جدید ترین عناوین خبری امروز
کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کاوشگر اینسایت اولین «مریخ‌لرزه» را احساس کرد

کاوشگر اینسایت اولین «مریخ‌لرزه» را احساس کرد

کاوشگر اینسایت ناسا، که ماه نوامبر برای اولین‌بار روی سطح مریخ فرود آمد، به‌تازگی نخستین لرزه‌ی احتمالی سیاره‌ی سرخ را شناسایی کرده است. این اتفاق پیشرفت بزرگی برای فضاپیما و ماموریت مهم آن، یعنی بررسی غرش‌های مریخی است. اما متأسفانه این «لرزش»، که می‌توانیم آن را «مریخ‌لرزه» بنامیم، بسیار کوچک‌تر از آن بود که بتواند اطلاعات بیشتری درباره‌ی ساختار مریخ به دانشمندان بدهد.
با این حال، این اتفاق نشان می‌دهد که سیاره مریخ زلزله‌خیز است و اینسایت می‌تواند در آینده، لرزه‌های بیشتری احساس کند.

سطح‌نشین اینسایت، که ماه می ۲۰۱۸ پرتاب شد، هدف‌گذاری تقریبا ساده‌ای دارد. تنها کاری که این فضاپیما باید انجام دهد، این است که روی سطح مریخ بنشیند و به مریخ‌لرزه‌ها گوش کند. برای انجام همین ماموریت ساده، اینسایت از لرزه‌سنج فوق حساسی برخوردار شده که توسط سازمان فضایی فرانسه (CNES) ساخته شده است. این لرزه‌سنج که بسیار حساس است، در محفظه‌ای خالی پلمپ شده تا حتی ریزترین اختلالات سطح مریخ را نیز از دست ندهد. اینسایت این لرزه‌سنج را اولین‎‎‌بار در تاریخ ۱۹ دسامبر روی سطح مریخ جاگذاری کرد و به این ترتیب از آن زمان، مشغول لرزه‌نگاری سطح مریخ است.

یک ماه تا مریخ! فضاپیمای اینسایت ناسا به ملاقات سیاره‌ی سرخ می‍رود
مشاهده

اولین نشانه‌ها در تاریخ ۶ آوریل به دست ما رسید تا حداقل مشخص شود مریخ هم قابلیت لرزیدن دارد!
گروه تحقیقاتی کاوشگر اینسایت کاملا مطمئن است که این لرزه متعلق به سطح سیاره مریخ است و باد یا دیگر عوامل خارجی نقشی در لرزاندن دستگاه نداشته‌اند. پس از لرزش ۶ آوریل، اینسایت سه رویداد دیگر نیز از فعالیت‌های لرزه‌ای ثبت کرده است اما تمام آن‌ها از اولین لرزه ضعیف‌تر بوده‌اند. هرچند که علت اصلی لرزه‌های مریخی همچنان نامشخص است اما همچنان به دست آوردن اطلاعاتی از وجود آن‌ها، موفقیت بزرگی برای دست‌اندرکاران این لرزه‌سنج محسوب می‌شود. فیلیپ لوونونه، پژوهشگر ارشد این پروژه، در بیانیه‌ای گفت: « این که توانستیم ثابت کنیم سطح مریخ همچنان زلزله‌خیز است، بسیار هیجان‌انگیز است. اما تا زمانی که به جزئیات بیشتری از این لرزه‌ها دست نیابیم، تنها می‌توانیم اطلاعات کلی را به اشتراک بگذاریم.»

لرزه‌نگار گنبدی‌شکل اینسایت
لرزه‌نگار گنبدی‌شکل اینسایت

آن‌طور که دانشمندان بیان می‌کنند دلیل اصلی ایجاد مریخ‌لرزه‌ها تا حدودی با زمین‌لرزه‌ها تفاوت دارد. بیشتر زمین‌لرزه‌هایی که روی سیاره‌ی ما رخ می‌دهد بر اثر زمین‌ساخت (تکتونیک) صفحه‌ای است. قسمت‌های عظیمی از پوسته‌ی زمین (صفحه‌ها) همواره روی یکدیگر جابه‌جا می‌شوند. این ساییدگی بین صفحات به حرارت موجود در اعماق زمین مربوط می‌شود. اما درباره‌ی سیاره مریخ که نسبت به سیاره زمین سردتر است و فعالیت کمتری دارد، ریشه‌ی اصلی مریخ‌لرزه‌ها به ارتعاشات ریزتر در امتداد ترک‌های پوسته‌ی سنگی آن برمی‌گردد.
با گذشت زمان مریخ سرد و سردتر می‌شود، سنگ‌های آن خرد می‌شوند و انرژی آزاد می‌کنند، در نتیجه‌ی آزاد شدن انرژی، لرزش‌هایی روی سطح سیاره اتفاق می‌افتد.

فضانوردان ناسا که، در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ با ماموریت آپولو به ماه سفر کردند، لرزه‌هایی روی سطح ماه ثبت کردند؛ به نظر می‌رسد لرزه‌های ماه نیز در فرایندی مشابه با مریخ به‌وجود می‌آیند.

هدف نهایی تیم تحقیقاتی اینسایت این است تا با استفاده از داده‌های لرزه‌سنجی، به جنس و ماهیت مواد تشکیل‌دهنده‌ی سیاره مریخ پی ببرد. امواجی که مریخ‌لرزه‌ها را به‌وجود می‌آورند، قبل از رسیدن به پوسته، از اعماق سیاره می‌گذرند؛ درنتیجه، هنگامی که به سطح سیاره می‌رسند، و توسط کاوشگر ثبت می‌شوند، اطلاعات مهمی درباره‌ی ساختار درونی مریخ به همراه دارند. این روش، دقیقا مانند انجام آزمایش سونوگرافی از دل سیاره است.

سلفی مریخ‌نشین اینسایت بر روی مریخ
مشاهده

با اینکه لرزه‌ی به‌ دست آمده در تاریخ ۶ آوریل ضعیف‌تر از آن بود تا دانشمندان را به نتیجه‌ی خاصی برساند، ناسا همچنان به کار روی داده‌های بیشتر ادامه خواهد داد. بروس بانرد، پژوهشگر اصلی اینسایت در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، در بیانیه‌ای گفت: «ما تا امروز در حال جمع‌آوری اختلالات پس‌زمینه بودیم؛ اما نتایج این آزمایش، نقطه‌ی آغاز فعالیت‌های جدیدی است: لرزه‌نگاری مریخ.

با این حال، سطح‌نشین اینسایت همچنان درگیر ابزار بزرگ دیگرش است. این کاوشگر به غیر از لرزه‌نگار معروفش، یک مته‌ی حفاری خودکار نیز به همراه دارد تا با نفوذ به اعماق مریخ، دمای داخلی آن را اندازه‌گیری کند. متأسفانه مته‌ی اینسایت، که «مول» نامیده می‌شود، هنگام تلاش برای ورود به مریخ در ۲۸ فوریه، در ارتفاعی داخل سطح گیر کرد. به نظر می‌رسد که «مول» هنگام انجام فرایند حفاری، با گونه‌ای متراکم از سنگ اصابت کرده باشد.
از آن زمان دانشمندان مشغول یافتن راه‌حلی برای آزاد کردن این مته بوده‌اند؛ اما مول هنوز از جای خود تکان نخورده است.

از دو ابزار مهم کاوشگر اینسایت، یکی با مشکل رو‌به‌رو شده است اما دیگری با قدرت به مأموریتش ادامه می‌دهد. امیدواریم ناسا به زودی راه‌حلی نیز برای مشکل مول پیدا کند تا هر دو ابزار اصلی فضاپیما بتوانند اطلاعات مفیدی درباره‌ی مریخ به دست بیاورند.

منبع: theverge.com

ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
56
تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
30
عبور 6 سیارک از نزدیکی زمین در مدت 2 سال
عبور ۶ سیارک از نزدیکی زمین در سال ۲۰۲۷
34
ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند
ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند
39
حلقه‌های زحل ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ساله هستند، بسیار جوان‌تر از خود سیاره
34

ذرات بنیادی

فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
51
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
63
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
69
قوی‌ترین انفجارها در جهان، حتی ناشاخته‌تر از چیزی است که تصور می‌کردیم
قوی‌ترین انفجارها در جهان، حتی ناشاخته‌تر از چیزی است که تصور می‌کردیم
67
دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید
دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید
213