جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

چرا زمان سریع می‌گذرد؟

چرا زمان دیر می‌گذرد؟

یادتان می‌آید که دقایق آخر کلاس‌های مدرسه به اندازه‌ی چند ساعت طول می‌کشید؟ اما برعکس وقتی می‌خواهید فقط چند دقیقه از سریال مورد علاقه‌تان را قبل از خواب ببینید، ناگهان می‌بینید ساعت دو صبح است و شما همچنان مشغول تماشای سریال هستید!
از نظر فنی زمان ثابت است؛ اما تجربه‌ی شما از گذشت زمان می‌تواند به طرز چشمگیری متفاوت باشد. با کیهان‌شناس همراه باشید تا عوامل موثر در سرعت گرفتن یا کند شدن زمان را بررسی کنیم.

زمان‌بندی ذهن شما

بدن شما روش مخصوصی برای پیگیری زمان دارد. اگر اینگونه نبود، امکان نداشت هیچوقت قبل از زنگ زدن ساعت، از خواب بیدار شوید. در دهه‌های گذشته متخصصان مغز و اعصاب پیش‌بینی کردند که ممکن است یک نوع فرایند نگهداری زمان، مانند یک کورنومتر بیولوژیکی، در مغز وجود داشته باشد. اما تحقیقات جدید مبتنی بر MRI نشان می‌دهد که کنترل زمان تنها در یک قسمت مغز انجام نمی‌شود؛ بلکه توسط قسمت گسترده‌ای از سیستم عصبی مدیریت می‌شود. شاید این گستردگی بتواند به خوبی تفاوت گذر زمان در موقعیت‌های مختلف را برای ما توجیه کند.

شبکه ۵G چگونه کار می‌کند و چقدر خطرناک است؟

چرا زمان سریع می‌گذرد؟

همگی می‌دانیم زمان در مواقع خوشی زود می‌گذرد. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم، شاید ماجرا به این سادگی‌ها تمام نشود. پس دقیقا چه‌چیزی سرعت زمان را زیاد می‌کند؟

وقتی در جای درست باشید

تا چه اندازه با مفهوم «در جریان بودن» آشنا هستید؟ در جریان بودن به موقعیتی گفته می‌شود که شما با تمرکز کامل و بیشترین انرژی، درگیر فعالیتی باشید. اگر نقاش، نویسنده و موسیقیدان هستید، یا هر نوع هنر دیگری را دنبال می‌کنید، در جریان بودن دقیقا همان وضعیتی است که خلاقیت شما به اوج می‌رسد.
اما «در جریان بودن» می‌تواند برای هر فعالیت دیگری که به آن علاقه دارید، رخ دهد. فعالیت‌های مختلف مانند برنامه‌نویسی، حسابداری یا آشپزی می‌توانند شما را به خود مشغول کنند. از نشانه‌های بارز «در جریان بودن»، گذر سریع زمان است.

حالت دیگری هم وجود دارد که ممکن است مانند حالت قبل، خیلی شما را درگیر نکند؛ مانند تلویزیون دیدن که شاید خیلی از آن لذت نبرید اما سرعت گذر زمان را زیاد می‌کند.

چرا به تورم کیهانی احتیاج داریم؟

وقتی گرسنه باشید

گرسنگی نمی‌تواند تغییری در گذر زمان ایجاد کند؛ اما آن‌طور که مطالعات جدید نشان می‌دهند، چندان بی‌تاثیر هم نیست! در این تحقیقات نقش انگیزه، دستیابی به هدف و تجربیات مثبت زندگی، در درک انسان از زمان بررسی شد.
در انجام این پروژه، تیم تحقیقاتی تعدادی عکس را به شرکت‌کنندگان نشان داد و از هرکدام خواست تا زمان نمایش هر تصویر را تخمین بزنند. عکس‌ها به سه دسته‌ی متفاوت تعلق داشتند: دسته‌ی اول عکس‌های معمولی مانند اشکال هندسی، دسته‌ی دوم عکس‌هایی با رویکرد انگیزشی پایین مانند گل‌ها و دسته‌ی سوم عکس‌هایی با رویکرد انگیزشی بالا مانند دسرها.

بیشتر شرکت‌کنندگان در این پروژه معتقد بودند که تصویر دسرها برای مدت کوتاهی به نمایش درآمده است، مخصوصا شرکت‌کنندگانی که خیلی وقت بود آن دسر را نخورده بودند! برای محکم‌کاری بیشتر، تیم تحقیقاتی به گروه دیگری از شرکت‌کنندگان وعده داد که پس از پایان آزمایش، به آن‌ها دسر می‌دهد. این‌بار شرکت‌کنندگانی که منتظر دریافت دسر بودند گفتند که تصویر دسرها پیش از آن که حتی دیده شود، محو شده است.

درک ما از زمان به چه چیزهایی بستگی دارد؟
درک ما از زمان به چه چیزهایی بستگی دارد؟

چرا زمان کند می‌گذرد؟

وقتی حوصله‌تان سر رفته باشد، زمان دیرتر از همیشه می‎گذرد. همه‌ی ما در زندگی، لحظات سختی را گذرانده‌ایم که زمان را متوقف می‌کند. اما پژوهش‌های علمی نشان می‌دهند که تنها اتفاقات بد زمان را کند نمی‌کنند.

وقتی هیجان‌زده باشید

در یک پروژه‌ی تحقیقاتی که توسط محققان دانشگاه مینه‌سوتا و استنفورد برگزار شد، دو فیلم مفهومی با موضوعات مختلف برای شرکت‌کنندگان به نمایش درآمد. موضوع یکی از فیلم‌ها انسان را به هیجان و هیاهو بازمی‌داشت اما موضوع فیلم دوم، انسان را خوشحال می‌کرد. فیلم اول شامل تصاویری از آبشار، نهنگ و حضور فضانوردان در فضا بود. اما فیلم دوم تصاویری از جشن‌های محلی و لباس‌های رنگی دربرداشت. در پایان پروژه شرکت‌کنندگان معتقد بودند که فیلم اول طولانی‌تر بوده است.

به طور مشابه، حضور در طبیعت باعث می‌شود شما گذر زمان را آرام‌تر حس کنید. بیشتر مردم می‌توانند مدت زمان پیاده‌روی در کوچه و خیایان را تخمین بزنند؛ اما همین مدت زمان پیاده‌روی در طبیعت، طولانی‌تر به نظر می‌رسد.

امکان وجود جرم منفی در کیهان

وقتی ترسیده باشید

هربار در موقعیتی قرار بگیرید که بدن شما آدرنالین ترشح کند، به نظر می‌رسد که هر ثانیه هزار سال طول می‌کشد! هرچند گذر زمان تغییر نمی‌کند اما درک شما از آن کند شده است. موضوع جالب این جاست که حتی بعد از پایان ماجرا، تا مدت کوتاهی، تجربه‌ی شما از زمان به حالت عادی بازنمی‌گردد.

در یک پژوهش جدید، محققان سه فیلم متفاوت به شرکت‌کنندگان نشان دادند: فیلم اول شامل صحنه‌های معمولی مانند پیش‌بینی آب و هوا و اخبار اقتصادی بود، فیلم دوم صحنه‌هایی غم‌انگیز از شهرهای مختلف نشان می‌داد و فیلم سوم لحظات رعب‌آوری از سینمایی‌های ترسناک را دربرداشت.
از شرکت‌گنندگان در این پروژه درخواست شده بود تا بعد از تماشای فیلم، زمان روشنایی لامپ آبی را تخمین بزنند. دو گروهی که فیلم‌های روزمره یا ناراحت‌کننده دیده بودند، زمان تقریبی درستی را اعلام کردند. اما گروهی که فیلم ترسناک دیده بود، گمان می‌کرد که لامپ مدت زمان زیادی روشن بوده است.

با اینکه فیلم و صحنه‌های ترسناکش، تمام شده بود اما درک آن‌ها از زمان همچنان آهسته بود! به این ترتیب شاید بهتر باشد شما هم برای طولانی‌تر کردن تعطیلات خود فیلم ترسناک ببینید.

منبع: curiosity.com

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100