جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

مثلث برمودا دیگر یک راز نیست!
می‌توان به چند دلیل منطقی برای ناپدیدشدن هواپیماها و کشتی‌ها در نقاط خاصی از اقیانوس اشاره کرد. بیشتر این دلایل به جغرافیای منطقه بستگی دارند و متاسفانه خبری از بیگانگان یا تمدن گمشده‌ی آتلانتیس نیست!

مثلث برمودا دیگر یک راز نیست!

منطقه‌ی اقیانوسی بین فلوریدا، پورتوریکو و برمودا، که با نام مثلث برمودا شناخته می‌شود، تاکنون هسته‌ی اصلی اتفاقات رازآلود زیادی بوده است. با گذشت قرن‌ها، اخبار مختلف از کشتی‌ها و هواپیماهایی که بدون هیچ سرنخی، مفقود شده‌اند آگاهی عمومی را به سمتی سوق داد تا نام «مثلث شیطان» را روی این ناحیه بگذارند. دلایل پیشنهادشده برای این ناپدیدشدن‌های اسرارآمیز، از دلایل جغرافیایی عجیب و غریب تا اشاره به پایگاه‌های زیرزمینی بیگانگان روی سیاره‌ی ما پیش می‌رفت.

اما سوال مهمی که باید بپرسیم این است: آیا واقعا تعداد هواپیماهای ناپدیدشده در این محدوده بیشتر از سایر مناطق عبوری است؟ پاسخ این سوال منفی است!

افسانه‌ی مثلث برمودا

در سال ۱۹۷۵ لری کوش روزنامه‌نگار، کتابی با نام «راز مثلث برمودا برملا شد» منتشر کرد. نویسنده در آن کتاب تمام حوادث ممکن بین سال‌های ۱۸۴۰ تا ۱۹۷۳ در محدوده‌ی مثلث برمودا، حتی اتفاقاتی که توسط سایر نویسندگان منتشر شده بود، را بررسی می‌کند. یکی از این نویسندگان چارلز برلیتز بود که به خاطر نوشتن کتاب «مثلث برمودا» در سال ۱۹۷۴ «پدر افسانه‌ها» نام گرفته بود. این کتاب اولین کتابی بود که به وجود پدیده‌ای عجیب در مثلث برمودا اشاره می‌کرد.

سیاره | Planet

کوش متوجه شد که بیشتر ماجراهای آن کتاب تنها بازنویسی ساده‌ای از مطالب بدون منبعی بود که در گذشته توسط مطبوعات و مجلات مختلف منتشر شده بود. با این حساب چارلز برلیتز اشتباه بزرگی مرتکب شده بود. کوش در گزارشی نسبت به کتاب برلیتز این‌گونه واکنش نشان می‌دهد: «وقتی برلیتز می‌گوید رنگ یک قایق قرمز است، باید در نظر بگیریم احتمال اینکه آن قایق هر رنگ دیگری باشد نیز وجود دارد.»

کوش دریافت که در بعضی موارد، قایق مورد بحث اصلا وجود نداشته است. در بقیه‌ی موارد هواپیما یا کشتی وجود داشتند اما ناپدیدشدن آن‌ها بر اثر یک طوفان اسرارآمیز، چندان واقعیت نداشته است اما نویسندگان در بیان جزئیات این طوفان موفق نبوده‌اند. سایر حوادث نیز بسیار دورتر از منطقه‌ی موردنظر رخ داده بودند.

نمی‌توان گفت که هیچ‌گونه ناپدیدشدن یا حادثه‌ای در مثلث برمودا اتفاق نیفتاده است، اما باید این موضوع را هم درنظر بگیریم که مثلث برمودا منطقه‌ی پرعبوری برای هواپیماها و همچنین کشتی‌های مختلف بوده و هست؛ بنابراین اتفاقات ناگوار این ناحیه نسبت به سایر نقاط، که چندان هم محل عبور و مرور کشتی‌ها و هواپیماها نیستند، نگران‌کننده نیست.

ماموریت فرود بر روی ماه «آپولو۱۱» نشان داد که موجودات فرازمینی فراتر از داستان‌های علمی‌تخیلی هستند

نظریه‌های مربوط به ناپدیدشدن هواپیماها

اگر بپذیریم که مثلث برمودا منطقه‌ی خطرناکی است، که شواهد این‌طور نشان نمی‌دهند، می‌توان به چند دلیل منطقی برای ناپدیدشدن هواپیماها و کشتی‌ها در نقاط خاصی از اقیانوس اشاره کرد. بیشتر این دلایل به جغرافیای منطقه بستگی دارند و متاسفانه خبری از بیگانگان یا تمدن گمشده‌ی آتلانتیس نیست!

یکی از این استدلال‌ها بیان می‌کند: از آن جا که بستر اقیانوس نسبتا غنی از متان است، می‌تواند یک مخلوط گاز-یخ-رسوب در فشار بالا تشکیل دهد. اگر زیر آب زمین‌لرزه‌ای رخ دهد این مخلوط خطرناک می‌تواند به بیرون پرتاب شود، وارد جو شود و چگالی آن را تغییر دهد.

این پرتاب‌ها به تجهیزات نفتی دور از ساحل آسیب می‌زند و می‌تواند نقش مهمی در برخی از ناپدیدی‌های اسرارآمیز داشته باشند. البته دانشمندان نمی‌توانند پیش از نقشه‌برداری از بستر اقیانوس، با اطمینان راجع به جزئیات این ایده نظر دهند.

پرواز در شب بر فراز زمین با ایستگاه بین المللی فضایی

آخرین نقشه‌برداری از اقیانوس به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد. با وجود آن که در این پروژه سنجش دقیقی با کمک میدان گرانشی سیاره زمین صورت گرفته بود، نتیجه‌ی به دست آمده وضوح ۳ مایلی (۵ کیلومتر) دارد. مقدار این وضوح بسیار کمتر از آن است که برای مشخص کردن یک موقعیت جغرافیایی یا کشتی مناسب باشد.

منبع: curiosity.com

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
139
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75