جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

رابطه‌ی کاپیتان مارول و نسبیت خاص
اخطار: خطر لو رفتن داستان

رابطه‌ی کاپیتان مارول و نسبیت خاص

اینطور که به نظر می‌رسد کاپیتان مارول نقش مهمی در فیلم جدید «انتقام‌جویان: پایان بازی» خواهد داشت. اما نکته‌ی جالب این جاست که موقعیت‌های این فیلم بسیار شبیه به نظریه نسبیت خاص اینشتین است!
کاپیتان مارول (کارول دنورز) با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت می‌کند تا به مقصد مهمی، حتی به یک نسل جلوتر در آینده، برود.

کاپیتان مارول چگونه این کار را می‌کند؟!

در داستان فیلم اصلی «کاپیتان مارول»، نشان داده می‌شود که در دهه‌ی ۱۹۹۰، دنورز چگونه به طور تصادفی، توانایی حرکت با سرعتی نزدیک به سرعت نور را پیدا می‌کند. هنگامی که دنورز و فرمانده‌اش در حال آزمایش فضاپیمایی هستند که قرار است نزدیک به سرعت نور پرواز کند، در اثر یک حادثه فضاپیما نابود می‌شود اما دنورز سرعت زیاد آن را به دست می‌آورد. (اگر هنوز این فیلم را ندیده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم تماشای آن را از دست ندهید)

کاپیتان مارول و نسبیت خاص
کاپیتان مارول و نسبیت خاص

در دنیای مارول، سفینه‌های فضایی تنها می‌توانند با عبور از دروازه‌ها، بین دو نقطه‌ی مکانی جابه‌جا شوند و هیچکس نمی‌تواند بیشتر از سرعت نور حرکت کند یا در فضا میانبر بزند. دنیای مارول با فیلم‌های «جنگ ستارگان» یا «پیشتازان فضا» متفاوت است و همین نقطه‌ی قوت آن‌ها است.

در پایان فیلم، کاپیتان مارول به نقطه‌ای دوردست از جهان سفر می‌کند تا نسلی از بیگانگان را نجات دهد. این مکان آن‌قدر دور است که هیچ دروازه‌ای برای بازگشت به سیاره زمین ندارد!
اما در فیلم جدید اونجرز، از کاپیتان مارول خواسته می‌شود تا در برابر تانوس، دشمنی که نیمی از جمعیت جهان و متحدان خود را کشته است، به کمک آن‌ها بیاید. در تریلر جدید فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی»، که در زمان حال و یا آینده‌ی نزدیک رخ می‌دهد، اونجرز در آزمایشگاهی روی زمین نشسته‌اند و هرکدام گزینه‌های خود را مطرح می‌کنند.

ناگهان کاپیتان مارول سر می‌رسد و می‌پرسد که موضوع از چه قرار است؟ او حتی یک روز هم پیرتر از زمانی که زمین را ترک کرد، سال ۱۹۹۵، به نظر نمی‌رسد! در حالی که ابرقهرمان‌های دیگر پا به سن گذاشته‌اند.

پژوهش ذهن انتزاعی پیشنهاد می‌دهد که زمان پیش از مهبانگ وجود داشته است

آیا کاپیتان مارول می‌تواند واقعیت داشته باشد؟

پاول ساتر، کیهان‌شناس دانشگاه ایالتی اوهایو، درباره‌ی موقعیت کاپیتان مارول می‌گوید: «این دقیقا همان اتفاقی است که در نظریه نسبیت خاص می‌افتد.»
به طور خلاصه باید این را بدانیم که از نظر نسبیت خاص، فضا یک محدودیت سرعت دارد، که همان سرعت نور است. از طرفی فضا، زمان و جرم نیز با یکدیگر ارتباط پیچیده‌ای دارند. اگر شما با سرعت بیشتری از سرعت نور در فضا حرکت کنید، جرم بیشتری پیدا میکنید و البته بسیار آهسته‌تر از فردی که روی زمین است، پیر می‌شوید. این نظریه قابل اطمینان است و بارها اثبات شده است.

ساتر به عنوان مثال به ساعت‌های GPS اشاره می‌کند که در حال گردش مداری هستند و کندتر جلو می‌روند! مثال قابل مشاهده‌ی دیگری که برای این موضوع استفاده می‌شود، ذرات زیراتمی میون هستند که تنها چند لحظه پس از شکل‌گیری، از بین می‌روند؛ مگر آن که با سرعت نور در حال چرخش باشند که در آن صورت از چند دقیقه تا چند ساعت عمر می‌کنند.

سفر از طریق کرم‌چاله‌ها امکان‌پذیر است

درواقع هر چه شما سریع‌تر در فضا حرکت کنید، در زمان کم‌تر جلو می‌روید. این همان رابطه‌ی میان فضا و زمان است؛ اگر در یکی از آن‌ها پیش بروید، در دیگری عقب می‌مانید. البته هنوز هیچ راه‌حل مهندسی برای رساندن انسان به سرعت نور وجود ندارد. اما اگر این مشکل جزئی را فراموش کنیم، اگر انسانی (با فضاپیما یا هرچیز دیگر) بتواند با سرعت نور سفر کند، دقیقا همان اتفاقی که برای کاپیتان مارول رخ داد، برای او هم می‌افتد.

این مسافرت کاملا طبیعی خواهد بود! حتی زمانی که با سرعت نور حرکت می‌کنید، می‌توانید در فضاپیمای خود قدم بزنید، صبحانه بخورید و به امور کاری رسیدگی کنید و در پایان سفر در ناکجاآباد کهکشانتان باشید!
وقتی از مسافرت به خانه برگردید، متوجه می‌شوید که شما و ساعت مچی‌تان تنها چند روز یا چند هفته از زمین دور بوده است. اما ساعت‌های جامانده روی زمین، سال‌ها، دهه‌ها و یا حتی قرن‌ها از رفتن شما کار کرده‌اند. این اختلاف زمانی بین ساعت شما و ساعت زمین، به سرعت سفر شما بستگی دارد.

اکران فیلم «اونجرز: اندگیم» ۲۶ آوریل آغاز می‌شود.
اکران فیلم «اونجرز: اندگیم» ۲۶ آوریل آغاز می‌شود.

از دیگر فیلم‌های علمی-تخیلی که از نسبیت خاص کمک گرفته بود، فیلم در میان‌ستاره‌ای است. ساتر درباره‌ی سفر با سرعت نور، به شوخی می‌گوید: «اگر از آدم‌های اطرافتان خوشتان نمی‌آید، با سرعت نور سفر کنید؛ هنگامی که برگردید دیگر کسی شما را نمی‌شناسد.»

اکران فیلم «اونجرز: اندگیم» ۲۶ آوریل آغاز می‌شود.

منبع: space.com

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40