جدید ترین عناوین خبری امروز
کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

آسیب جدی فضاپیمای دراگن، پرتاب فضانوردان ناسا را به تاخیر می‌اندازد

آسیب جدی فضاپیمای دراگن، پرتاب فضانوردان ناسا را به تاخیر می‌اندازد

روز شنبه ۲۰ آوریل، هنگام آزمایش موتور نسخه‌ی آزمایشی فضاپیمای دراگن اسپیس‌ایکس، انفجاری روی داد که آسیب جدی و مخربی به بدنه‌ی این فضاپیما وارد کرد. ممکن است این حادثه برنامه‌ریزی ناسا برای ارسال فضانوردان را به تعویق بیندازد. سازمان فضایی ناسا برنامه داشت تابستان امسال، از خاک این کشور، فضانوردانی به فضا بفرستد.

رئیس ناسا، جیم برایدنستاین، شنبه شب در توییتر خود نوشت: «تیم‌هایی از ناسا و اسپیس‌ایکس مشغول ارزیابی و بررسی حادثه‌ی امروز هستند. در بخشی از آزمایش احتراق ایستای سوپردرِیکو (SuperDraco) فضاپیمای دراگن، که در منطقه‌ی فرود ۱ (Landing Zone 1) در فلوریدا انجام می‌شد، انفجاری رخ داد که در حال بررسی آن هستیم. درواقع به همین دلیل است که پروژه را آزمایش می‌کنیم. با انجام این آزمایش‌ها یاد می‌گیریم تا اقدامات لازم برای تأمین امنیت فضانوردان خود، در برنامه‌ی انتقال مسافر به ایستگاه فضایی را انجام دهیم.»

پس از پایان برنامه‌ی شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱، ناسا برای ارسال فضانوردان به ایستگاه بین‌المللی فضایی و همچنین برگرداندن آن‌ها، از موشک و فضاپیمای سایوز روسی استفاده می‌کرد. این سازمان در تلاش است تا به وابستگی خود به روسیه در ارسال فضانورد خاتمه داده و فضانوردانش را از خاک کشور خود و با استفاده از فضاپیماهای دراگن شرکت اسپیس‌ایکس و استارلاینر CST-100 شرکت بوئینگ به ایستگاه فضایی بفرستد.

تا این جای کار اسپیس‌ایکس مأموریت پرتاب آزمایشی بدون سرنشین دراگن را با موفقیت پشت سر گذاشته است. در این مأموریت (Demo-1) که در تاریخ ۲ مارس انجام شد، فضاپیمای دراگن به مقصد ایستگاه بین‌المللی فضایی پرتاب و یک هفته‌ی بعد، با شیرجه در اقیانوس اطلس، به سیاره زمین بازگشت. این فضاپیما پس از بیرون کشیده شدن از آب توسط تعمیرکاران کپسو، مانند مارشمالوی کبابی به نظر می‌رسید.

موشک سرنشین‌دار دراگن همچنان در مرحله‌ی آزمایش قرار دارد
مشاهده

با وجود آزمایشی و بدون سرنشین بودن ماموریت Demo-1، اسپیس‌ایکس سنسورهایی را در قالب یک ربات به نام ریپلی (Ripley) در محفظه‌ی دراگن جاسازی کرده بود تا اطلاعات لازم از عملکرد فضاپیما و اثرات آن روی انسان را هنگام ارسال به ایستگاه فضایی و برگشت از آن جمع‌آوری کند.
اولین مأموریت دراگن برای بردن فضانوردان تا قبل از تاریخ ۲۵ جولای انجام نخواهد گرفت و حتی ممکن است این تاریخ نیز به سبب اتفاق روز شنبه به زمان دیگری موکول شود.

قرار بود مأموریت بوئینگ برای پرتاب آزمایشی و بدون سرنشین فضاپیمای استارلاینر در آگوست ۲۰۱۸ به انجام برسد. اما همزمان با پرتاب‌های اسپیس‌ایکس، این شرکت اعلام کرد که قصد دارد پرتاب آزمایشی خود را با تأخیر یک ساله در برنامه‌اش، در آگوست سال جاری انجام بدهد. به نظر می‌رسد که اسپیس‌ایکس، رقیب خود بوئینگ را در پرتاب اولین فضایپمای سرنشین‌دار شکست خواهد داد. با این حال، حادثه‌ی آتش‌سوزی در آزمایش دراگن حمل سرنشین، می‌تواند روند پیشرفت ناسا و اسپیس‌ایکس را در این پروژه کندتر کرده و تاریخ اولین پرتاب را به تعویق بیندازد.

محفظه‌ی دراگن که روز شنبه هنگام انجام مراحل آزمایشی موتور صدمه دید، همان محفظه‌ای است که در ماموریت Demo-1، استفاده شده بود. هرچند که ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت اسپیس‌ایکس گفته است هدف این شرکت از ابتدا، استفاده‌ی دوباره از محفظه‌های به‌کارگرفته شده در ماموریت‌های پیش‌ رو است، اما با توجه به شدت آسیب وارد شده به محفظه‌ی فضاپیما در روز شنبه، احتمال استفاده‌ی دوباره از آن خیلی کم است.

فرصت به پایان رسید
مشاهده

سخنگوی اسپیس‌ایکس اعلام کرده است: «اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهند که حادثه‌ی روز شنبه، حین آزمایش احتراق ایستای سوپردرِیکو رخ داده است. برای تشخیص علت وقوع این حادثه، نیاز به بررسی‌های بیشتر می‌باشد و به منظور بررسی مجدد اطلاعات و انجام اصلاحات لازم، تیم‌های اسپیس‌ایکس و ناسا به همکاری نزدیک در کنار یکدیگر ادامه خواهند داد. ما از این آزمایش و فعالیت‌های همه‌جانبه و دقیق برای حل این مشکلات، درس خواهیم گرفت تا مطمئن شویم فضاپیمای سرنشین‌دار دراگن اسپیس‌ایکس، از امن‌ترین فضاپیماهایی است که تاکنون برای انتقال انسان‌ها ساخته شده‌ است.»

هنوز جزئیاتی درباره‌ی علت اصلی وقوع این حادثه و میزان آسیب به محفظه‌ی دراگن و منطقه‌ی فرود ۱ (محل وقوع حادثه) از طرف اسپیس‌ایکس منتشر نشده است. به محض دریافت اطلاعات بیشتر، کیهان‌شناس شما را در جریان خواهد گذاشت.


مترجم: هانیه الزهرا بوداغی/ ویراستار: زهرا جعفریان/ تحریریه‌ی رسانه‌ی علمی کیهان‌شناس

منبع: space

ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
56
تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
30
عبور 6 سیارک از نزدیکی زمین در مدت 2 سال
عبور ۶ سیارک از نزدیکی زمین در سال ۲۰۲۷
34
ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند
ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند
39
حلقه‌های زحل ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ساله هستند، بسیار جوان‌تر از خود سیاره
34

ذرات بنیادی

فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
51
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
63
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
69
قوی‌ترین انفجارها در جهان، حتی ناشاخته‌تر از چیزی است که تصور می‌کردیم
قوی‌ترین انفجارها در جهان، حتی ناشاخته‌تر از چیزی است که تصور می‌کردیم
67
دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید
دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید
213