جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

انسان باید در نهایت با ربات ترکیب شود!

انسان باید در نهایت با ربات ترکیب شود!

هوش مصنوعی همچنان در حال پیشرفت است. ما نیز همواره نگران خودآگاهی ربات‌ها بوده‌ایم چرا که گمان می‌شود با به دست آمدن خودآگاهی، انقلابی در جامعه‌ی ربات‌ها بر علیه انسانیت رخ می‌دهد. اما با توجه به سخنان میچیو کاکو، فیزیکدان نظری مشهور، شاید راه بهتری برای همه‌ی ما وجود داشته باشد.

خون در رگ‌هایم جریان دارد، اما مغزم ماشینی است!

میچیو کاکو معتقد است: «هرچند که امروزه ربات‌ها خیلی خنگ هستند اما در نهایت به هوشمندی یک موش دست پیدا می‌کنند! بعد از آن به هوشمندی یک خرگوش می‌رسند، سپس یک گربه و بعد هم به اندازه‌ی یک سگ می‌فهمند. بعد از گذشت یک قرن ممکن است ربات‌ها هوش یکسانی نسبت به میمون‌ها داشته باشند و بعد از آن همانطور که ایلان ماسک مطرح کرده بود، نسل ربات‌ها به خودآگاهی می‌رسد که می‌تواند خطرناک باشد.»

اعتبار تصویر: کتابخانه‌ی علوم و مهندسی DeLaMare
اعتبار تصویر: کتابخانه‌ی علوم و مهندسی DeLaMare

مدت‌ها پیش ایلان ماسک نگرانی خود درباره‌ی هوش مصنوعی و تهدیدی که می‌تواند در آینده برای نوع بشر داشته باشد را بیان کرده بود. اما مارک زاکربرگ نگاه متفاوتی نسبت به این موضوع دارد. زاکربرگ دیدگاه خوشبینانه‌تری نسبت به مسئله‌ی هوش مصنوعی دارد و معتقد است در آینده‌ی نزدیک این اتفاق تاثیر مثبتی بر صنعت و بازار خواهد داشت. در این بین میچیو کاکو نظرات هر دو نفر را تایید می‌کند و می‌گوید: «در آینده‌ی کوتاه حق با زاکربرگ است؛ هوش مصنوعی به ما رفاه و شغل می‌دهد و اقتصاد را تقویت می‌کند؛ اما در آینده‌ی دور ممکن است ما را زیر پا بگذارد.»

«اگر تا صدها سال آینده ربات‌ها به خودآگاهی برسند ممکن است همان اتفاقی که برای دایناسورها افتاد برای نسل انسان نیز تکرار شود. وقتی از نسل انسان صحبت می‌کنیم منظورمان امروز و فردا نیست. بلکه باید به قرن‌های آینده فکر کنیم. مثلا قرن ۲۲ام، در آن زمان ما با ربات‌های هوشمند و خودآگاه روبه‌رو خواهیم بود. پس بهترین کار این است که با آن‌ها ترکیب شویم.»

شاید اینشتین اشتباه کرده باشد!

ربات‌های جذاب!

اما انسان‌های تغییریافته چگونه خواهند بود؟ آیا چشم‌هایی مخصوص دید در شب یا الکتروهایی روی سرشان خواهند داشت؟ میچیو کاکو در این باره می‌گوید: «قرار نیست انسان تغییریافته با مغزی که در یک سطل آب قرار گرفته است فکر کند! در میان انسان‌ها نیازی وجود دارد که من آن را «اصل غارنشینی» می‌نامم. بنابر این اصل فرقی نمی‌کند که شما به کدام دوره تعلق دارید یا چه چیزی برای ناهار می‌خورید. در هر صورت شما دوست دارید که خوب به نظر برسید. خوش‌تیپ باشید و دیگران شما را تحسین کنند. پس شما نمی‌توانید وقتی مغزتان درون یک سطل آب قرار دارد و دو الکترود هم همواره در آن است خوب به نظر برسید!»

بهترین حالت زمانی است که پس از ترکیب با ربات‌ها، همچنان ظاهر انسانی خود را حفظ کنیم اما از قدرت‌های فراانسانی نیز بهره ببریم. دانشمندان در حال حاضر مشغول کار روی عضلات مصنوعی فوق‌العاده قوی، لنزهای پرقدرت برای تقویت میدان دید انسان و ایمپلنت مغزی هستند که بتواند افکار را به کدهای برنامه‌نویسی تبدیل کند.
کاکو پیش‌بینی می‌کند: «هنگامی که این پروژه آغاز شود می‌توانیم خودآگاهی خود را به عناصر مکانیکی منتقل کنیم.»

هرچند در حال حاضر این پروژه بیشتر به فعالیت‌های علمی-تخیلی شباهت دارد اما میچیو کاکو معتقد است که تا صد سال آینده انسان به فناوری لازم برای انجام این تغییرات دست خواهد یافت. هرچند که کاکو کاملا مطمئن است بیگانگان فضایی هم‌اکنون نیز این فناوری را در اختیار دارند. باید حواسمان را جمع کنیم تا اگر با آن‌ها ملاقات داشتیم این فناوری را به خوبی بیاموزیم.

منبع: curiosity.com

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100