داشته باشند. اسپیس‌ایکس هیچ کدام از این اطلاعات را منتشر نکرده است.

«ما برای پیش‌بینی اینکه در نهایت کدام از این بررسی‌های علمی آسمان شب موفق خواهند شد، به آن اطلاعات نیاز داریم.»

مشکل دوم با این مسئله که اسپیس‌ایکس، آسمان شب را با ماهواره‌های درخشان، بهم می‌ریزد این است که، اکنون یک شرکت خصوصی در حال تغییر تجربه‌ی مشاهدات شبانه برای هر انسان روی سیاره زمین است.

او افزود: «آسمان یک منبع فرهنگی و طبیعی مشترک است. در واقع، تا الان همه‌ی انسان‌ها زیر این آسمان که بالای سرمان داریم، زندگی کرده‌اند. این ارزشمند و بسیار سخت است که بخواهیم ارزش حفظ تجربه‌ی آسمان شب را بسنجیم.»

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس، در ابتدا به محاسبات پارکر در توییتر اینگونه پاسخ داد: « ماهواره‌ها هنگامی که ستاره‌ها قابل‌دیدن باشند، در تاریکی به‌سر خواهند برد.»

پارکر بیان داشته است: «این درست نیست. هنگامی که در قسمتی از زمین شب است، یکی از مواردی که باید در نظر گرفته شود این است که، خورشید مستقیماً پشت سیاره است. اما در اکثر مکان‌ها این تصور صحیح نیست. در عوض، مخصوصاً در ارتفاعات متوسط در تابستان، قسمت نسبتاً کوچکی از سیاره بین سطح زمین و خورشید وجود دارد. با ارسال یک شیء، به اندازه‌ی کافی، به بالای سطح زمین، مثل یک ماهواره، آن شیء، نور خورشید را که از بالای نزدیک‌ترین قطب می‌آید خواهد‌گرفت و به پایین و به سمت زمین بازتاب می‌کند. مشخص نیست که چرا به نظر می‌رسد که ماهواره‌های استارلینک نسبت به ماهواره‌های دیگر در مدار، نور بسیار بیشتری را منعکس می کنند، اما این طبیعی است که آن‌ها نور خورشید را می‌گیرند.»

بارش شهابی امسال در مزارع چین

بعد از آن، ماسک با اشاره به اینکه هم اکنون ۴۹۰۰ ماهواره در مدار هستند که مردم اغلب از روی زمین متوجه نمی‌شوند، در توئیتی اعلام کرد که: «استارلینک بر پیشرفت‌های ستاره‌شناسی هیچ‌گونه تاثیر منفی نمی‌گذارد.» هم‌چنین گفته است که: «به هر حال باید تلسکوپ‌ها را در مدار قرار دهیم.»

ماسک افزود: «اگر به تغییر جهت‌گیری ماهواره، برای کم کردن بازتاب خورشیدی طی آزمایش‌های ستاره‌شناسی، نیاز داشته باشیم، این کار به آسانی قابل انجام خواهد بود.»

پس از آن، ایلان ماسک در توئیتی جداگانه اظهار کرد: «احتمالاً کمک به میلیاردها انسان محروم از نظر اقتصادی، از طریق دسترسی به اینترنت توسط صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس بسیار بهتر است.» همچنین او هفته‌ی گذشته به طور ویژه با در نظر گرفتن کاهش آلبدو، یادداشتی برای گروه استارلینک فرستاده بود.

یک نماینده‌ی اسپیس‌ایکس با اشاره به توئیت‌های ایلان ماسک و نیز بیان برخی جزئیات در ارتباط با اولین پرتاب استارلینک، در تلاش برای رفع برخی از این نگرانی‌ها برآمد ولی به‌دلیل عدم ارائه‌ی اطلاعات کافی و نیز عدم وجود نشانه‌هایی مبنی بر وجود احساس مسئولیت در حفظ و نگهداری از آسمان شب توسط این سازمان، نتیجه‌ی مطلوبی بدست نیامد.

پارکر گفته است که جامعه‌ی ستاره‌شناسی هنوز اطلاعات کافی برای اطمینان در این زمینه را، ندارد.

«ما در حال حاضر در یک خلاء اطلاعاتی، به‌سر می‌بریم.» او گفت: «همه‌ی آنچه ما می‌دانیم این است که هنگامی که این ماهواره‌ها پرتاب شدند، بسیار درخشان بودند.»
او به احساس ناتوانی در میان همکارانش اشاره کرد.

«ما نمی‌دانیم برای افزایش این نگرانی‌ها از چه روشی باید استفاده کنیم.» پارکر گفت: «هیچ کسی برای اینکه بتوانیم برای ایجاد یک نیاز جدید با او رایزنی کنیم، وجود ندارد… پرتاب‌ها تاثیر بصری ماهواره‌ها را مطرح می‌کنند. بحثی تاکنون درباره‌ی این موضوعات پیش نیامده است ولی من فکر می‌کنم که علت نگرانی مردم از این مساله این است که، نسبت به آن آگاه شده‌اند و همچنین می‌بینند که در مقابله با تهدیدات و مشکلات احتمالی آن، نمی‌توانند کاری انجام دهند.»

آسیب جدی فضاپیمای دراگن، پرتاب فضانوردان ناسا را به تاخیر می‌اندازد

مترجم: ثمین بصیر/ ویراستار: علی کریمی/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75