جدید ترین عناوین خبری امروز
کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

امکان وجود دیسکی از ماده تاریک در کهکشان راه شیری
ما در مورد ماده‌ی تاریک اطلاعات زیادی نداریم، حتی از امکان وجود آن نیز کاملا مطمئن نیستیم. سال‌هاست که دانشمندان فرضیه‌ای را مطرح کردند که دیسکی از چیزهای مرموز در کهکشان راه شیری ما قرار دارد...

امکان وجود دیسکی از ماده تاریک در کهکشان راه شیری

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که دانشمندان یک سرنخ مهم در محاسبات خود پیدا کرده‌اند. فرضیه‌ی وجود دیسکی از ماده تاریک در کهکشان راه شیری. پژوهشگران معتقدند این دیسک می‌تواند به شکل‌های دیگری از ماده، مانند ستاره‌ها، گاز و گردوغبار درآید، پس احتمال این‌که ماده تاریک وجود داشته باشد، بیش‌تر می‌شود.

لیزا راندال (Lisa Randall) فیزیکدان دانشگاه هاروارد اولین نظریه‌ی صفحه یا دیسک تاریک (dark disc) را در سال ۲۰۱۳ مطرح کرد. جان اورت (Jan Oort) اخترشناس هلندی در سال۱۹۳۲  برای اولین‌بار ایده‌اش را در این‎باره پس از مشاهده‌ی حرکت نامنظم ستارگان مطرح کرد و رندال آن‌را از گمنامی درآورد. به گزارش ناتالی ولچوور (Natalie Wolchover) این یک ایده‌ی جدال‌انگیز است که مخالفانش از حامیانش بیشتر است.

مقاله‌ی جدید رندال با همکارش اریک کرامر (Eric Kramer) از دانشگاه هاروارد به صورت آنلاین در سایت آرکایو قرار دارد و برای انتشار در مجله‌ی اخترفیزیک پذیرفته شده است.

این مطالعه نشان می‌دهد که کل جرم قابل مشاهده در کهکشان راه شیری معمولا به صورت چگالی سیارات میانی که به صورت خطی از وسط کهکشان می‌گذرد، تخمین زده می‌شود. اگر دیسک تاریک وجود داشته باشد می‌تواند به ماده‌های دیگر در سیارات میانی تبدیل شود، پس محاسبات قبلی ما اشتباه بوده است.

این بدین معناست که امکان وجود دیسک محتمل است، که بسته به نوع تحلیل‌هایی که ارائه می‌شود، این موضوع مورد بحث قرار گرفته است. کرامر اظهار کرد: دلیل این‌که هیچ‌کس در مطالعات قبلی‌اش به وجود این دیسک پی نبرده است، این است که کسی راهی برای اثباتش پیدا نکرده است.

دیگر محققان که با اعداد سر و کار دارند معتقدند که فضای کافی برای حضور ماده تاریک وجود ندارد. جو بووی (Jo Bovy) اخترشناس دانشگاه تورنتو در کانادا به لیزا گفت: «این ماده محدودتر از آن است که تو فکر می‌کنی.»

توده تاریک با جرم منفی : نظریه‌ای که می تواند ٪۹۵ گمشده‌ی جهان را توضیح دهد

بووی در این پژوهش جدید شرکت نکرده است، اما او بر اساس اندازه‌گیری‌هایش، معتقد است که حتی با وجود تبدیل ماده تاریک به عناصر دیگر، آن دیسک فقط می‌تواند ۲% از ماده تاریک موجود در کهکشان را دارا باشد. با این حساب، خیلی موضوعات در مورد ماده تاریک بی پاسخ باقی می‌ماند.

با وجود رصدخانه‌ی فضایی گایا (Gaia space observatory)، به زودی راهی برای این مسئله پیدا خواهیم کرد. این رصدخانه اکنون در حال بررسی کهکشان راه شیری است که به ما اطلاعاتی دقیق از موقعیت و سرعت ۱ میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری می‌دهد.

چیزی که درک ماده تاریک را بسیار دشوار می‌کند، عدم امکان مشاهده‌ی آن است. ما فقط می‌توانیم وجود آن را از نحوه‌ی تاثیری که بر دیگر عناصر کهکشان می‌گذارد، متوجه شویم.

همان‌طور که رندال و کرامر معتقدند که، اگر دیسک ماده تاریک در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد، باید از خود انرژی ساتع کند، و این بدین معناست که قضیه پیچیده‌تر از آن است که فکرش را می‌کردیم.

ما بی‌صبرانه منتظر نتیجه‌ی محققان از این فرضیه هستیم. با این‌‌که ما در مورد ماده تاریک چیز زیادی نمی‌دانیم، هیچ کس هم هنوز نتوانسته است نظریه‌ی کاملی در این مورد ارائه بدهد.

جیمز بولاک (James Bullock) اخترشناس دانشگاه کالیفرنیا در ایروین (Irvine) که در این تحقیق شرکت نکرده بود، در اظهار نظری بیان کرد: این بسیار خوب است که شما افرادی دارید که درباره‌ی همه مسایل فکر می‌کنند، چون ما واقعا نمی‌دانیم که ماده تاریک چیست و شما باید با فکر باز، درباره‌ی آن تفکر کنید.

منبع: sciencealert

ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
48
بالاخره فهمیدیم کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
49
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم؟
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم ؟
45
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
114
تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
66

ذرات بنیادی

ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
36
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
73
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
3
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
109
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
115