جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اولین تصویر از افق رویداد یک سیاه‌چاله
گروه تلسکوپ افق رویداد خبر بزرگی برای تاریخ 21 فروردین دارد

اولین تصویر از افق رویداد یک سیاه‌چاله به زودی منتشر می‌شود

هرچند که تاکنون بخش زیادی از تخیل و رویاپردازی ذهن ما به ماهیت و فیزیک سیاه‌چاله‌ها اختصاص یافته است اما پیش از این هرگز نتوانسته‌ایم واقعا از یک سیاه‌چاله  تصویربرداری کنیم.

اکنون پس از چندین دهه کاوش و کنجکاوی، آژانس فضایی اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرده است چهارشنبه‌ی آینده، در چندین آگهی مطبوعاتی در سراسر دنیا، دانشمندان از اولین تصویر یک سیاه‌چاله پرده‌برداری می‌کنند. این تصویر به طور خاص از Sagittarius A، سیاه‌چاله‌ی ابرسنگینی که در مرکز کهکشان راه شیری ما قرار دارد، خواهد بود.

سیاه‌چاله‌ها، سیاه نیستند! درواقع هیچ رنگی ندارند بلکه کاملا نامرئی‌اند. به همین خاطر هم هست که هیچ‌کدام از تلسکوپ‌هایی که در اختیار داریم نمی‌توانند آن‌ها را به ما نشان بدهند. پس تصویری که منتظرش هستیم چیست؟!

سیاه‌چاله چیست؟

این تصویر از افق رویداد، یعنی همان لبه‌ی سیاه‌چاله، که نور نمی‌تواند از آن‌جا فرار کند، خواهد بود.
به گفته‌ی Science Alert، حتی همین منظره هم به تنهایی چالش‌برانگیز خواهد بود چرا که این سیاه‌چاله، در مرکز کهکشان ما، توسط ابر نازکی از گاز و غبار احاطه شده است. این موضوع گیج‌کننده‌تر هم می‌شود وقتی درنظر بگیریم که فضا-زمان اطراف یک سیاه‌چاله تا چه اندازه می‌تواند عجیب و غریب باشد.

یک تصویر شبیه‌سازی شده که پلاسمای متلاطم را در محیط بحرانی اطراف یک سیاه‌چاله‌ی ابرسنگین نشان می‌دهد. دانشگاه آریزونا.
یک تصویر شبیه‌سازی شده که پلاسمای متلاطم را در محیط بحرانی اطراف یک سیاه‌چاله‌ی ابرسنگین نشان می‌دهد. دانشگاه آریزونا.

با این همه به نظر می‌رسد ما در آستانه‌ی به دست آوردن یک دید بی‌سابقه و حماسی از یک سیاه‌چاله هستیم.
اعضای گروه روز دوشنبه‌ (۱ آوریل، ۱۲ فروردین)‌ گفتند که پروژه‌ی تلسکوپ افق رویداد (EHT)، تلاشی بین‌المللی که به گرفتن اولین تصویر از یک سیاه‌چاله کمک می‌کند، نتیجه‌ای پیشگامانه را در کنفرانس خبری هفته‌ی آینده اعلام می‌دارد.

این آگهی که به طور مشترک توسط پروژه‌ی EHT و بنیاد علوم ملی ایالات متحده (NSF) میزبانی می‌گردد روز چهارشنبه‌ی آینده (۱۰ آوریل، ۲۱ فروردین) در ساعت ۱۳ عصر به وقت GMT (منطقه‌ی زمانی گرینویچ) و ۱۷:۳۰ به وقت تهران، در گردهمایی خبری ملی (National Press Club) در واشینگتن دی. سی. (NSF تأمین‌کننده‌ی بودجه‌ی EHT است) برگزار می‌شود. شما می‌توانید این خبر بزرگ را آشکارا تماشا کنید چون این رویداد به طور زنده پخش خواهد شد.

به گفته‌ی مشاور رسانه‌ای NSF، مدیر NSF، فرانس کوردوا (France Córdova) و نیز اعضای هیئت مباحثه زیر در این کنفرانس خبری صحبت خواهد کرد:

  • شفرد دولمن (Sheperd Doeleman‌)، مدیر ، محقق ارشد دانشگاه هاروارد، مرکز اخترفیزیک در هاروارد و اسمیتسون.
  • دنیل مارون (Daniel Marrone)‌، دانشگاه آریزونا، گروه نجوم و رصدخانه‌ی استوارد‌ (Steward).
  • آوری برودریک (Avery Broderick)، دانشگاه واترلو، گروه فیزیک و نجوم، مؤسسه‌ی فیزیک نظری پریمیتر (Perimeter).
  • سرا مارکوف (Sera Markoff)، دانشگاه آمستردام، مؤسسه‌ی نجوم، گرانش و فیزیک اختر‌‌ذره آنتون پنکوئک (Anton Pannekoek) هنلد.

به گفته‌ی مشاور رسانه‌ای NSF، کنفرانس‌های خبری مرتبط نیز همزمان در بروکسل، سنتیگو، شیلی، شانگهای، تایپه، تایوان و توکیو برقرار خواهند شد. سخنرانان در این رویدادهای مختلف شامل برخی افراد موفق، همانند کارلوس موداس (Carlos Moedas)، عضو هیئت تحقیقاتی، علمی و اختراعی اروپا، جمیز لیائو (James Liao)، رئیس Academia Sinica، خاویر بارکونس (Xavier Barcons)، مدیر عمومی رصدخانه‌ی جنوبی اروپا و سین دورتی (Sean Dougherty)، مدیر آرایه‌ی میلیمتر/زیرمیلیمتر بزرگ آتاکاما.

مشاور در این سخنان دقیقا بیان نکرد که اعلان ۱۰ آوریل چیست اما اطلاعات بالا نشان می‌دهد که باید چیز بسیار مهمی باشد.

چگونه استیون هاوکینگ فهم ما از سیاه‌چاله‌ها را دگرگون کرد؟

اگر شما هم کنجکاو هستید تا درباره‌ی تلسکوپ افق رویداد بیشتر بدانید در ادامه‌ی این مقاله با کیهان‌شناس همراه باشید.
پروژه‌ی EHT دیش‌های رادیویی را در سراسر جهان به هم وصل کرده و یک تلسکوپ مجازی نیز به بزرگی سیاره زمین ساخته است. هدف از جاگذاری دیش‌های گسترده در نقاط مختلف، بزرگ‌نمایی و ایجاد توان کافی برای تصویرسازی مساحت اطراف یک سیاه‌چاله، مخصوصا اطراف افق رویدادش است. افق رویداد نقطه‌ای است که هیچ چیزی، حتی نور، نمی‌تواند از آن فرار کند. البته تصویرسازی مستقیم از خود سیاه‌چاله، بخش درونی افق رویداد، از منظر ما ناممکن است و هیچ تصویری از آن ناحیه‌ی مرموز برای گرفتن وجود ندارد.

درواقع سیاه‌چاله‌ها، ستارگان رمبش‌شده با گرانشی به قدری قوی هستند که حتی نور هم نمی‌تواند از چنگ‌شان فرار کند. پس آن طور که پیش‌بینی می‌شود، این تصویر باید گلوله‌ی تاریکی احاطه شده توسط حلقه‌ای از نور درخشان را نشان دهد.

اخبار علمی بیان می‌کنند که پژوهش‌های سیاه‌چاله با استفاده از تلسکوپ افق رویداد، توسط شبکه‌ای از هشت رصدخانه‌ی رادیویی در سراسر جهان تغذیه می‌شود. گروه ETH در توصیفی از پروژه می‌نویسد: «این پروژه، پنجره‌ای جدید در مطالعه‌ی نظریه نسبیت عام در حضور میدان قوی، دیسک برافزایشی و فرآیندهای شاره‌ی خروجی در لبه‌ی یک سیاه‌چاله، وجود افق‌های رویداد و فیزیک بنیادی سیاه‌چاله می‌گشاید.»
گروه افزود: «طی سال‌های آینده، گروه بین‌المللی ETH با افزایش عملیات‌های رصدی و حساسیت ابزارها، اهمیت سیاه‌چاله‌ها و کنکاش آن‌ها را مورد توجه قرار خواهد داد.»

پروژه‌ی ETH روی دو سیاه‌چاله‌ی ابرسنگین که دارای بزرگ‌ترین افق رویدادهای ظاهری از دید زمین هستند تمرکز دارد. یک سیاه‌چاله در قلب کهکشان راه شیری ما با نام Sagittarius A و همچنین هیولای دیگری که کهکشان بیضوی بزرگ M87 را نگه می‌دارد.
تا این جا و با توجه به تمام اطلاعات موجود از منابع موثق می‌توان گفت که اتفاق هفته‌ی آینده دقیقا همان چیزی است که هیچ بشری پیش از این ندیده است.

منابع:

منبع: کیهان‌شناس

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
141
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77