جدید ترین عناوین خبری امروز
کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

چرا دو ستاره در کهکشان ما ناگهان بسیار عجیب و غریب رفتار می‌کنند؟
یک سیستم ستاره دوتایی در کهکشان راه شیری وجود دارد که بسیار عجیب و غریب رفتار می‌کند.

چرا دو ستاره در کهکشان ما ناگهان بسیار عجیب و غریب رفتار می‌کنند؟

اخترشناسان این دو ستاره را که از یک غول نسبتاً سرد و یک کوتوله سفید (جسد درخشان یک ستاره‌ی کوچک یا متوسط) نسبتاً داغ تشکیل شده است، «AG Draconis» نامیده‌اند. این سیستم ستاره‌ای ۱۶۰۰۰ سال نوری از سیاره زمین فاصله دارد. (یک سال نوری، فاصله‌ای است که نور در یک سال پشت سر می‌گذارد، یعنی هر چیزی که ما از این ستاره‌ها می‌بینیم، ۱۶۰۰۰ سال پیش اتفاق افتاده‌ است.)
این فاصله باعث می‌شود که نتوانیم جزئیات آن‌ها را دقیق مشاهده کنیم. با این حال همچنان اطلاعاتی در مورد آن‌ها در دست داریم.

احتمالا این دو ستاره از طریق موادی که از سطح ستاره‌ی بزرگ و سرد بر روی سطح ستاره‌ی کوچک و داغ سرازیر می‌شود، در تعامل هستند و هر چندوقت یک‌بار، در حدود یک بار در هر ۹ تا ۱۵ سال که به دهه‌ی ۱۸۹۰ برمی‌گردد، فعال می‌شوند. این فعالیت باعث می‌شود تا این دو ستاره طی یک دوره‌ی چند ساله و در آن دوره سالی یک بار در طول موج‌های مشخصی که تلسکوپ‌های زمین می‌توانند آن‌ها را تشخیص دهند، بسیار روشن‌تر شوند. آن‌ها در حال حاضر در مرحله‌ی فعال هستند و با چشمک زدن یا «پرش‌های انرژی» در آوریل ۲۰۱۶، مه ۲۰۱۷ و آوریل ۲۰۱۸ شناسایی شده‌اند. (پرش سال ۲۰۱۶ در نوع خود کمی عجیب بود چرا که دو نقطه‌ی اوج با فاصله‌ی دو هفته‌ای داشت!) محققان منتظر پرش دیگری در ماه آوریل یا مه امسال هستند، هر چند هنوز خیلی زود است که گزارشی منتشر شده باشد.

اما آن‌طور که محققان در مقاله‌ای که در تاریخ ۱۰ مه به سرور پیش‌نویس آرکایو فرستادند (و هنوز مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است) گزارش کردند، چیز عجیب و غریبی در مورد این دوره فعالیت وجود دارد.
پیش از این، دوره‌های فعال «AG Draconis» تقریبا همیشه یک الگوی ساده را دنبال می‌کردند: اولین پرش‌های انرژی «سرد» هستند، و به نظر می‌رسد با شلیک هر یک از این پرش‌های انرژی، دمای کوتوله سفید پایین می‌آید. سپس گاهی اوقات مجموعه پرش‌های بعدی «داغ» هستند و دمای ستاره را افزایش می‌دهند. پرش‌های سرد بسیار درخشان‌تر از پرش‌های گرم هستند.

ستاره‌های کوتوله سرخ پر تعدادترین ستاره‌ها با بیشترین طول عمر هستند

محققان معتقدند که وقتی کوتوله سفید شروع به گسترش می‌کند و منطقه‌ی خارجی جو مانند آن، همزمان بزرگ و خنک می‌شود، یک پرش انرژی خنک اتفاق می‌افتد. این اتفاق در پرش‌های داغ، که خیلی قابل درک نیستند، مشاهده نمی‌شود.
اما چرخه‌ی فعلی عجیب است. این رفتار فقط هفت سال پس از یک پرش جزئی در سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاده و سرشار از پرش‌های «داغ» است. محققان بدون ارائه‌ی هیچ توضیحی برای این اتفاق نوشتند: «چنین رفتاری در تاریخ ۱۳۰ ساله‌ی رصد این دو ستاره بسیار عجیب غریب است.» هیچکس به طور قطع نمی‌داند چرا اصلا این پرش‌ها اتفاق می‌افتند.

محققان با اشاره به مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۶ در آرکایو منتشر شده بود، توضیح عمومی مربوط به یک سیستم ستاره‌ای دیگر را مطرح کردند. همان‌طور که گرانش کوتوله سفید موادی را از دوقلوی غول‌پیکر خود می‎گیرد، یک «قرص برافزایشی» شکل می‌گیرد. این قرص از موادی که کوتوله را احاطه کرده‌اند تشکیل شده است و پس از مدتی روی سطح آن می‌ریزند. البته این قرص از لحاظ ساختاری ناپایدار است، چرا که غول گاهی اوقات آن را با مواد بیشتر و گاهی اوقات با مواد کمتری تغذیه می‌کند.

هر از چندی، مقدار بیش از حدی مواد به سطح کوتوله می‌افتند و افزایشی در سوخت گرماهسته‌ای خارج از ستاره، که باید معمولا خیلی فعالیت ندارد، ایجاد می‌کنند. این شعله‌ی جهنمی مواد را به خارج از سیستم پرتاب می‌کند و باعث تشکیل یک پوسته‌ی نازک و داغ در اطراف کوتوله سفید می‌شود. همه‌ی این فرایند از زمین، مانند یک کشش ناگهانی کوچک در طول موج‌های مختلف نور به نظر می‌رسد.

ستاره‌شناسان دقیق‌ترین تصویر گرفته‌شده از ستاره‌ی آر دلو را به دست آورند

محققان می‌گویند: «تحولات آینده‌ی AG Draconis یک سوال بی‌جواب است.» آن‌ها در سال ۲۰۱۹ مشتاق بودند بدانند: «در نهایت باید منتظر یک پرش بزرگ سرد و یا (مجدداً) یک پرش سرد جزئی باشیم؟!» محققان باور دارند که ممکن هم هست که این دوره پرش‌های جزئی به سادگی به پایان برسد. این اتفاق قبلا هم یک بار طی دوره‌ی فعالیت نسبتا جزئی در سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۶ افتاده است.
آن‌ها می‌گویند که اهمیت مسئله‌ی رصد دقیق ستاره‌هایی مثل این سیستم دوستاره‌ای، در بلندمدت خودش را نشان می‌دهد؛ به طوری که اخترشناسان ممکن است روزی راز رفتار آن‌ها را پیدا کنند. این مسئله هم‌چنین دشواری تجزیه‌ی رویدادهای منظومه شمسی در طول سال‌های نوری دور را نشان می‌دهد.


مترجم: ثمین بصیر/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: livescience

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
48
بالاخره فهمیدیم کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
49
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم؟
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم ؟
45
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
112
تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
66

ذرات بنیادی

ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
36
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
73
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
2
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
109
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
115