جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

قطب مغناطیسی شمال کره زمین آنقدر تغییر کرده که مجبور شدیم GPS را بروزرسانی کنیم
شمال مغناطیسی آن جایی که همیشه بود، نیست!

قطب مغناطیسی شمال کره زمین آنقدر تغییر کرده که مجبور شدیم GPS را بروزرسانی کنیم

نقطه‌ی شمال قطب‌نما از سال ۲۰۱۵ با سرعت بیش از ۳۰ مایل (۴۸ کیلومتر) در سال، به سمت سیبری چرخیده است. در هفته‌های گذشته، پس از وقفه‌ای که به خاطر اوضاع نیمه‌تعطیل یک‌ماهه‌‌ی دولت ایالات متحده اتفاق افتاد، سرانجام این موضوع برملا شد. پس از آن دانشمندان یک بروزرسانی فوری از مدل مغناطیسی جهانی (WMM)، که سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) تلفن‌های همراه و ناوبری‌های نظامی برای جهت‌یابی از آن استفاده می‌کنند، را منتشر کردند.

از نظر اکثر ما این اتفاق صرفاً یک تغییر جزئی است و فقط برای کسانی اهمیت دارد که احتیاج به ناوبری بسیار دقیق نزدیک به سمت شمالگان دارند. اما جابه‌جایی توقف‌ناپذیر قطب مغناطیسی شمال کره زمین، به پدیده‌ی عجیب و احتمالاً قدرتمندی اشاره می‌کند که در اعماق زمین در حال روی دادن است. فیل لیوِرمور (Phill Livermore)، متخصص ژئوفیزیک دانشگاه لیدز (University of Leeds)، مطرح کرد: «دانشمندان تنها با ردیابی آن می‌توانند به درک آن چه که در حال رخ دادن است امیدوار باشند.»

میدان مغناطیسی سیاره‌ی ما نزدیک به ۲۰۰۰ مایل (۳۲۰۰ کیلومتر) پایین‌تر از پاهایمان، در یک گوی چرخان گداخته که هسته زمین را تشکیل می‌دهد، فعال است. تغییرات این جریان زیرزمینی می‌تواند خطوط میدان مغناطیسی زمین و همچنین قطب‌ها که محل تلاقی این خطوط هستند را تغییر دهند. درنتیجه، شمال مغناطیسی با شمال جغرافیایی (نقطه‌ی انتهایی محور چرخشی زمین) هم‌راستا نیست و دایماً درحال جابه‌جایی است. سوابق میدان‎های مغناطیسی دوران کهن، برگرفته از صخره‌های بسیار قدیمی نشان می‌دهد که قطب‌ها حتی می‌توانند به طور ناگهانی تغییر پیدا کنند! این رویداد به طور میانگین سه بار در هر میلیون سال اتفاق افتاده است.

سیاره | Planet

اولین نیروی اعزامی برای یافتن قطب مغناطیسی شمال کره زمین در سال ۱۸۳۱، مدار شمالگان کانادا را برای این نقطه علامت‌گذاری کرد. اما بعد از مدتی، هنگامی که ارتش ایالات متحده در اواخر دهه ۱۹۴۰ به دنبال قطب مغناطیسی شمال رفت، این نقطه ۲۵۰ مایل (۴۰۰ کیلومتر) به سمت شمال‌غربی تغییر کرده بود. قطب مغناطیسی شمال کره زمین از سال۱۹۹۰، ۶۰۰ مایل (۹۷۰ کیلومتر) حرکت داشته است و هم‌اکنون می‌توان آن را در میانه‌ی اقیانوس قطب شمال، ۴ درجه جنوبی از شمال جغرافیایی پیدا کرد.

عجیب است که قطب مغناطیسی جنوبی، تغییر همتای شمالی خود را بازتاب نکرده است. موقعیت قطب مغناطیسی جنوبی از سال ۱۹۹۰، در آن سوی کرانه‌ی جنوبگان شرقی، تقریباً ثابت باقی مانده است. پژوهش لیوِرمور نشان می‌دهد که مکان قطب مغناطیسی شمال توسط دو قطعه از میدان مغناطیسی در زیر کانادا و سیبری کنترل می‌شود. وی در سال ۲۰۱۷ گزارش داد: «به دلیل تلاطم آهن مذاب درون هسته‌ی آشفته‌ی زمین، قطعه‌ی کانادایی ظاهراً درحال ضعیف شدن می‌باشد.»

وی با سخنرانی در همایش اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا (AGU) در ماه دسامبر اذعان داشت که: «آشفتگی در اعماق شمالگان می‌تواند جابه‌جایی خطوط میدان مغناطیسی بر فراز آن را شرح دهد.» دانشمندان اداره‌ی ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) و سازمان زمین‌شناسی بریتانیا (BGS) هر پنج سال یک‌بار مساعدت به ایجاد یک مدل جدید مغناطیسی جهانی (ارائه‌ی محاسباتی از این میدان) می‌کنند. بروزرسانی بعدی تا سال ۲۰۲۰ ترتیب داده نشده بود. اما برنامه‌ریزی سیاره زمین با ما متفاوت بود! نوسانات در شمالگان نسبت به آن چه که پیش‌بینی شده بود سریع‌تر اتفاق می‌افتادند.

پرواز در شب بر فراز زمین با ایستگاه بین المللی فضایی

ویلیام براون (William Brown) طراح مدل میدان ژئومغناطیس سازمان زمین‌شناسی بریتانیا (BGS) اظهار دارد: «تناقض میان مدل مغناطیسی جهانی و موقعیت حال حاضر قطب مغناطیسی شمال، در فصل تابستان تقریباً از آستانه‌ی موردنیاز برای ناوبری دقیق پیشی گرفت.» درست همان زمانی که اکثر سرمایه‌ی دولت فدرال ایالات متحده رو به اتمام بود، ویلیام براون و همتایان آمریکایی‌اش روی یک مدل جدید که تقریباً آماده‌ی انتشار بود، کار می‌کردند.

همزمان با اینکه آژانس بریتانیایی تصمیم به انتشار المان‌های این مدل جدید در سایت خود گرفته بود، اما اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) مسئولیت حمایت از این مدل را بر عهده گرفت و آن را برای کاربرد عمومی در دسترس قرار داد. این قسمت از مدل تا روز دوشنبه قابل دسترسی نبود، یعنی یک هفته پس از اینکه کارمندان اداره ملی اقیانوسی و جوی می‌توانستند بازگردند و مشغول به کار شوند.

برخی تردید دارند که زمین برای چرخشِ دیگر میدان مغناطیسی، واقعه‌ای که تا ۷۸۰۰۰۰ سال دیگر اتفاق نمی‌افتد، بتواند به دوران ادامه دهد و جنبش اخیر قطب شمال ممکن است نشانه‌ای از یک رویداد سهمگین در آینده باشد. لیوِرمور شک دارد و می‌گوید: «هیچ اثباتی وجود ندارد که تغییراتِ موضعی در شمالگان، نشانه‌ی چیز بزرگ‌تری باشد.»
به هر حال، چرخش‌های میدان مغناطیسی معمولاً طی دوره‌ی ۱۰۰۰ سال یا مانند آن آشکار می‌شوند پس زمان زیادی برای سازگاری با آن خواهیم داشت.


مترجم: مرضیه حق‌دوست / ویراستار: زهرا جعفریان / تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: sciencealert

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
مهدی Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین
Notify of
مهدی
مهدی

شاید این بارون ها و سرد تر شدن هوای زمین مربوط به همین اتفاق باشه کسی چه میدونه شاید یه عصر یخبندان جدید تو راه باشه

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77