جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

هرچند این سیاره هم جایگزین مناسبی برای زمین نیست!

تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد

شکارگر سیارات فراخورشیدی ناسا، تس (TESS)، اولین جهان بیگانه و هم‌اندازه با سیاره زمین را کشف کرد. ماهواره‌ی نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران (TESS)، در تحقیقات جدیدی، سیاره‌ای با یک دنیای زیرنپتونی رازآلود، شناسایی کرده است که به دور ستاره‌ی HD 21749 می‌چرخد. این ستاره در حدود ۵۳ سال نوری از زمین فاصله دارد.

یوهانا تسک از دپارتمان مغناطیس زمین (DTM) در مؤسسه‌ی علوم کارنگی در واشنگتن دی‌سی و نویسنده‌ی مشترک این مطالعه در این‌باره بیان کرد: «خیلی جالب است وقتی تنها یک‌سال از پرتاب تلسکوپ تس می‌گذرد، امروزه تا حدی تأثیرگذار شده است که معادلات قبلی را بر هم می‌زند.»

تلسکوپ تس سال گذشته، در تاریخ آوریل ۲۰۱۸، به‌وسیله‌ی موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس (SpaceX) به مدار زمین پرتاب شد. هدف‌گذاری این ماهواره، شکار سیاراتی است که به دور ستارگان نزدیک و روشن پیرامون ما می‌گردند. سازوکار فعالیت این تلسکوپ فضایی، بررسی افت‌ و خیز بسیار اندکی است که در اثر گذر سیاره‌ی مهمان، در درخشش ستاره‌ی میزبان رخ می‌دهد.

موشک‌های اسپیس‌ایکس چگونه کار می‌کنند؟

تلسکوپ فضایی کپلر ناسا نیز، که مدت‌ها پیش به ماموریت خود پایان داد، از همین روش عبوری استفاده می‌کرد. کپلر با همین روش توانست به تنهایی ۷۰ درصد از ۴ هزار سیاره‌ی فراخورشیدی شناسایی‌شده را، کشف کند. با این وجود آن‌طور که مدیران ناسا ادعا کرده‌اند، اکتشافات تس در نهایت بیشتر از کپلر خواهد بود.

دانشمندان امیدوارند تا تس تعدادی از جهان‌هایی که به‌طور بالقوه قابلیت سکونت‌پذیری دارند، شناسایی کند. از ویژگی‌های مورد نظر این است که سیاره در منظومه‌های نزدیک به ما حضور داشته باشد تا در آینده ابزارهای دیگری، مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، بتوانند آن‌ها را با نگاه دقیق‌تری مورد مطالعه قرار دهند.
تلسکوپ جیمز وب، که پرتاب آن برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است، با بررسی اتسمفر سیارات به جستجوی گازهایی که نشانه‌هایی از حیات دارند، می‌پردازد.

با این حال به‌نظر نمی‌رسد جهان تازه‌ی کشف‌شده‌ی HD 21749c، که اندازه‌ای در حدود زمین دارد، برای میزبانی از حیات مناسب باشد. این سیاره در فاصله‌ی بسیار نزدیکی به دور ستاره‌ی میزبانش می‌چرخد و هر چرخش کامل آن به دور ستاره، تنها ۷.۸ روز زمینی به‌طول می‌انجامد؛ به همین خاطر دمای آن بسیار بالا است.
گمان نکنید سرعت زیاد گردش سیاره به دور ستاره‌اش به خاطر کوچک بودن ستاره است! ستاره‌ی HD 21749 یک کوتوله سرخ کوچک و کم‌نور نیست بلکه تقریبا ۸۰ درصد خورشید ما جرم دارد.

داده‌های به دست آمده از تس بیان می‌کنند که چه مقدار از قرص پیراستاره‌ای یک سیاره هنگام عبور مسدود می‌شود. این اطلاعات به اخترشناسان کمک می‌کند تا اندازه‌ی سیاره را  تخمین بزنند. اما تعیین جرم یک سیاره فراخورشیدی به داده‌های حاصل از دیگر ابزارها به‌خصوص طیف‌سنج‌ها نیاز دارد. طیف‌سنج‌ها کشش گرانشی که سیاره روی ستاره‌ی میزبانش اعمال می‌کند را، اندازه‌گیری می‌کنند.

ماهواره شکارچی سیارات عکس خیره‌کننده‌ای به زمین فرستاد

گروه تحقیقاتی این پروژه با استفاده از اطلاعات به دست آمده از طیف‌سنج‌های گوناگون، مانند آرایه طیف‌سنج سیاره‌یاب (PFS) روی تلسکوپ ماژلان۲ موجود در رصدخانه‌ی لاس‌کامپاناس شیلی، جرم سیاره‌ی زیرنپتونی تازه‌کشف‌شده را تعیین کرده است.
جرم این سیاره‌ی فراخورشیدی، که HD 21749b نام دارد، حدودا ۲۳ برابر زمین است و ۲.۷ برابر پهن‌تر از سیاره‌ی ما است. تجزیه و تحلیل این مقادیر نشان می‌دهد که ماهیت این جهان بیگانه سنگی نیست، بلکه از گاز ساخته شده است. هرچند که مانند سیارات گازی منظومه شمسی، مانند سیاره اورانوس و سیاره نپتون، حجیم نیست.

یک چرخش کامل HD 21749b به دور خودش ۳۶ روز زمینی به طول می‌انجامد. آن‌طور که اعضای تیم تحقیقاتی بیان می‌کنند، این مدت، طولانی‌ترین دوره‌ی تناوب میان تمام سیارات فراخورشیدی کشف‌شده توسط تس است. در ماه ژانویه، هنگام اعلام خبر وجود HD 21749b و همسایه‌ی کوچک‌ترش، پژوهشگران گفتند که دمای سطح این سیاره‌ی فراخورشیدی زیرنپتونی درحدود ۳۰۰ درجه‌ی فارنهایت (۱۵۰ درجه‌ی سلسیوس) است.

هرچند سیاره‌ی تازه‌کشف‌شده‌ی HD 21749b تقریبا هم‌اندازه‌ی زمین به نظر می‌رسد، اما بررسی جرم آن به راحتی صورت نمی‌گیرد. شارون وانگ، نویسنده‌ی مشترک این پژوهش در بیانیه‌ای گفت: «اندازه‌گیری جرم و ساختار این سیاره‌ی کوچک چالش‌برانگیز خواهد بود. اما از طرفی نتایج این اندازه‌گیری برای مقایسه‌ی مشخصات HD 21749c با زمین بسیار مهم است. تیم PFS کارنگی با توجه همین هدف در جمع‌آوری داده‌های گوناگون تلاش می‌کند.»

دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد

با این حال به نظر نمی‌رسد HD 2149c میزبان مناسبی برای حیات موجود در زمین باشد. البته این احتمال وجود دارد که مشاهدات دیگر تس مشخصات متفاوتی داشته باشند. دیانا دراگومیر، نویسنده‌ی اصلی این پروژه و پژوهشگر پسادکترا در مؤسسه‌ی کاولی برای پژوهش‌های فضایی و اخترفیزیک در مؤسسه‌ی فناوری ماساچوست در این باره بیان کرد: «انتظار می‌رود که پیرامون ستارگان درخشان، ده‌ها سیاره هم‌اندازه‌ی زمین دیده شود. کشف HD 21749c یافتن سیارات کوچک سکونت‌پذیر در اطراف ستارگان به‌مراتب کوچک‌تر را آسان می‌کند.»

منبع: space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40