جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اولین تصویر از یک سیاه‌چاله
معرفی می‌کنیم، این شما و این هم سیاه‌چاله!

اولین تصویر از یک سیاه‌چاله

سرانجام پس از مدت‌ها انتظار، دانشمندان برای اولین‌بار در تاریخ نجوم و کیهان‌شناسی، از تصویر واقعی یک سیاه‌چاله فضایی رونمایی کردند. این تصویر تاریخی روز گذشته (۱۰ آوریل، ۲۱ فروردین)، در ساعت ۱۳ عصر به وقت GMT (منطقه‌ی زمانی گرینویچ) و ۱۷:۳۰ به وقت تهران، در گردهمایی خبری ملی (National Press Club) در واشینگتن دی. سی. (NSF تأمین‌کننده‌ی بودجه‌ی EHT است) به جهانیان معرفی شد.

شفرد دولمن (Sheperd Doeleman‌)، مدیر ، محقق ارشد دانشگاه هاروارد، مرکز اخترفیزیک در هاروارد و اسمیتسون، دنیل مارون (Daniel Marrone)‌، دانشگاه آریزونا، گروه نجوم و رصدخانه‌ی استوارد‌ (Steward)، آوری برودریک (Avery Broderick)، دانشگاه واترلو، گروه فیزیک و نجوم، مؤسسه‌ی فیزیک نظری پریمیتر (Perimeter) و سرا مارکوف (Sera Markoff)، دانشگاه آمستردام، مؤسسه‌ی نجوم، گرانش و فیزیک اختر‌‌ذره آنتون پنکوئک (Anton Pannekoek) هنلد، چهار سخنران ویژه‌ی این گردهمایی بودند.

سیاه‌چاله چیست؟

این تصویر متعلق به سیاه‌چاله‌ای است که ۴۰ میلیارد کیلومتر (سه میلیون برابر قطر زمین) قطر دارد و توسط دانشمندان به «هیولا» تشبیه شده است. جرم این سیاه‌چاله ۶.۵ میلیارد برابر جرم خورشید است و یکی از سنگین‌ترین سیاه‌چاله‌هایی است که می‌تواند وجود داشته باشد.

اولین تصویر از یک سیاه‌چاله
اولین تصویر از یک سیاه‌چاله

پژوهش‌های سیاه‌چاله با استفاده از تلسکوپ افق رویداد، توسط شبکه‌ای از هشت رصدخانه‌ی رادیویی در سراسر جهان تغذیه می‌شود. گروه ETH در توصیفی از پروژه می‌نویسد: «این پروژه، پنجره‌ای جدید در مطالعه‌ی نظریه نسبیت عام در حضور میدان قوی، دیسک برافزایشی و فرآیندهای شاره‌ی خروجی در لبه‌ی یک سیاه‌چاله، وجود افق‌های رویداد و فیزیک بنیادی سیاه‌چاله می‌گشاید.»

این تصویر اتفاقات بزرگی را به همراه خواهد داشت. همانطور که آوری برودریک در این‌ باره اظهار نظر کرد: «ما اکنون پدیده‌ای غیرقابل مشاهده را رصد کرده‌ایم.» از این پس می‌توانیم با جسارت کامل، تاریخ علم را به دو قسمت قبل از مشاهده‌ی سیاه‌چاله و بعد از مشاهده‌ی آن تقسیم کنیم.
میچیو کاکو نیز با تبریک این موفقیت علمی بزرگ به تمام دانشمندان، در صفحه‌ی شخصی خود در اینستاگرام، بیان کرد: «کیهان تا ابد پدیده‌ای برای ما کنار گذاشته است تا آن را کشف کنیم و این بهترین قسمت علم است.»

منبع: کیهان‌شناس

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77