جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
ناسا قصد دارد در طی سال‌های آینده، پایگاهی برای اقامت طولانی‌مدت انسان روی سطح ماه بسازد...

شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه

هر روز خبرهایی از آمادگی بشریت برای بازگشت به ماه به گوش می‌رسد. با این وجود، عده‌ای بر «شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه» معتقدند و با گذشت زمان، بر تعداد این افراد افزوده می‌شود. در میان مردم آمریکا، عده‌ی کمی معتقدند که ماموریت‌های آپولو روی ماه ساختگی بوده است. راجر لانیوس (Roger Launius)، تاریخ‌نگار ارشد ناسا در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲، می‌گوید، طبق آمار، ۵% از مردم به واقعی بودن ماموریت‌های آپولو اعتقاد ندارند. اما تعداد این افراد ممکن است به طور چشم‌گیری در سال‌های آینده افزایش پیدا کند.

لانیوس که تا سال ۲۰۱۷ میلادی به‌عنوان مقام ارشد در موزه‌ی ملی هوافضای اسمیتسونیَن (Smithsonian) در واشنگتن به فعالیت پرداخته است، در ماه جاری و در کنفرانس ماموریت‌های فضایی آینده‌ی ناسا (NASA’s Future In-Space Operations) گفته‌ است: «مسئله‌ای که مرا به نگرانی بسیار زیادی وا می‎دارد این است که، با گذشت زمان و قدیمی‎تر شدن ماموریت‎های آپولو و به خاطر آوردن آن توسط عده‌ی کمی از مردم، پذیرفتن چنین عقاید باطلی آسان‌تر خواهد بود.»

او همچنین گفت که با فراگیر شدن اینترنت و استفاده‌ی عموم مردم از آن، «شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه» طرفداران بیشتری پیدا کرده است. افرادی که تا پیش از این نظرات خود را در مجلات و تبلیغات عنوان می‌کردند، یکدیگر را پیدا کرده و عقاید خود را به سرعت در سراسر جهان منتشر کردند. مسبب این رویداد، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هستند که در دهه‌ی پیش، استفاده از آن‌ها رواج بسیاری پیدا کرد.

ادعای منکران ماموریت‌های آپولو ارزش منتشر شدن ندارند و به گفته‌‌ی لانیوس «در هر زمینه‌ای، مسخره هستند.» (مقاله‌ی ستاره‌شناس فیل پلیت (Phil Plait) در این باره است. برای مثال، او ادعای شایعه‌پراکنان سفر دروغین به ماه مبنی بر مشخص نبودن هیچ ستاره‌ای در تصاویر گرفته شده توسط فضانوردان آپولو را پیش می‌کشد. به گفته‌ی او، به دلیل اینکه فضانوردان زمان نوردهی بسیار کوتاهی برای دوربین‌ها تنظیم کرده بودند، شانس نقش بستن ستاره‌ها در تصویر وجود نداشته است.)

اولین سلفی فضایی

لانیوس همچنین در اظهاراتی در برنامه‌ی «میراث آپولو: چشم اندازهای فرود بر روی ماه» (Apollo’s Legacy: Perspectives on the Moon Landings) که در ماه آینده در «کتاب‌های اسمیتسونیَن» منتشر می‌شود، از «شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه» به عنوان یک دسیسه نام برد. او تاکید کرد که فرودهای آپولو روی ماه هنگام رقابت آمریکا با رقیب جنگ سرد خود، جمهوری شوروی اتفاق افتاده است. با این وجود، کارکنان ارشد شوروی چنین شایعه‌هایی نساخته و منتشر نکردند. لانیوس گفته است: «آن‌ها هیچ وقت درباره‌ی چنین موضوعی صحبت نکردند. برای من این مورد، سند بسیار مهمی تلقی می‌شود.»

پس چرا این شایعه تا این حد فراگیر و قوی است؟ لانیوس از چند دلیل محتمل نام برد. برای مثال، برخی از معتقدان به این شایعه، بسیار ساده‌لوح هستند و اطلاعات کافی در این زمینه ندارند. این نکته یکی از مشکلات مهم در ارتباط با نسل جوان به شمار می‌آید. او گفته است این افراد بیشتر از دیگران تمایل دارند که اعتبار وبسایت ناسا و کانال یوتیوب یک شایعه‌پراکن را با هم مساوی بدانند.

به علاوه، عده‌ای دوست دارند رفتار مخالف داشته باشند و احساس کنند چیزی را می‌دانند که دیگران از آن غافلند. زیرمجموعه‌ی کوچکی از این افراد برای منافع شخصی نظرات توطئه‌آمیز خود را مطرح می‌کنند. علاقه به دسیسه‌چینی و دسترسی به یک داستان خوب، درحال نفوذ به فرهنگ ماست. لانیوس هنگام ذکر کردن بعضی از ایده‌های عجیب و غریب درباره‌ی ترور رئیس جمهور جان. اف. کندی (که در اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ ، به طور رسمی برنامه‌ی ناسا برای فرستادن فضانورد روی ماه را به جریان انداخت)، گفت : «آمریکایی‌ها عاشق نظریه‌های توطئه هستند.»

ماموریت فرود بر روی ماه «آپولو۱۱» نشان داد که موجودات فرازمینی فراتر از داستان‌های علمی‌تخیلی هستند

او افزود که دانش‌پژوهان باید مسئله‌ی شایعات را جدی بگیرند و تلاش کنند سوالات دیگران، مخصوصا جوانترها، درباره‌ی ماموریت‌های آپولو را پاسخ دهند. پس از بازگشت فضانوردان آپولو ۱۷ به زمین در دسامبر ۱۹۷۲، هیچ کس پایش را بر روی خاک خاکستری‌رنگ ماه نگذاشته است. اما ممکن است به زودی این اتفاق بیفتد.

به گفته‌ی دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، ناسا در نظر دارد که تا سال ۲۰۲۴، فضانوردانی را به ماه ارسال کند. برنامه‌ریزی‌های فعلی این آژانس فضایی، خبر از آمادگی برای ساخت و قرار دادن یک ایستگاه فضایی کوچک به دور ماه به نام گِیت‌وِی (Gateway) را می‌دهد. ربات‌های کاوشگر و فضانوردان از این ایستگاه به سطح ماه خواهند رفت.

ناسا قصد دارد در طی سال‌های آینده، پایگاهی برای اقامت طولانی‌مدت انسان روی سطح ماه بسازد. پس از یادگیری درس‌هایی که از زندگی دور ماه و روی آن خواهیم آموخت، نوبت به قدم بزرگ بعدی می‌رسد: کاوش‌های انسانی روی مریخ.


مترجم: هانیه الزهرا بوداغی/ ویراستار: علی کریمی/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75