جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

آیا این ساعت جدید می‌تواند تعریف جدیدی از یک ثانیه ارائه دهد؟

آیا این ساعت جدید می‌تواند تعریف جدیدی از یک ثانیه ارائه دهد؟

برای مدت نیم قرن، طول یک ثانیه (بدون در نظر گرفتن اثرات نسبیتی) به وسیله‌ی نوسان یک پاندول اندازه‌گیری می‌شد. نسل‌های گذشته‌ی این پاندول، از ساعت‌های قدیمی آویزان بود. امروزه نیز سازوکار ساعت‌های اتمی بر همین اساس است؛ تنها تفاوت در نوع پاندول است. این جعبه‌های دیجیتال نوسان (جلو و عقب رفتن) اتم سزیم را ثبت می‌کنند.
با این حال تیمی از محققان با انتشار مقاله‌ای در مجله اپتیکا اعلام کرده‌اند که ساعتی جدید بر اساس نوسانات اتم استرانسیوم طراحی کرده‌اند. این ساعت سریع‌تر از ساعت سزیمی نوسان می‌کند و دقت بی‌نظیری در اندازه‌گیری زمان دارد، به طوری که روزانه تنها در حدود ۰.۰۰۸ نانو ثانیه خطا دارد.

اگر چه افزایش دقت اندازه‌گیری برای هرکسی قابل توجه نخواهد بود و در زندگی روزمره‌ی انسان‌ها تاثیر خاصی نخواهد داشت اما دقت سیستم‌های ناوبری و تعیین موقعیت را تغییر محسوسی خواهد داد، به طوری که دقت سیستم GPS از یک متر به یک سانتی‌متر خواهد رسید.

تیک‌تاک. اعتبار تصویر: Brian A Jackson/Shutterstock
تیک‌تاک. اعتبار تصویر: Brian A Jackson/Shutterstock

ریستین گربینگ محقق ارشد مطالعات پیرامون این موضوع بیان می‌دارد: «ما می‌خواهیم با ساخت ساعت‌هایی هرچه کاراتر و دقیق‌تر به یک معیار بسیار دقیق و با خطای کم برای زمان در سراسر جهان برسیم. این مطالعات می‌تواند اولین قدم برای ارائه‌ی یک معیار جهانی برای زمان باشد.»

همان‌طور که بیان شد ساعت‌های اتمی قدیمی با تکیه بر عنصر سزیم ساخته شده‌اند. وقتی این اتم‌ها در معرض امواج ماکروویو یا هر موج دیگری قرار می‌گیرند، الکترون‌هایشان برانگیخته شده و به ترازهای بالاتر می‌روند و موقع بازگشت به تراز قبلی از خود تابش ساطع می‌کنند.
این حرکت رفت و برگشتی الکترون‌ها همان کار نوسان پاندول در ساعت‌های قدیمی را انجام می‌دهد. این رفتار دوره‌ای و تکرارشونده همواره انجام می‌شود و می‌توان طول یک ثانیه را بر اساس تعدادی از همین نوسانات بیان کرد.

سفر در زمان ؛ حقیقت علمی یا رویا؟!

درواقع از سال ۱۹۶۷ میلادی تاکنون هر ثانیه با اندازه‌گیری ۹,۱۹۲,۶۳۱,۷۷۰ نوسان الکترونی تعریف شده است.
یکی از دقیق‌ترین و کم‌خطاترین ساعت‌های اتمی جهان در آمریکا وجود دارد که خطای آن چیزی در حدود ۰.۰۳ نانو ثانیه در روز می‌باشد؛ یعنی این ساعت باید در حدود ۱۰۰ میلیون سال کار کند تا یک ثانیه عقب بماند!

با این حال ساعت اتمی سزیمی حدود ۳.۸ برابر ساعت اتمی جدید که بر مبنای اتم استرانسیوم ساخته شده خطا دارد. از آن جا که حرکت رفت و برگشتی الکترون‌های برانگیخته در اتم استرانسیوم ۴۲۹,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ بار است که ۴۷ برابر بیشتر از اتم سزیم می‌باشد. هر قدر تعداد این نوسانات بیشتر باشد دقت ساعت ما نیز بیشتر خواهد شد. درواقع اگر این ساعت جدید از آغاز آفرینش تا کنون کار می‌کرد (از ۱۳.۸ میلیارد سال قبل) تا به امروز فقط صد ثانیه عقب افتاده بود!

یک تراشه‌ی کوچک از ساعت اتمی. آیا این ساعت جدید می‌تواند تعریف جدیدی از یک ثانیه ارائه دهد؟ اعتبار تصویر: Svdmolen/WikimediaCommons
یک تراشه‌ی کوچک از ساعت اتمی. آیا این ساعت جدید می‌تواند تعریف جدیدی از یک ثانیه ارائه دهد؟ اعتبار تصویر: Svdmolen/WikimediaCommons

این ساعت با استفاده از بخشی از تابش‌های الکترومغناطیس که طول موج کوتاه، فرکانس بالا و انرژی زیادی دارند کار می‌کند و به آن ساعت نوری می‌گویند. این نوع ساعت‌ها جدید نیستند، اما با توجه به پیچیدگی و حساسیتشان نیاز به مراقبت و هزینه زیادی برای نگهداری دارند و تیم تحقیقاتی برای فارغ شدن از این حساسیت‌ها و پیچیدگی‌ها از تکنیک جدیدی متشکل از لیزر ماکروویو و طیف گسسته‌ای از طول موج‌ها بهره برده است.
حال باید زمان بگذرد تا ببینیم آیا این تکنیک جدید برای کم کردن خطای ساعت ها کارساز است و می‌تواند آیا این ساعت جدید می‌تواند تعریف جدیدی از یک ثانیه ارائه دهد یا خیر.

منبع: sciencealert

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
104
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40