جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ساخت سیارک مصنوعی برای نجات بشریت

ساخت سیارک مصنوعی برای نجات بشریت

کمتر از هشت سال پس از کشف سیارکی بزرگ، این سنگ فضایی با بخش عمده‌ای از شهر دنور، واقع در آمریکا، برخورد می‌کند. این خبر مانند کابوسی به سراغ همه آمده است؛ اما خوشبختانه این سیارک مصنوعی است و ۲۰۱۹PDC نام دارد.
این ایده متعلق به پاول چودس (Paul Chodas)، متخصص مدل‌سازی اجسام عبوری نزدیک به زمین در آزمایشگاه نیروی پیشران جت ناسا (Jet Propulsion Laboratory)، در ایالت کالیفرنیا، می‌باشد. چودس به همراه همکارانش در یک سناریوی آشکارسازی آزمایشی در کنفرانس دفاع سیاره‌ای آکادمی بین‌المللی فضایی که در تاریخ ۲ مه برگزار شد، شرکت کردند.

چودس در گفتگو با سایت Space.com بیان کرد: «هدف اصلی پروژه این است تا با شبیه‌سازی یک سیارک که به سمت سیاره زمین می‌آید، تمام اطلاعات پیدا و پنهان و ابعاد مختلف این اتفاق را بررسی کنیم.»
چودس نزدیک به شش ماه قبل از برگزاری کنفرانس، شروع به بررسی تمام پارامترهای این سیارک تقلبی کرد. نتایج کار او به دانشمندان، طراحان پروژه ،مسئولان مدیریت بحران و سایر تصمیم‌گیرندگان کمک می‌کند تا در صورت به حقیقت پیوستن این سناریو در زندگی واقعی، تمهیداتی مناسب بیندیشند.

چودس برای انجام این وظیفه بسیار مناسب بود. مرکز مطالعات اجسام نزدیک به زمین در ناسا، که چودس در آن مشغول به کار است، یک بانک اطلاعاتی شامل بیش از ۲۰۰۰۰ سیارک که به سمت زمین حرکت می‌کنند، در اختیار دارد. چودس مشاهدات به دست آمده از این سیارک‌ها را به مدل‌های دقیقی تبدیل می‌کند تا مسیر آینده و میزان مخاطره‌آمیز بودن آن برای بشریت، پیش‌بینی شود. هیچ‌یک از سیارک‌های شناخته‌شده تاکنون (که بزرگیشان بیش ۴۶۰پا (۱۴۰متر) است) برای آینده‌ی نزدیک خطری ندارند.

سیارک | Asteroid

اما ممکن است شانس همیشه با ما یار نباشد! این نوع نگاه، متخصصان دفاع سیاره‌ای، که روی خطر نزدیکی سیارک‌ها به زمین تمرکز کرده‌اند، را نگران کرده است. این کنفرانس نیز به همین دلیل برگزار شد.

چودس ارائه‌ی هر طرح را با هدف‌گیری مقصد شروع می‌کند، این‌بار دنور. سپس مداری ایجاد می‌کند؛ به طوری که ستاره‌شناسان پس از تماشای آسمان در طول چندین دهه، آن شی را از گم کنند. چودس می‌گوید: «این کار نوعی مهندسی مدار است. ما کل داستان را به طور وارونه، از آخر به اول آغاز می‌کنیم.»

او در این راه بهترین تلاشش را به کار گرفت تا هر مرحله از فرآیند، به صورت داستانی جذاب و قوی پیش برود. مدار فرضی سیارک به دانشمندان اجازه می‌دهد تا آن را به‌موقع شناسایی کنند و انسان‌ها زمانی برای واکنش داشته باشند؛ البته این زمان نباید آنقدر زیاد باشد که واکنش ما سرراست باشد. چودس اظهار کرد: «این هشت سال خودآگاهانه انتخاب شده است که تاحدودی با کمبود وقت و انحراف در برنامه‌ی زمانی مواجه شویم.»

برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده همچنین محل دالان برخورد، راهی باریک در امتداد زمین که با مدار فرضی سیارک متقاطع است و دو جسم می‌توانند از لحاظ نظری در آن‌جا با هم برخورد کنند، را نیز تعیین می‌کند. زمانی که سیارک فرضی برای اولین‌بار شناسایی شود، فقط دنور نیست که قربانی می‌شود؛ هاوایی، خلیج سان فرانسیسکو، نیویورک و بخش عمده‌ای از آفریقا نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند.

برای طرح این سناریو، چودس باید تصمیم می‌گرفت که چه نوع اطلاعاتی درمورد سیارک را در چه زمانی بروز دهد. اندازه‌گیری جرم به طور باورنکردنی سخت است، بنابراین از زمانی که سناریو اجرا شود عده‌ای مجبور به کار بر روی برآوردهای مبهم هستند. یک عملیات پرواز اولیه به محض اینکه اولین کشف انجام شود، مشخص می‌کند که جسم فرضی همان چیزی است که دانشمندان تلاقی دوتایی می‌نامند. (تلاقی دوتایی اینگونه است که دو تکه‌ی عظیم از سنگ‎های فضایی با هم ترکیب می‌شوند.)

عبور ۶ سیارک از نزدیکی زمین در سال ۲۰۲۷

این اتفاقی مهم برای چودس در این کنفرانس بود؛ چرا که او ،مانند همیشه، تصمیم گرفت تا مسائل پیچیده‌تری در رابطه با برخورد سیارک‌ها ایجاد کند. در سناریوی فرضی، زمانی که سفینه فضایی به سیارک برسد، تا با آن برخورد کند و سرعتش را کم کند، به طور تصادفی سنگ فضایی را در هم می‌شکند.
همان‌طور که شرکت‌کنندگان در کنفرانس روز ۲ مه آموختند، قطعه‌های بزرگ‌تر بعد از این تصادف، بی‌خطر می‌شوند اما قطعه‌های کوچک‌تر به سمت زمین حرکت می‌کنند و این‌بار دانشمندان نمی‌توانند محل دقیق فرود آن را، در امتداد باریکه‌ی ایالت لینکلن، ایالت بنرسکا، تا نیویورک و اقیانوس اطلس، حدس بزنند.

چودس بیان کرد: «قضیه تنها مربوط به مدار نیست؛ بلکه می‌خواهیم تمام گروه‌های دفاع سیاره‌ای را به کار بگیریم. ما به طور کلی علاقمند به مطالعه‌ی چگونگی انکسار و دیگر چالش‌های موجود هستیم.»

شرکت‌کنندگان در این کنفرانس قبل از اینکه مجبور شوند این مراحل را در شرایط واقعی انجام دهند، با این چالش روبه‌رو خواهند شد. چودس می‌گوید: «یک روز شرایط از این هم سخت‌تر می‌شود، زمانی که جان مردم در بین باشد. بنابراین ما انجمن را تحت فشار قرار می‌دهیم و آن‌ها را به فکر درباره‌ی وقوع بدترین سناریو وادار می‌کنیم. هنگامی که جان یک عده در خطر باشد، تصمیم‌گیری بسیار سخت و حساس می‌شود و از طرفی آگاهی به همراه دارد.»

چودس از دهه‌ی ۱۹۹۰ در حال طراحی سیارک‌های فرضی بوده است و از آن جایی که تیم‌هایی که مورد آزمایش قرار می‌گیرند، پیشرفت کرده‌اند، درنتیجه سناریوها نیز جزیی‌تر و پیچیده‌تر شده‌اند. درعوض، تیم دفاع سیاره‌ای پیچیدگی‌های جدیدی را تشخیص داده است و قبل از اینکه افراد واقعی در معرض خطر قرار بگیرند، شروع به فکر کردن درباره‌ی این مشکلات کرده‌اند.

بنابراین به طور یقین، چودس یک سیارک را در دنور واژگون می‌کند اما این اقدام شخصی نیست. چودز گفت: «در این مورد من هیچ قصد و نیت شخصی ندارم.» اما یک سناریوی آسان کاری از پیش نمی‌برد و او نیز از انجام یک پروژه‌ی پیچیده ابایی ندارد.
همچنین افزود:«من رنگ و لعاب بخشیدن را دوست دارم، چون داستانی که رنگ ندارد قابل باور نیست.»


مترجم: فاطمه پایمرد/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40