جدید ترین عناوین خبری امروز
کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

مثلث برمودا دیگر یک راز نیست!
می‌توان به چند دلیل منطقی برای ناپدیدشدن هواپیماها و کشتی‌ها در نقاط خاصی از اقیانوس اشاره کرد. بیشتر این دلایل به جغرافیای منطقه بستگی دارند و متاسفانه خبری از بیگانگان یا تمدن گمشده‌ی آتلانتیس نیست!

مثلث برمودا دیگر یک راز نیست!

منطقه‌ی اقیانوسی بین فلوریدا، پورتوریکو و برمودا، که با نام مثلث برمودا شناخته می‌شود، تاکنون هسته‌ی اصلی اتفاقات رازآلود زیادی بوده است. با گذشت قرن‌ها، اخبار مختلف از کشتی‌ها و هواپیماهایی که بدون هیچ سرنخی، مفقود شده‌اند آگاهی عمومی را به سمتی سوق داد تا نام «مثلث شیطان» را روی این ناحیه بگذارند. دلایل پیشنهادشده برای این ناپدیدشدن‌های اسرارآمیز، از دلایل جغرافیایی عجیب و غریب تا اشاره به پایگاه‌های زیرزمینی بیگانگان روی سیاره‌ی ما پیش می‌رفت.

اما سوال مهمی که باید بپرسیم این است: آیا واقعا تعداد هواپیماهای ناپدیدشده در این محدوده بیشتر از سایر مناطق عبوری است؟ پاسخ این سوال منفی است!

افسانه‌ی مثلث برمودا

در سال ۱۹۷۵ لری کوش روزنامه‌نگار، کتابی با نام «راز مثلث برمودا برملا شد» منتشر کرد. نویسنده در آن کتاب تمام حوادث ممکن بین سال‌های ۱۸۴۰ تا ۱۹۷۳ در محدوده‌ی مثلث برمودا، حتی اتفاقاتی که توسط سایر نویسندگان منتشر شده بود، را بررسی می‌کند. یکی از این نویسندگان چارلز برلیتز بود که به خاطر نوشتن کتاب «مثلث برمودا» در سال ۱۹۷۴ «پدر افسانه‌ها» نام گرفته بود. این کتاب اولین کتابی بود که به وجود پدیده‌ای عجیب در مثلث برمودا اشاره می‌کرد.

پیش به سوی مریخ

کوش متوجه شد که بیشتر ماجراهای آن کتاب تنها بازنویسی ساده‌ای از مطالب بدون منبعی بود که در گذشته توسط مطبوعات و مجلات مختلف منتشر شده بود. با این حساب چارلز برلیتز اشتباه بزرگی مرتکب شده بود. کوش در گزارشی نسبت به کتاب برلیتز این‌گونه واکنش نشان می‌دهد: «وقتی برلیتز می‌گوید رنگ یک قایق قرمز است، باید در نظر بگیریم احتمال اینکه آن قایق هر رنگ دیگری باشد نیز وجود دارد.»

کوش دریافت که در بعضی موارد، قایق مورد بحث اصلا وجود نداشته است. در بقیه‌ی موارد هواپیما یا کشتی وجود داشتند اما ناپدیدشدن آن‌ها بر اثر یک طوفان اسرارآمیز، چندان واقعیت نداشته است اما نویسندگان در بیان جزئیات این طوفان موفق نبوده‌اند. سایر حوادث نیز بسیار دورتر از منطقه‌ی موردنظر رخ داده بودند.

نمی‌توان گفت که هیچ‌گونه ناپدیدشدن یا حادثه‌ای در مثلث برمودا اتفاق نیفتاده است، اما باید این موضوع را هم درنظر بگیریم که مثلث برمودا منطقه‌ی پرعبوری برای هواپیماها و همچنین کشتی‌های مختلف بوده و هست؛ بنابراین اتفاقات ناگوار این ناحیه نسبت به سایر نقاط، که چندان هم محل عبور و مرور کشتی‌ها و هواپیماها نیستند، نگران‌کننده نیست.

حیات فرازمینی می تواند بنفش‌رنگ باشد!

نظریه‌های مربوط به ناپدیدشدن هواپیماها

اگر بپذیریم که مثلث برمودا منطقه‌ی خطرناکی است، که شواهد این‌طور نشان نمی‌دهند، می‌توان به چند دلیل منطقی برای ناپدیدشدن هواپیماها و کشتی‌ها در نقاط خاصی از اقیانوس اشاره کرد. بیشتر این دلایل به جغرافیای منطقه بستگی دارند و متاسفانه خبری از بیگانگان یا تمدن گمشده‌ی آتلانتیس نیست!

یکی از این استدلال‌ها بیان می‌کند: از آن جا که بستر اقیانوس نسبتا غنی از متان است، می‌تواند یک مخلوط گاز-یخ-رسوب در فشار بالا تشکیل دهد. اگر زیر آب زمین‌لرزه‌ای رخ دهد این مخلوط خطرناک می‌تواند به بیرون پرتاب شود، وارد جو شود و چگالی آن را تغییر دهد.

این پرتاب‌ها به تجهیزات نفتی دور از ساحل آسیب می‌زند و می‌تواند نقش مهمی در برخی از ناپدیدی‌های اسرارآمیز داشته باشند. البته دانشمندان نمی‌توانند پیش از نقشه‌برداری از بستر اقیانوس، با اطمینان راجع به جزئیات این ایده نظر دهند.

سیاره | Planet

آخرین نقشه‌برداری از اقیانوس به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد. با وجود آن که در این پروژه سنجش دقیقی با کمک میدان گرانشی سیاره زمین صورت گرفته بود، نتیجه‌ی به دست آمده وضوح ۳ مایلی (۵ کیلومتر) دارد. مقدار این وضوح بسیار کمتر از آن است که برای مشخص کردن یک موقعیت جغرافیایی یا کشتی مناسب باشد.

منبع: curiosity.com

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
48
بالاخره فهمیدیم کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
47
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم؟
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم ؟
45
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
112
تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
66

ذرات بنیادی

ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
34
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
73
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
2
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
109
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
115