جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

چگونه می‌توانیم فضانورد ناسا شویم؟

چگونه می‌توانیم فضانورد ناسا شویم؟

چگونه فضانورد شویم؟ فضانوردی کار دشواری است. معمولا داوطلبان فضانوردی، شغل‌های آبرومند خود را رها کرده و به‌دنبال آزمودن شانس خود برای تبدیل به فضانورد ناسا هستند. تمرین‌های فضانوردی یعنی روزهای طولانی کار و مسافرت‌های زیاد. همچنین، هیچ تضمینی وجود ندارد که حتما به فضا راه یابند. با این حال، بیش از ۱۸ هزار نفر آمریکایی، در این دوره‌های انتخابی فضانوردی ناسا شرکت کرده‌اند. نامزدهای جدید روز چهارشنبه ۷ ژوئن اعلام شده و برای تمرین‌های اولیه در ماه آگوست آماده خواهند شد. در این مقاله، نگاهی به اتفاقات پیش‌رو و نیز ملزومات فضانوردی در ناسا خواهیم داشت.

شرایط مورد نیاز فضانوردی

ناسا شرایط سختی برای انتخاب فضانوردان خود قرار داده است. این شغل نه تنها به شرایط فیزیکی و بدنی عالی نیاز دارد، بلکه مهارت‌های تکنیکی یک فضانورد برای انجام کارهای سخت در فضاپیماها و ایستگاه‌های فضایی نیز لازمه‌ی این شغل است.

شرایط مورد نیاز فضانوردی
شرایط مورد نیاز فضانوردی: هرچند که داوطلبان انتخاب شده معمولا از تجربه‌ها و مهارت‌های بیشتری برخوردارند.

شرایط اولیه ناسا، داشتن حداقل مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های مهندسی، علوم زیست‌شناسی، علوم فیزیک، علوم کامپیوتر و ریاضیات به همراه ۳ سال تجربه‌ی حرفه‌ای (یا ۱۰۰۰ ساعت پرواز به عنوان خلبان در هواپیمای جت) است. همچنین داوطلبان موظف به گذراندن آزمون‌های فیزیک‌بدنی ناسا هستند. با این حال، مهارت‌های دیگری وجود دارند که می‌توانند به انتخاب شدن یک داوطلب کمک کنند، مانند مهارت غواصی، تجربه در بیابان و صحرا، تجربه‌ی راهبری و برقراری ارتباط به زبان‌های دیگر (مخصوصا زبان روسی که امروزه تمام فضانوردان موظف به یادگیری آن هستند).

یک فضانورد ناسا چگونه به نظر می‌رسد

ناسا اولین گروه فضانوردی را در سال ۱۹۵۹ و از هفت نفر به منظور انجام ماموریت مرکیوری (Mercury program) تشکیل داد. پس از آن، ۲۲ گروه دیگر از فضانوردان نیز توسط این آژانس انتخاب و تشکیل شده‌اند.  برنامه‌ی فضایی از آن زمان به بعد به طور چشم‌گیری رشد و تغییر کرده است. اولین گروه‌های فضانوردان اکثرا از ارتش انتخاب می‌شدند مخصوصا خلبان‌های آزمایشی (Test Pilots)، گروهی که به طور پیش‌فرض آماده‌ی مقابله با خطرات فضا بودند. با گسترش برنامه‌ی ناسا، انواع دیگری از مهارت‌ها نیز، مورد نیاز واقع شدند.

یک ماه تا مریخ! فضاپیمای اینسایت ناسا به ملاقات سیاره‌ی سرخ می‍رود
یک فضانورد ناسا چگونه به نظر می‌رسد
یک فضانورد ناسا چگونه به نظر می‌رسد: در این تصویر آخرین گروه از فضانوردان ناسا، که در سال ۲۰۱۳ انتخاب شدند، را می‌بینیم. این گروه، اولین گروهی بودند که مشارکت زنان و مردان در آن یکی بوده است.

برای مثال، چهارمین گروه از فضانوردان در سال ۱۹۶۹، به «دانشمندان» (The Scientists) معروف بودند. هریسون ج. اشمیت (Harrison J. Schmitt)، تنها زمین‌شناسی که در ماموریت آپولو ۱۷ پا روی ماه نهاد، عضو این گروه بوده است. از دیگر گروه‌های قابل ذکر می‌توان به گروه هشتم در ۱۹۷۸ (که شامل خانم‌ها، آمریکایی-آفریقایی‌ها و آمریکایی-آسیایی‌ها می‌شد) ، گروه شانزدهم در ۱۹۹۶ (بزرگترین گروه شامل ۴۴ نفر که برای ماموریت‌های پشت سر هم شاتل فضایی به منظور ساخت و تکمیل ایستگاه بین‌المللی فضایی انتخاب شده بودند) و گروه بیست و یکم در سال ۲۰۱۳  (اولین گروهی که تعداد مردان و زنان در آن مساوی بوده است) اشاره کرد.

وسایل نقلیه‌ی فضانوردان

انواع زیادی از وسایل‌نقلیه در انتظار گروه جدید فضانوردان است. امروزه فضانوردان از فضاپیمای سایوز روسی (Russian Soyuz) برای رفتن به ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده می‌کنند. این ایستگاه مقصد اصلی فضانوردان برای آزمایش ماموریت‌های فضایی طولانی‌مدت است. با این حال در سال‌های آینده ناسا قصد دارد برای انجام ماموریت‌های ماه و مریخ از مدار پایین دست زمین (leo) خارج شود. با روی دادن این اتفاق، گروه جدید فضانوردان از فضاپیمای اوریون (Orion Spacecraft) برای کاوش‌های اعماق فضا استفاده خواهند کرد.

وسایل نقلیه‌ی فضانوردان
وسایل نقلیه‌ی فضانوردان

با آماده‌شدن سطح جدیدی از وسایل نقلیه تجاری، فضانوردان جدید می‌توانند امید داشته باشند که طی سال‌های آینده از خاک آمریکا به فضا پرتاب شوند. هر دو شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) و بوئینگ (Boeing) در تلاشند تا فضاپیمایی برای برنامه‌ی حمل سرنشین ناسا آماده کنند. انتظار می‌رود این برنامه در اواخر همین دهه به جریان بیفتد. با پایان یافتن ماموریت‌های شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱، اولین باری خواهد بود که فضانوردان آمریکایی از خاک کشور خودشان پرتاب خواهند شد.

مریخ‌نورد کنجکاوی چگونه کار می‌کند؟

مقصد داوطلبان تازه‌کار فضانوردی

احتمالا کار فضانوردان جدید با رفتن به ایستگاه بین‌المللی فضایی شروع می‌شود و به مقصدهای دورتر نیز منتقل شوند. این موارد بستگی به این دارد که سیاست فضایی ایالات متحده در سال‌های آینده به کدام سمت متمایل خواهد شد و ناسا خود را درگیر چه برنامه‌هایی خواهد کرد. برنامه‌ی ایستگاه فضایی قرار است تا ۲۰۲۴ به طول بیانجامد. اما این تاریخ می‌تواند تا ۲۰۲۸ و حتی بیشتر نیز کشیده شود.

مقصد داوطلبان تازه‌کار فضانوردی
تصویر گرافیکی از ایستگاه فضایی «دروازه اعماق فضا» که ممکن است در سال‌های آینده در نزدیکی ماه استفاده شود.

وضعیت برنامه‌های دیگر همچنان مبهم است اما ناسا ایده‌های زیادی در سر دارد. این آژانس در حال آزمایش فضاپیمای اوریون خود است که انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ یک پرواز بدون سرنشین به سوی ماه داشته باشد (آژانس به فکر حمل فضانوردان با این فضاپیما نیز افتاد اما به توجه به مرزهای تکنیکی ، تصمیم گرفت فعلا فضانوردی ارسال نکند). اوریون از دهه‌ی ۲۰۲۰ به بعد، حمل فضانوردان به اعماق فضا را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

بعد از آن، کجا؟ اگر برنامه‌ی ناسا برای مدت طولانی تا سال ۲۰۳۰ پشتیبانی کند، این آژانس امیدوار است که بتواند در دهه‌ی ۲۰۳۰، فضانوردانی را به مریخ بفرستد. به عنوان بخشی از این برنامه، این آژانس جدیداً یک ایستگاه فضایی به نام «دروازه‌ی اعماق فضا» (deep-space gateway) را معرفی کرده است که نزدیک ماه قرار خواهد گرفت و به فضانوردان کمک خواهد کرد برای ماموریت‌های فضایی تمرین کنند یا برای رفتن به مریخ آماده شوند.

فضانوردان بیشتر اوقات چه کاری انجام می‌دهند

فضانوردان را معمولا به‌دلیل انجام ماموریت‌های‌شان در فضا می‌شناسند. اما در واقعیت، تنها بخشی از زمان کاری آن‌ها در فضا گذرانده می‌شود. بیشتر وقت آن‌ها، صرف تمرین‌ کردن و پشتیبانی ماموریت‌های دیگر می‌شود.

پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا یک سال دیگر به تاخیر افتاد
فضانوردان بیشتر اوقات چه کاری انجام می‌دهند
در این تصویر: فضانورد انتخاب شده در ۲۰۱۳، آن مک‌کلین، به عنوان ارتباط برقرارکننده‌ی محفظه با ایستگاه فضایی بین‌المللی کار می‌کند. این کار ارتباط مستقیم بین فضانورد روی زمین و فضانورد در ایستگاه فضایی است. فضانورد روی زمین دستورالعمل‌های بخش کنترل ماموریت را به ایستگاه فضایی انتقال می‌دهد.

نامزدهای فضانوردی در ابتدا دو سال تمرین‌های اولیه را پشت سر خواهند گذاشت. در این ۲ سال، تمرین‌های حفظ بقاء، زبان، مهارت‌های تکنیکی و چیزهای دیگری خواهند آموخت که نیاز و لازمه‌ی فضانوردی آن‌ها خواهد بود. پس از فارغ‌التحصیلی، «فضانورد تازه‌کار» برای یک ماموریت فضایی معرفی شده یا به ایفای نقش‌های تکنیکی در دفتر فضانوردان در مرکز فضایی جانسون (Johnson Space Center) در هاستون (Houston) می‌پردازد. این نقش‌ها شامل پشتیبانی ماموریت‌های فعلی ناسا و کمک و توصیه به مهندسین در چگونگی طراحی و ساخت فضاپیماها می‌شود.

تمرین‌های اولیه فضانوردان ناسا

داوطلبان فضانوردی مراحل سختی را پیش از آماده‌شدن فضانوردان یک گروه برای پرواز طی می‌کنند. تمرینات آن‌ها شامل یادگیری پیاده‌روی فضایی (spacewalk)، کار با ربات‌ها، پرواز با هواپیماها و انجام عملیات در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود.

تمرین‌های اولیه فضانوردان ناسا
تمرین‌های اولیه فضانوردان ناسا: اعضای گروه ۲۰۱۳ فضانوردان در تمرین‌های حفظ بقاء روی زمین

فضانوردان برای کسب مهارت های خلبانی، با ناوگان T-38 ناسا پرواز خواهند کرد. برای تمرین‌های پیاده‌روی فضایی نیز از استخر شنای ۶۰ فوتی مرکز فضایی جانسون (که به آزمایشگاه نیوترال بویانسی معروف است) استفاده خواهد شد. همچنین با شبیه‌سازی، آن‌ها آموزش می‎‌بینند که چگونه با بازوی رباتیک کانادارم ۲ (Canadarm2)، فضاپیماها را گرفته و به ایستگاه فضایی متصل کنند. آن‌ها آموزش زبان روسی خواهند دید و چگونگی انجام عملیات در ایستگاه فضایی بین‌المللی به آن‌ها آموزش داده خواهد شد. آموزش‌های دیگر شامل یادگیری و تقویت مهارت‌های راهبری و تمرین‌های حفظ بقاء و زمین‌شناسی خواهد بود.

همکاری بین‌المللی

با این که کار اصلی داوطلبان فضانوردی تنها در ناسا صورت می‌پذیرد، ولی فعالیت آن‌ها به این آژانس محدود نمی‌شود و آن‌ها در یک شبکه‌ی بین‌المللی با دیگر کشورها نیز کار خواهند کرد. در کنار شرکای تجاری ناسا در ایالات متحده که در حال ساخت و توسعه‌ی سخت‌افزارهای پرتاب هستند و مراکز ناسا که در زمینه‌ی پرتاب فضانوردان کار می‌کنند، ۱۶ کشور دیگر نیز در پروژه‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی مشارکت دارند و هر یک با زمینه‌ی تخصص خود کارشان را دنبال می‌کنند.

چرا زمان دیر می‌گذرد؟
همکاری بین‌المللی
همکاری بین‌المللی: گروه کاوش ۲۰ در ایستگاه بین‌المللی فضایی برای اولین بار از تمام آژانس‌ها فضانورد داشته است. از چپ به راست: فضانورد روس‌کازمُس رومن روماننکو؛ فضانورد ژاپنی کیوچی واکاتا؛ فضانورد اروپایی فرانک د وینه؛ فضانورد ناسا مایکل بارات؛ فضانورد کانادایی باب تیرسک؛ فضانورد ناسا تیم کُپرا و فضانورد روس گنادی پادالکا.

برای مثال، روس‌کازمُس (آژانس فضایی فدرال روسیه) عملیات‌های زیادی در ایستگاه فضایی انجام می‌دهد و فضانوردان را با استفاده از موشک سایوز خود به این ایستگاه ارسال می‌کند. آژانس فضایی کانادا در عملیات‌های روباتی تخصص دارد، مانند ساخت و توسعه‌ی بازوهای رباتیک کانادارم ۲ برای گرفتن فضاپیماها. دیگر شرکای اصلی ایستگاه بین‌المللی فضایی، آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس کاوش‌های فضایی ژاپن (JAXA) هستند. فضانوردان هر کدام از این آژانس ها، در ایستگاه فضایی یا در مرکز فضانوردان به کار مشغولند.

برگزیده شدن به‌عنوان فضانورد ناسا

به‌عنوان مثال در یک دوره، ناسا در مراکز خود ۱۸ هزار و ۳۵۳ درخواست از داوطلبان فضانوردی را ثبت کرده است. ابتدا، کارمندان بخش منابع انسانی تمام درخواست‌ها را بررسی می‌کنند تا ببینند با شرایط اولیه سازگاری دارد یا خیر. سپس، رزومه‌های مورد تایید، توسط بخش رتبه‌بندی فضانوردان بررسی خواهد شد. این بخش از حدود ۵۰ نفر تشکیل شده که اکثر آن‌ها فضانوردان در حال کار هستند. این بخش چند صد نفر از داوطلبان با بهترین شرایط را انتخاب کرده و بررسی‌های تکمیلی برای هر فضانورد را انجام می‌دهد.

برگزیده شدن به‌عنوان فضانورد ناسا
برگزیده شدن به‌عنوان فضانورد ناسا: تیم بررسی داوطلبان فضانوردی که شامل اعضایی از دپارتمان منابع انسانی ناسا می‌شوند. آن‌ها رزومه‌ی افراد واجد شرایط را بررسی می‌کنند.

بررسی‌های صورت‌پذیرفته در آن دوره، تعداد داوطلبان را به ۱۲۰ نفر کاهش داد. گروه دیگری به نام انجمن انتخاب فضانورد، این داوطلبان را برای مصاحبه و انجام بررسی‌های پزشکی فرا خواندند. ۵۰ نفر برتر از این تعداد دور دوم مصاحبه‌ها و بررسی‌های پزشکی را پشت سر گذاشتند. نامزدهای نهایی فضانوردی از این ۵۰ نفر انتخاب خواهند شد.

اطلاع‌رسانی به نامزدهای برگزیده‌ی فضانوردی

داوطلبان خوش‌شانسی که از پس تمام آزمایشات برآمدند از طرف رئیس اداره عملیات پرواز در مرکز فضایی جانسون ناسا و مدیر مرکز فضانوردان، تماس تلفنی دریافت می‌کنند. ناسا از آن‌ها درخواست می‌کند که تا زمان اعلام رسمی از طرف این آژانس، آن‌ها خبر را تنها با اعضای نزدیک خانواده‌ی خود در میان بگذارند.

چگونه در زمان سفر کنیم؟
اطلاع‌رسانی به نامزدهای برگزیده‌ی فضانوردی
اطلاع‌رسانی به نامزدهای برگزیده‌ی فضانوردی

سپس ناسا یک کنفرانس خبری برای اعلام اسامی فضانوردان جدید برگزار می‌کند و از خبرنگاران و مسئولان شبکه‌های اجتماعی دعوت می‌کند برای پرسش و پاسخ با فضانوردان جدید به این کنفرانس بیایند. سپس، تمرین‌های فضانوردان فورا آغاز می‌شود و حداقل برای چند ماه، ارتباط آن‌ها با دنیای بیرون بسیار محدود و کم خواهد شد.

معرفی برای انجام وظیفه

گروه جدیدی از فضانوردان کار خود را از آگوست ۲۰۱۷ در مرکز فضایی جانسون شروع و برای انجام خدمت سوگند یاد کرده‌اند. چند هفته بین انتخاب شدن فضانوردان و رفتن آن‌ها به هاستون وقفه وجود دارد. در این زمان، آن‌ها از شغل پیشین خود استعفا داده و برای انتقال خانواده‌های‌شان به هاستون برنامه‌ریزی می‌کنند.

معرفی برای انجام وظیفه
معرفی برای انجام وظیفه: کریستینا هاموک (چپ) و جسیکا مِیر (راست)، دو عضو از گروه ۲۰۱۳ فضانوردان که در بین کارمندان ناسا در آگوست ۲۰۱۳ در مرکز فضایی جانسون سوگند یاد کردند.

با این‌که فضانوردی یک شغل باکلاس (prestigious job) است، فضانوردان شغل پیشین خود که می‌توانستند در آن پیشرفت کنند را، رها می‌کنند تا شانسی برای رفتن به فضا پیدا کنند. با این حال، در برخی مواقع یک فضانورد می‌تواند از گذراندن زمان خود به عنوان فضانورد برای ارتقاء در دیگر مشاغل استفاده کند. برای مثال، فضانوردان نظامی می توانند انتصاب مشترک در ناسا داشته باشند که به آن ها اجازه می‌دهد هنگام انجام وظایف فضانوردی و ماموریت ها، ارتقاء رتبه داشته باشند. همچنین فعالین علمی می‌توانند ماموریت‌ها و وظایفی که مربوط به شغل پیشین‌شان است را، به‌عهده بگیرند. این کار به آن‌ها اجازه‌ی انتشار مقالات علمی و نیز انجام کارهای دیگری که به پیشرفت دانشگاهی آن‌ها منجر می‌شود را، می‌دهد.


مترجم: هانیه الزهرا بوداغی/ ویراستار: علی کریمی/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
سیداحمدمغربی Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین
Notify of
سیداحمدمغربی
سیداحمدمغربی

متشکرم.خیلی آموزنده و عالی بود.فقط چطور میشه این درخواست رو ارسال کرد؟

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77